Jak czyścić akwarium?

Czyszczenie bardzo brudnego akwarium nie jest takie trudne, kiedy wiemy jak się do tego zabrać. Tutaj znajdziesz narzędzia, które musisz mieć i instrukcje, które musisz wykonać, aby Twój zbiornik wyglądał pięknie na nowo.

Właśnie skończyłem wiosenne porządki, kiedy moja żona zapytała mnie półżartem czy zrobimy gruntowne porządki także w naszym akwarium. Miało ono wiele glonów i było bardzo brudne. Czy powinienem czyścić je bez opróżniania go czy też wyjąć wszystko, umyć i założyć akwarium od nowa?

Jeśli zakładamy akwarium „od nowa”, niszczymy wszystkie zbawienne kolonie bakterii, które eliminują odpady wytworzone w akwarium. Z tego powodu nie powinno się robić takich rzeczy, o ile zbiornik nie jest aż tak brudny. Trochę wysiłku i kilkoma prostymi przyrządami czyszczącymi, możemy nadać akwarium nowego, lepszego wyglądu. Oto przedmioty, których potrzebujemy:

• czyścik/skrobak do glonów
• żyletka (ostrze z plastiku dla akrylowych zbiorników)
• wybielacz
• odmulacz
• odkamieniacz
• szczotka do czyszczenia filtrów
• części zamienne do filtra (gąbki, wkłady)
• stare ręczniki kąpielowe
• papierowe ręczniki

Czyszczenie akwarium powinno następować w następującej kolejności:

1. Szyby wewnętrzne
2. Dekoracje (skały, rośliny itp.)
3. Żwir
4. Reszta szkła i stałe elementy wyposażenia
5. Filtr

Skrobak do szyb

Zaczynamy poprzez dokładne czyszczenie wewnętrznych szyb z glonów. Na rynku dostępnych jest wiele skrobaków do szyb, poczynając od żyletki na długim pręcie, kończąc na czyścikach magnetycznych. Osobiście lubię małe czyściki magnetyczne, bo można nimi wyczyścić szybę bardzo dokładnie. Można je kupić w sklepach akwarystycznych. Nie polecam zakupu w działach gospodarstwa domowego, gdyż takie czyściki mają inne przeznaczenie, dlatego mogą zawierać różne trujące substancje chemiczne, zabijające rybki!

                                                            

Do upartych osadów stosuj żyletkę, by zeskrobać to. Staraj się nie skaleczyć. Jeśli Twoje akwarium jest z akrylu to używaj plastikowych żyletek by go nie porysować.

                                           

 

Wybielacz

Kiedy szkło jest już czyste, wyjmij kamienie, sztuczne roślinki i inne dekoracje na których znajdują się glony lub są bardzo brudne. Nie wolno ich czyścić żadnymi środkami chemicznymi ani detergentami. Ślady z mydła bardzo ciężko usunąć, a nawet bardzo niewielki ślad może być szkodliwy dla ryb. Zazwyczaj, mycie dekoracji pod ciśnieniem wody pozwala usunąć brud i glony z ich powierzchni. Dla szczególnie upartych zabrudzeń należy przygotować 10% roztwór wybielacza i moczyć w nim przez 15 minut (Metoda stosowana w przypadku, gdy żadna inna metoda nie przyniosła rezultatów). Następnie spłukać pod bieżącą wodą każdy osad i pozostawić do wyschnięcia w celu całkowitego usunięcia wybielacza.

Żywe rośliny również możemy czyścić wybielaczem, ale nie są one na niego tak odporne, dlatego należy przygotować 5% roztwór. Rośliny moczy się od dwóch do trzech minut, wtedy dobrze spłukujemy. Wyjmij wszystkie kamienie, roślinki i inne dekoracje w czasie czyszczenia żwiru. W ten sposób żadne z nich nie zostanie zabrudzone ani uszkodzone podczas jego czyszczenia.

Wskazówka – warto zaopatrzyć się w specjalne wiadro tylko do akwarium. Jeśli znajdował się w nim jakikolwiek detergent to możesz wprowadzić w ten sposób do akwarium śmiertelne substancje chemiczne. Pamiętajmy, że metoda ta nie jest szczególnie polecana.

Odmulacz

Kolejnym etapem jest czyszczenie żwiru przy użyciu odmulacza. Dostępnych jest kilka rodzajów odmulaczy, jednak wszystkie działają na podobnej zasadzie. Przy tej czynności wysysamy żwir wraz z zanieczyszczeniami , jednak on sam nie przechodzi przez jego „sito”, dlatego do wiadra trafia sama brudna woda bez kamyków. Czyszczenie tym sposobem jest bardzo efektywne i praktyczne.

                                                                             

Szkło i odkamieniacz

Kiedy wnętrze akwarium jest już wyczyszczone, należy wyczyścić oświetlenie, pokrywę oraz zewnętrzne szyby. Przeciętny środek do mycia szkła zawiera toksyczny amoniak, szkodliwy dla ryb. Odkamieniacze są jeszcze gorsze, bo są jeszcze bardziej toksyczne. Ostro namawiam do używania octu lub stworzonych do akwarium środków do czyszczenia oraz płukania, płukania i jeszcze płukania, jeśli brud nie wymaga aż tak silnych środków jak odkamieniacz.

Czyszczenie filtra

Jeśli wyczyścimy już akwarium z zewnątrz, możemy z powrotem włożyć do środka roślinki, kamienie i dekoracje. Teraz należy poczekać kilka tygodni przed czyszczeniem filtru. Dlaczego poczekać? Główne sprzątanie jakie właśnie wykonałeś zakłóciło życie zbawiennych dla zbiornika kolonii bakterii na roślinach, kamieniach i żwirze. Na szczęście wiele korzystnych bakterii mieszka w filtrze, więc całkowicie nie zniszczyłeś ich ekosystemu. Jednak jeśli zmienisz w tym czasie filtr możesz mieć problem ze stężeniem amoniaku, gdyż nie ma bakterii neutralizujących jego toksyczny wpływ na ryby.

Gdy już jesteś gotowy, powinieneś wyczyścić filtr lub po prostu wymienić go na nowy. Są jednak eksperci, którzy uważają, że wymiana filtra zabija zbyt wiele potrzebnych zbiornikowi bakterii i niepotrzebnie uruchamia cykl tworzenia bakterii od nowa. Inni specjaliści utrzymują, że odpowiednie bakterie żyją już na roślinach i kamieniach, zapewniając tym samym równowagę w akwarium, nawet po wymianie filtra. Myślę, że to co powinieneś zrobić zależy od typu filtra, jaki posiadasz.

Jeśli masz filtr zawierający węgiel aktywny i absorbujący amoniak, to wkład powinien być wymieniony, gdy ma więcej niż trzy tygodnie. Po kilku tygodniach został on już wykorzystany i nie spełnia on już swojej funkcji. Filtry zbierające odpady mechaniczne (materiał ceramiczny, włókno filtrujące, gąbki) powinny być z nich wypłukiwane raz na parę tygodni. Jeżeli płuczemy je w wodzie o temperaturze zbliżonej do tej w akwarium, możemy liczyć na to, że bakterie z filtra nie zginą i dalej będą służyły dla naszego akwarium.

Nie zapomnij wyczyścić rury od filtra i innych części filtra w których mógł nagromadzić się brud. Szczotka do filtrów pomoże nam sprzątnąć szlam zgromadzony w trudno dostępnych, małych szczelinach.

Utrzymanie czystości

Kiedy wyczyściłeś już swój zbiornik i wiesz, że nie potrzebuje on już następnego wiosennego czyszczenia pamiętaj, że o ten porządek musisz dbać. Zdrapuj glony z szyb co tydzień, odmulaj żwir za każdym razem, gdy wymieniasz wodę i czyść kamienie, rośliny oraz dekoracje, kiedy widzisz na nich widoczny brud. Czyść filtr raz w miesiącu poprzez wymianę wkładów lub ich czyszczenie (jeśli to możliwe). Przy regularnej opiece Twoje akwarium będzie wyglądało pięknie przez cały czas.

Artykuł przesłany przez Pana Karola Jabłońskiego. Dziękujemy.

75 komentarzy

  1. pawel:

    POMOCY! nie wiem co sie dzieje z moim akwarium bo nie moge pozbyc sie glonu po czyszczeniu za tydzien juz pojawia sie nastepny co robic?

  2. catfish.klim@gmail,com:

    ja mam akwa 120l w nim 2glonojady ok.25cm,2 sumy wedryjace ok.20,2 sumy kareta po ok35cm,1 sum rekini 15cm i 2 kolejne glonojady ok.15cm.nigdy nie mialam glonow w wodzie czy na szybach.wymieniam tylko tyg ok10% wody i sciagam osad z zwirku za pomoca filtra{rurki wlotowej},wode uzupelniam i dodaje aquasafe{tetra},filtr mam zewnetrzny tetra z wkladem weglowym kilkoma gabkami na roznych poziomach,wkladem ceramicznym oraz "bolami".filtr czyszcze pod silnym strumieniem wody bierzacej z kranu po zakonczniu wkladam 1 kapsulke bactozynu{pozyteczne bakterie}.to akwa mam ok roku,ryby sa szczesliwe i ja tez i zero glonow.zakladajac akwa nie wiedzialam o rybach nic i na wszystkiemoje pytania znajdowalam w internecie oraz ksiazkach.wszystko robie najprostrzymi metodami i to dziala a rybki rosna bardzo szybko i maja apetyt jak na catfish przystalo.

  3. 200L:

    JAK CZYSCIC NIE DOSTEPNE MIEJSCA W AKWARIUM , MAM TAKA SKARPE Z WIEKSZYCH KAMIENI I CIEZKO BY BYLO TO OD NOWA UKLADAC. ODP

  4. stonecold:

    Ktos tu pytał jak usunąć ślimaki. Z akwa nigdy ich nie wytępisz bo są na roślinach, kamieniach itd. Ja je rozgniatam na szybach i przy odmulaniu sporo ich sie odsysa. Co do wymiany wody akwa 130L podmiana raz na 2 tygodnie wiadro 12L. A raz na rok wyciągam wszystko dosłownie, rośliny przycinam i rozdzielam, ozdoby szoruje szczotką, rybki do oddzielnego wiadra, akwarium czyszczę szmatą do czysta. Czyszcze filtr w wodzie z akwarium. Następnie 1 wkładam ozdoby 2 wsypuje żwir 3 wlewam 1/2 akwa wody 4 wkładam roślinki 5 wkładam grzałkę 6 dolewam podgrzanej wody i czekam aż będzie odpowiednia temp 24 stopnie. 7 jest 24 st dolewam multiminerala i coś tam do roślin. 8 po aklimatyzacji wkładam rybki i akselotla. 2 dni woda może być mleko. Po 3 dniach woda kryształ i ryby zadowolone. 20 lat akwarystyki :-) Nie ma co sie pieścić tak jak co niektórzy piszą że wodę odstawiają na 3-4 dni.Jak mam odstawić 120l?? 10 wiader?? wanna w której dziennie sie rodzinka pluska??? pozdrawiam nie ma co sie szczypać z porządkami w akwa

  5. wiktoria:

    ja nie myje tak jak wy ja mam taki wężyk i wystarczy raz pociągnąć, zabrać wiadro i włożyć wężyk do wiadra a drugą stroną wciągać wodę pamiętajcie

  6. Krzysztof:

    Ja mam akwarium 29 galonowe, czyli okolo 109 L. Podmieniam okolo 20% wody raz w tygodnou przy tym odmulam zwir odmulaczem. Nie stosuje zadnych soli, tylko dolewam okolo 3 nakretki korzystnych bakterii przy kazdej podmianie wody, czyli raz w tygodniu. Szyby od srodka czyszcze z glonow raz w miesiacy. Mam glonojada, tak wiec on mi czysci szyby najszesciej.

  7. Lolka.:

    Ja mam odmulacz bateryjny :P Sprawuje się b. dobrze. Baterie nie wyczerpują się szybko wręcz przeciwnie- do tego jest jeszcze skrobak do szyb i woreczek na 'nieczystości'.

  8. BURY_P:

    Ma ktoś może ODMULACZ BATERYJNY DO AKWARIUM??? Jak to się sprawuje? Na ile wystarczają baterie?? Proszę o odp.

  9. k i r y s:

    moi drodzy mam akwarium 60 litr wymieniam cala wode ok co 5-6 miesiecy dobrze plucze kamienie i rozne tam domki i nigdy nie padla mi zadna rybka po takim zabiegu dobrze jest takze podmieniac co jakis cas np 20 litr wody

  10. plakamil:

    jak usunac zbedne slimaki z akwarium??

  11. małgosia:

    ja podmieniam co tydzień ok 10% wody i wszystko jest ok

  12. Hanaj:

    Marzenka 134 : ja od szesciu lat nie czyscilem akwa tak zeby wylawiac ryby itp. Regularna podmiana wody- 10% co tydzien i czyszczenie filtra co 2 tygodnie jest wystarczajaca zeby akwa bylo czyste i zdrowe a ryby szczesliwe

  13. Rybalt:

    LUDZIE!!!:NIGDY nie wyciagacie ryb z akwarium!!! jesli regularnie podmieniacie wode, czyscicie dno, macie dobry filtr i nie macie za duzo ryb albo roslin wszystko bedzie super!!! Wszystkie potrzebne sprzety mozna, przy odrobinie pomyslunku, samemu zrobic i zaoszczedzic kupe kasy. Uruchomcie szare komorki i powodzenia

  14. akwa:

    Witam. Mam takie małe pytanie... mianowicie czy odmulacz elektryczny można stosować przy piasku.

  15. mati:

    Hodowla ryb w kulach powinna być@ zabroniona !!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter