Filtr do akwarium

Najważniejszym zadaniem filtra jest usunięcie z akwarium wszystkich niepotrzebnych substancji, aby poprawić warunki życia organizmów w nim żyjących oraz zwiększyć przejrzystość wody. Każde funkcjonujące akwarium wytwarza zbędne produkty zachodzących w nim procesów. Z biegiem czasu woda zaczyna mieć barwę jasnobursztynową oraz wydziela nieprzyjemną woń. Dzieje się tak za sprawą amoniaku wydalanego przez ryby, resztek niezjedzonych pokarmu, rozkładających liści i części roślin, opadającego do akwarium kurzu oraz innych czynników. W warunkach naturalnych woda samoczynnie się oczyszcza w ramach naturalnego cyklu, ponieważ zbiorniki wodne są bardzo duże. W akwarium konieczne jest regularne podmienianie części wody i wydajny filtr. Podmienianie części wody polega na usunięciu 10-30% wody raz na 1-3 tygodnie i zastąpienie jej świeżą. Zanieczyszczenia i szkodliwe substancje poprzez dodanie świeżej wody zostaną zasadniczo rozrzedzone. Do usuwania wody najlepiej posłużyć się odmulaczem. Dzięki niemu oprócz wody usuniemy również zanieczyszczenia z dna akwarium. Jak wcześniej było wspomniane drugim ważnym elementem oczyszczania wody jest filtracja poprzez filtr. Wyróżniamy filtrację mechaniczną, biologiczną i chemiczną. Dużo filtrów posiada wszystkie trzy rodzaje filtracji. Poniżej postaram się wyjaśnić zasady ich działania.

Filtr mechaniczny (filtracja mechaniczna) – Działanie tego filtra polega na oczyszczaniu wody z fizycznych zanieczyszczeń. Brudna woda przepływa przez wkład w którym następuje usunięcie zanieczyszczeń. Zazwyczaj za wkład służy wata syntetyczna, nylon lub fizelina. Konkretny wkład wyczerpuje możliwości mechanicznego oczyszczania w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody i szybkości przepływu wody. Pamiętajmy, że w trakcie stosowania leków dla ryb nie należy korzystać z filtrów zawierających węgiel aktywny.

Filtr chemiczny (filtracja chemiczna) – Filtracja chemiczna jest to inaczej oczyszczanie chemiczne lub detoksykacja. Filtry chemiczne zazwyczaj wypełnione są aktywnym złożem węgla lub uwodnionych krzemianów. Ich celem jest zatrzymanie rozpuszczonych w wodzie różnorakich niepożądanych związków chemicznych i zbytecznych produktów. Możemy uwolnić do wody kwasy humusowe, które zmiękczą wodę twardą lub obniżą pH w wodzie miękkiej poprzez zamontowanie wkładki torfowej w filtrze. Pozytywny wpływ na organizmy żyjące w akwarium będą miały hormony i witaminy zawarte we wkładce torfowej.

Filtr biologiczny (filtracja biologiczna) – Filtracja biologiczna neutralizuje substancje toksyczne, zaś mechaniczna i chemiczna tylko je usuwają. Metoda ta wykorzystuje naturalne mechanizmy usuwania zbędnych produktów. Ryby akwariowe i bakterie odżywiające się rozkładającymi substancjami wytwarzają i produkują amoniak. Przy wystarczającym dopływie tlenu w porowatej warstwie filtracyjnej rozwijają się bakterie nitryfikacyjne. W filtrze biologicznym amoniak zmieniany jest w azotyny przez kolonie bakterii nitryfikacyjnych. Następnie bakterie zamieniają azotyny w stosunkowo nieszkodliwe azotany. Rośliny wykorzystują azotany i azotyny, jako źródło pokarmu. Zbyt duże stężenie azotanów jest szkodliwe dla ryb, dlatego systematyczna podmiana części wody jest konieczna. W świeżo założonym filtrze filtracja biologiczna jeszcze nie zachodzi, ponieważ jest on stopniowo kolonizowany przez pożyteczne bakterie nitryfikacyjne.

Posiadając filtr z jednolitym wkładem filtrującym w trakcie płukania nie należy usuwać całego brudu. Za sprawą niewielkiej ilości pozostawianego mułu flora bakteryjna szybciej będzie mogła się odnowić. Do czyszczenia filtra nie należy stosować gorącej wody i środków dezynfekcyjnych (chyba, że chcemy zdezynfekować go po chorobie).

Oprócz podziału filtrów na mechaniczne, chemiczne i biologiczne najczęściej wyróżniamy podział na wewnętrzne, kubełkowe (zewnętrzne, kanistrowe), kaskadowe (zewnętrzne) oraz podżwirowe. Początkujący akwaryści bardzo często zadają sobie pytanie: Jaki filtr wybrać do akwarium?. Poniżej postaram się opisać najpopularniejsze ich typy, aby pomóc w odpowiedzi na to pytanie.

Filtr wewnętrzny – Główną wadą wewnętrznego filtra do akwarium jest jego czyszczenie i konserwacja. Ten typ filtrów jest bardo często spotykany w akwariach. Zazwyczaj montowany jest w środku akwarium za pomocą przyssawek do szyby. Może przeprowadzać zarówno filtrację mechaniczną, biologiczną i chemiczną. Filtry wewnętrzne najczęściej zawierają kawałek gąbki lub perlonową watę.

filtry wewnętrzne do akwarium

Pozytywne strony filtrów wewnętrznych:

- niski pobór energii

- stosunkowo niewysoki koszt

- bardzo dobrze wykonuje filtrację mechaniczną

Negatywne strony filtrów wewnętrznych:

- zmniejsza ilość miejsca do pływania dla ryb akwariowych

- niewielka ilość miejsca na wkłady filtracyjne

- niska wydajność przy filtracji biologicznej

Filtry kubełkowe (zewnętrzne, kanistrowe) – Powszechnie uważane są za najlepsze filtry stosowane w akwarystyce. Są umieszczane poza akwarium, a co za tym idzie są łatwo dostępne. Bez problemów możemy je czyścić. Ruch wody w akwarium utrzymywany jest poprzez umieszczenie wlotu i wylotu wody w dwóch przeciwległych końcach akwarium. Dodatkowe napowietrzanie możemy zapewnić poprzez zamontowanie deszczowni. Dzisiejsze nowoczesne filtry kubełkowe zazwyczaj posiadają osobne komory z przeznaczeniem na osobne materiały filtracyjne . W poszczególnych komorach umieszczone są specjalne wkłady do filtracji biologicznej, węgiel aktywny, gąbka i podobne. W sklepach akwarystycznych dostępne są preparaty zawierające kultury pożytecznych bakterii na start filtra. Właściwą filtrację gwarantuje silny ruch wody. Uważa się, że pompa w filtrze powinna przepompowywać trzykrotną ilość wody w akwarium w ciągu jednej godziny. Filtr powinien pracować non-stop, ponieważ dłuższa przerwa może spowodować gnicie materii organicznej w nim zawartej.

filtry kubełkowe zewnętrzne do akwarium

Pozytywne strony filtrów kubełkowych:

- wysoka wydajność i dużo miejsca na wkłady filtracyjne

- nie zajmuje miejsca w środku zbiornika

- możemy zastosować różnorakie wkłady do różnych typów filtracji

Negatywne strony filtrów kubełkowych:

- wyższy pobór energii

- wyższa cena w stosunku do filtrów wewnętrznych

Filtry kaskadowe (zewnętrzne) - Ten typ filtrów zawiesza się na tylniej lub bocznej szybie akwarium przy górnej krawędzi. Z roku na rok ten typ filtra staje się coraz bardziej popularny. Filtr za pomocą rurki pobiera wodę do środka i z powrotem wlewa ją do zbiornika. Może filtrować mechanicznie, jak również biologicznie.

Filtr kaskadowy

Pozytywne strony filtrów kaskadowych

- niski pobór energii

- stosunkowo niski koszt

- podobnie jak filtry kubełkowe nie zajmują miejsca w akwarium

- więcej miejsca na wkłady w porównaniu do filtrów wewnętrznych

Negatywne strony filtrów kaskadowych:

- większość dostępnych na rynku pokryw nie jest przystosowana do zamontowania filtrów kaskadowych.

- Gdy pomiędzy wodą, a filtrem jest duża przestrzeń to bywa dosyć głośno

Filtr podżwirowy – W tego typu filtrze i filtracji pożyteczne kolonie bakterii rozwijające się pod podłożem. Woda w trakcie przepływania przez nie pozbywa się zbędnych związków. Dużą zaletą tego typu filtra jest ukrycie pod żwirem znaczącej jego części.

Pamiętajmy o regularnej wymianie wkładów filtracyjnych!

Mam nadzieję, że przybliżyłem Państwu najpopularniejsze rodzaje filtrów i pomogłem w wyborze najlepszego. Na rynku w sklepach akwarystycznych dostępnych jest ich wiele rodzajów różnych marek.

Zachęcam do opisywania w komentarzach doświadczeń z różnymi markami i typami filtrów jakie Państwo posiadacie. Pomoże to początkującym akwarystom w wyborze najlepszego.

77 komentarzy

  1. Agy:

    bardzo prosze o pomoc(nie o wysmiewanie sie, czy docinanie ale o porade ludzi madrych zajmujacych sie akwarystyka dluzej niz ja). Mam akwarium 50l. od 4 tyg. Na poczatku wyplukalam zwir ze 100 razy -az woda byla idealnie czysta, potem dodalam odstana przez 2 dni wode(kranowke+ kilka kropli tapsafe), mam filtr wewnetrzny, ktory pobiera wode z akwarium, wyciaga na zewnatrz,przefiltrowuje przez gabke i wpuszcza z powrotem do akw.Przy okazji jest tam doczepiony taki wezyk, ktory wpuszcza babelki powietrza do akw.Posadzilam 2 duze rosliny i po 2 tyg. wpuscilam 8 gupikow i 1 glonojada. Woda jak byla metna, tak jest jeszcze metniejsza. Kilka dni temu wymienilam 1/4 wody ale i to nic nie pomoglo. Rybki sa zdrowe, robia bardzo duzo kup ktorych nie potrafie pozbierac(mam taki reczny odsysacz kupek,przez ktory woda metnieje jeszcze bardziej). Wiem, ze wiem bardzo malo o akwarystyce ale caly czas czytam i sie ucze. Bardzo prosze o wyrozumialosc i rady, jak pozbyc sie tej metnej wody i tych wielkiej ilosci odchodow po glonojadzie)

  2. Łukasz:

    Jeśli docelowo planujesz kupić filtr do akwarium 110l to dołóż jeszcze 100zł i kup większy filtr np Aquael Unimaxa 250 lub fluvala 205 napewno potem nie będziesz żałował decyzji.

  3. wioleta:

    Witam mam pytanie. Mam pompke podobną do tej u gory. Mam aktwarium od 3 dni i zastanawia mnie to dlaczego ona tak glosno chodzi?jesli zmiejsze o stopien to nie robi bąbelkow i wtedy niewiem czy to wogole dziala.23642615 prosze napiscie mi na gg o co w tym chodzi

  4. REMI:

    Mam zamiar kupić filtr zewnętrzny Mini Kani 120 Aquael-a. Czy ma może ktoś ten filtr i co o nim sądzi.Cena w porównaniu do możliwości przystępna.(Akw.63l potem 110l)

  5. maxikap:

    Które z prezentowanych w artykule rodzajów filtrów są najcichsze? Co byście polecali, jeśli chodzi o głośność pracy? Mam Hanzę JP-022F, ale jest dość głośna.

  6. Andrzej:

    Witam. Od około 3 lat mam filtr firmy Aqua Szut. Nigdy nie miałem z nim żadnych problemów. Działa bez zarzutów. Poza wysoką jakością ma stosunkowo niska cenę, więc moim zdaniem opłaca się kupić sprzęt tej firmy.

  7. amator akwarysta:

    mam pytanko hehe mam filtr kaskadowy bardzo podobny do tego co na rysunku u gory i jestem ciekawy czy moge w jednym koszy umiescic jakis granulat do filtracji. W filtrze sa dwa kosze obok siebie a w nich gabki chciałem zamienic jedna na granulat czy to jest mozliwe i czy cos zmieni w filtracji ?? prosze o kontak na e-mail sebastianchylinski@op.pl lub gg 4350452

  8. Rybalt:

    rejt: to raczej powinna byc specjalna gabka, wiesz ze w niej glownie legna sie pozytywne bakterie. Mysle, ze twoj filtr juz potrzebuje przejsc na emeryture a ty potrzebujesz kupic nowy, porzadny, niestety rzeczy sie psuja i zuzywaja, szacunek

  9. rejt:

    Ja mam filtr gąbkowy, 4 waty mocy w 50 litrowym akwarium i wystarcza a przynajmniej wystarczało bo teraz silnik chyba musiał by mieć co najmniej 18 wat żeby pracował tak jak na początku, gąbkę muszę czyścić nawet 2-3 razy dziennie (i to mało) a przez to że gąbkę trzeba zmienić ja mam tą jedną przez 6 miesięcy (przez ten czas była razy czyszczona wiele razy) i ona tak przeszkadza filtrowi że on ledwie wypuszcza tą wodę (może 1-1,5 litra na godzinę) czasami zdejmuję tą gąbkę i chodzi przez 3-4 h żeby woda się dotleniła. I mam pytanie czy można dokupić nową gąbkę (widziałem na tej stronie gąbkę do kupienia ale nie wiem czy będzie pasować) jak nie znajdę to chyba kupię zwykłą gąbkę i ją wytnę. Aha ta moja gąbka to się jeszcze rozrywa

  10. MIKOMI79:

    Witam!!! wszystkich posiadaczy akwa.Za małolata posiadłem Aquala byłem zadowolony. A teraz założyłem nowe akwa i jadę na sprzęcie JBL jak do tej pory jestem HAPPY :). Cena przestępna a i sprzęt niezły. POLECAM !!!

  11. jedrek:

    Posiadam od niedawna zbiornik Juwela Rio 240. Czy wystarczy standardowy system filtracyjny Bioflow 6.0. czy musze dolozyc jakis dodatkowy filtr.Dodam ze narazie jest wszystko w porzadku mialem maly atak glonow z ktorym poradzilem sobie tabletkami ktore polecil sprzedawca w zoologiku.

  12. Saturas82:

    co możecie mi powiedziec drodzy akwarysci o filtrze kaskadowym fzn 2, mianowicie mam akwa 100l, chciałbym sie dowiedziec czy taki filtr jest dobry itp

  13. kociuba:

    jak czesto trzeba zmieniac wklady we filtrze kubelkowym zewnetrznym

  14. kangur:

    jblfiltr: zalegna sie same jesli im dasz czas i stworzysz warunki. Nie wiem czy juz zastartowales akwa. Teraz adminowi zajmuje duzo czasu zeby zatwierdzic komentarze. Poprostu rob jak zalecane w zakladaniu akwa. Daj sie wodzie odstac w odp. temperaturze, przy pracujacym filtrze, dodaj troche jedzenia dla ryb, po kilku dniach wpusc 2-3 rybki typu platka/ molinezja (odporne na kiepskie warunki), po okolo 14-ciu dniach oddaj wode do sprawdzenia albo kup testy i sam sprawdz. Po dodaniu pierwszych ryb rob codzienne ok 30% posmiany wody, jak woda po 18-21 dniach jest ok to zacznij bardzo powoli dodawac rybki. Mozesz kupic bakterie w preparatach ale one tylko pomoga a nie dojrzeja ci akwa w jeden dzien. Nie ryzykuj, zebys nie powtorzyl bledow wiekszosci poczatkujacych akwarystow. Rob jak napisane w necie, pozdrawiam i powodzenia, kangur

  15. jack:

    jbl filtr-jeżeli zakładasz akwa to wskazane jest kupić te bakterie ale niekoniecznie jbl. ja jak zakładałem to kupiłem firmy sera i też mam jbl i jest ok.a pozdro !!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter