Filtr do akwarium

Najważniejszym zadaniem filtra jest usunięcie z akwarium wszystkich niepotrzebnych substancji, aby poprawić warunki życia organizmów w nim żyjących oraz zwiększyć przejrzystość wody. Każde funkcjonujące akwarium wytwarza zbędne produkty zachodzących w nim procesów. Z biegiem czasu woda zaczyna mieć barwę jasnobursztynową oraz wydziela nieprzyjemną woń. Dzieje się tak za sprawą amoniaku wydalanego przez ryby, resztek niezjedzonych pokarmu, rozkładających liści i części roślin, opadającego do akwarium kurzu oraz innych czynników. W warunkach naturalnych woda samoczynnie się oczyszcza w ramach naturalnego cyklu, ponieważ zbiorniki wodne są bardzo duże. W akwarium konieczne jest regularne podmienianie części wody i wydajny filtr. Podmienianie części wody polega na usunięciu 10-30% wody raz na 1-3 tygodnie i zastąpienie jej świeżą. Zanieczyszczenia i szkodliwe substancje poprzez dodanie świeżej wody zostaną zasadniczo rozrzedzone. Do usuwania wody najlepiej posłużyć się odmulaczem. Dzięki niemu oprócz wody usuniemy również zanieczyszczenia z dna akwarium. Jak wcześniej było wspomniane drugim ważnym elementem oczyszczania wody jest filtracja poprzez filtr. Wyróżniamy filtrację mechaniczną, biologiczną i chemiczną. Dużo filtrów posiada wszystkie trzy rodzaje filtracji. Poniżej postaram się wyjaśnić zasady ich działania.

Filtr mechaniczny (filtracja mechaniczna) – Działanie tego filtra polega na oczyszczaniu wody z fizycznych zanieczyszczeń. Brudna woda przepływa przez wkład w którym następuje usunięcie zanieczyszczeń. Zazwyczaj za wkład służy wata syntetyczna, nylon lub fizelina. Konkretny wkład wyczerpuje możliwości mechanicznego oczyszczania w zależności od stopnia zanieczyszczenia wody i szybkości przepływu wody. Pamiętajmy, że w trakcie stosowania leków dla ryb nie należy korzystać z filtrów zawierających węgiel aktywny.

Filtr chemiczny (filtracja chemiczna) – Filtracja chemiczna jest to inaczej oczyszczanie chemiczne lub detoksykacja. Filtry chemiczne zazwyczaj wypełnione są aktywnym złożem węgla lub uwodnionych krzemianów. Ich celem jest zatrzymanie rozpuszczonych w wodzie różnorakich niepożądanych związków chemicznych i zbytecznych produktów. Możemy uwolnić do wody kwasy humusowe, które zmiękczą wodę twardą lub obniżą pH w wodzie miękkiej poprzez zamontowanie wkładki torfowej w filtrze. Pozytywny wpływ na organizmy żyjące w akwarium będą miały hormony i witaminy zawarte we wkładce torfowej.

Filtr biologiczny (filtracja biologiczna) – Filtracja biologiczna neutralizuje substancje toksyczne, zaś mechaniczna i chemiczna tylko je usuwają. Metoda ta wykorzystuje naturalne mechanizmy usuwania zbędnych produktów. Ryby akwariowe i bakterie odżywiające się rozkładającymi substancjami wytwarzają i produkują amoniak. Przy wystarczającym dopływie tlenu w porowatej warstwie filtracyjnej rozwijają się bakterie nitryfikacyjne. W filtrze biologicznym amoniak zmieniany jest w azotyny przez kolonie bakterii nitryfikacyjnych. Następnie bakterie zamieniają azotyny w stosunkowo nieszkodliwe azotany. Rośliny wykorzystują azotany i azotyny, jako źródło pokarmu. Zbyt duże stężenie azotanów jest szkodliwe dla ryb, dlatego systematyczna podmiana części wody jest konieczna. W świeżo założonym filtrze filtracja biologiczna jeszcze nie zachodzi, ponieważ jest on stopniowo kolonizowany przez pożyteczne bakterie nitryfikacyjne.

Posiadając filtr z jednolitym wkładem filtrującym w trakcie płukania nie należy usuwać całego brudu. Za sprawą niewielkiej ilości pozostawianego mułu flora bakteryjna szybciej będzie mogła się odnowić. Do czyszczenia filtra nie należy stosować gorącej wody i środków dezynfekcyjnych (chyba, że chcemy zdezynfekować go po chorobie).

Oprócz podziału filtrów na mechaniczne, chemiczne i biologiczne najczęściej wyróżniamy podział na wewnętrzne, kubełkowe (zewnętrzne, kanistrowe), kaskadowe (zewnętrzne) oraz podżwirowe. Początkujący akwaryści bardzo często zadają sobie pytanie: Jaki filtr wybrać do akwarium?. Poniżej postaram się opisać najpopularniejsze ich typy, aby pomóc w odpowiedzi na to pytanie.

Filtr wewnętrzny – Główną wadą wewnętrznego filtra do akwarium jest jego czyszczenie i konserwacja. Ten typ filtrów jest bardo często spotykany w akwariach. Zazwyczaj montowany jest w środku akwarium za pomocą przyssawek do szyby. Może przeprowadzać zarówno filtrację mechaniczną, biologiczną i chemiczną. Filtry wewnętrzne najczęściej zawierają kawałek gąbki lub perlonową watę.

filtry wewnętrzne do akwarium

Pozytywne strony filtrów wewnętrznych:

- niski pobór energii

- stosunkowo niewysoki koszt

- bardzo dobrze wykonuje filtrację mechaniczną

Negatywne strony filtrów wewnętrznych:

- zmniejsza ilość miejsca do pływania dla ryb akwariowych

- niewielka ilość miejsca na wkłady filtracyjne

- niska wydajność przy filtracji biologicznej

Filtry kubełkowe (zewnętrzne, kanistrowe) – Powszechnie uważane są za najlepsze filtry stosowane w akwarystyce. Są umieszczane poza akwarium, a co za tym idzie są łatwo dostępne. Bez problemów możemy je czyścić. Ruch wody w akwarium utrzymywany jest poprzez umieszczenie wlotu i wylotu wody w dwóch przeciwległych końcach akwarium. Dodatkowe napowietrzanie możemy zapewnić poprzez zamontowanie deszczowni. Dzisiejsze nowoczesne filtry kubełkowe zazwyczaj posiadają osobne komory z przeznaczeniem na osobne materiały filtracyjne . W poszczególnych komorach umieszczone są specjalne wkłady do filtracji biologicznej, węgiel aktywny, gąbka i podobne. W sklepach akwarystycznych dostępne są preparaty zawierające kultury pożytecznych bakterii na start filtra. Właściwą filtrację gwarantuje silny ruch wody. Uważa się, że pompa w filtrze powinna przepompowywać trzykrotną ilość wody w akwarium w ciągu jednej godziny. Filtr powinien pracować non-stop, ponieważ dłuższa przerwa może spowodować gnicie materii organicznej w nim zawartej.

filtry kubełkowe zewnętrzne do akwarium

Pozytywne strony filtrów kubełkowych:

- wysoka wydajność i dużo miejsca na wkłady filtracyjne

- nie zajmuje miejsca w środku zbiornika

- możemy zastosować różnorakie wkłady do różnych typów filtracji

Negatywne strony filtrów kubełkowych:

- wyższy pobór energii

- wyższa cena w stosunku do filtrów wewnętrznych

Filtry kaskadowe (zewnętrzne) - Ten typ filtrów zawiesza się na tylniej lub bocznej szybie akwarium przy górnej krawędzi. Z roku na rok ten typ filtra staje się coraz bardziej popularny. Filtr za pomocą rurki pobiera wodę do środka i z powrotem wlewa ją do zbiornika. Może filtrować mechanicznie, jak również biologicznie.

Filtr kaskadowy

Pozytywne strony filtrów kaskadowych

- niski pobór energii

- stosunkowo niski koszt

- podobnie jak filtry kubełkowe nie zajmują miejsca w akwarium

- więcej miejsca na wkłady w porównaniu do filtrów wewnętrznych

Negatywne strony filtrów kaskadowych:

- większość dostępnych na rynku pokryw nie jest przystosowana do zamontowania filtrów kaskadowych.

- Gdy pomiędzy wodą, a filtrem jest duża przestrzeń to bywa dosyć głośno

Filtr podżwirowy – W tego typu filtrze i filtracji pożyteczne kolonie bakterii rozwijające się pod podłożem. Woda w trakcie przepływania przez nie pozbywa się zbędnych związków. Dużą zaletą tego typu filtra jest ukrycie pod żwirem znaczącej jego części.

Pamiętajmy o regularnej wymianie wkładów filtracyjnych!

Mam nadzieję, że przybliżyłem Państwu najpopularniejsze rodzaje filtrów i pomogłem w wyborze najlepszego. Na rynku w sklepach akwarystycznych dostępnych jest ich wiele rodzajów różnych marek.

Zachęcam do opisywania w komentarzach doświadczeń z różnymi markami i typami filtrów jakie Państwo posiadacie. Pomoże to początkującym akwarystom w wyborze najlepszego.

77 komentarzy

  1. mały:

    mochan jak kupujesz zewnętrzny kup jbl e900 nie dużo droższy ale zawsze możesz zmienić akwarium na większe a filtr zostaje jak i cała reszta. aga T_T kup aquael gąbkowy 350l/h sprawdziłem polecam odpowiednio ustaw dopływ powietrza i cisza i spokój .

  2. aga T_T:

    Proszę o dobrą rade!Mam filtr hailea HL-BT400 w akwarium 60l i.....strasznie się tłucze jest okropnie głośny :( Woda jest nawet czysta ale chce zmienić filtr bo akwarium jest w pokoju córeczki i niestety nie pozwala przenieść "rybki"do innego pokoju...Jaki filtr wewnętrzny jest dobry i CICHY??? (Uniwersalny filtr wewnętrzny Aquael może być?nie wiem czy jest cichy,bo nie pisze przy nim tego...)Jeszcze raz proszę o pomoc gg 34272185

  3. mochan:

    czy ktoś może mi doradzic w jaki filtr zewnętrzny powinienem zaiwestowac narazie zastanawiam się nad JBL CRYSTALPROFI E700 akwarium 112 litrów

  4. Marcin9601:

    Witam. Zakupiłem eheima 2224,chodzi juz pare dni, jak narazie jestem zadowolny. Filtr jest bardzo cichy, zeby go uslyszec trzeba sie naprawde wsłuchac. Deszczownie zamontowałem nad tafla wody, a dziurki wylotowe w dół, co daje fajne bombelki. oczywiscie w razie potrzeby skorzystam z pomocy. pozdrawiam

  5. Pyro:

    Mam Eheim 2071 w 112 litrach i nie mam pralki. Wielkość przepływu wody można regulować także nie ma z tym problemu. Przy takim zbiorniku problemem było podłączenie rurek w odpowiedni sposób, ale piła i dokupione kolanka załatwiły sprawę. Filtr chodzi od kilku dni i jak na razie polecam. Coś co ewentualnie może przeszkadzać to głośność pracy, która nie jest bezdźwięczna. Mam go w zamkniętej szafce w salonie i jego obecność mi się nie narzuca bo musi być całkowita cisze, żeby wyczuć lekkie "buczenia", ale gdyby ktoś chciał umieścić go w sypialni blisko głowy to rekomenduję przemyśleć sprawę. Jest to mój pierwszy filtr kubełkowy i nie mam porównania do innych. Jak masz więcej pytań lub będziesz chciał pomocy z instalacją to daj maila lub inny namiar na ciebie a pomogę.

  6. Dziunia:

    Witam mama pytanie, czy można dokupić rurki do filtra zewnętrznego ?

  7. Marcin9601:

    Witam. Czy mógłby mi ktoś doradzić jaki filtr kupić do akwarium 100l. zastanawiałem się nad eheim 2222, eheim 2224 i eheim 2071 lecz nie wiem czy te dwa ostatnie nie zrobią mi w akwarium "pralki".A może ktoś ma inne propozycje filtrów do 500zl

  8. charczu:

    witam widzę że rozpisujecie się wszyscy nad filtrami z sklepowych polek a ktoś wogule zrobił jakiś sam ? mam baniak 240 i filtr w calosci własnej roboty, pompka od ogrzewania centralnego, 5 pojemników 1,2l poj każdego, ceramika, kruszywo, i mechaniczny, deszczownic itp. rezultat około 2 razy lepszy od sklepowych z tych wyższej polki, jak ktoś chce mogę pomoc w budowie powiem co i jak.

  9. Marta :

    Witam, JUDO64 miałam podobny problem, z podobnym filtrem. Pani w sklepie też przekonywała mnie, że jest cichy, a nie był. Zgłosiłam reklamację (przez sklep) i wymienili mi go na nowy i cichy, choć pani w sprzedawczyni przekonywałq mnie, że taka wada nie podlega reklamacji. Nie miała racji. Pozdrawiam.

  10. JUDO64:

    WITAM MAM NOWE AKWA 112L KUPIŁEM DO NIEGO W SKLEPIE ZOOLOGICZNYM FILTR TETRA TEC IN 800 TANI NIE BYŁ ALE WOLAŁEM DOŁOŻYĆ I MIEĆ PORZĄDNY JEDNAK KIEDY JUŻ GO URUCHOMIŁEM W AKWARIUM BYŁ NIEZWYKLE GŁOŚNY, A SPRZEDAWCA ZAPEWNIAŁ MNIE ŻE GO W OGÓLE NIE SŁYCHAĆ JEDYNIE NIEWIELKI SZUM WODY ,ORAZ W OGÓLE NIE NAPOWIETRZAŁ WODY CO ZROBIĆ CZY TO JA ZROBIŁEM COŚ ŹLE CZY TO WINA PRODUCENTA

  11. dracoxx:

    A ja mam w 200l tetre 700 i jakiś wewnętrzny nie pamiętam marki. Tetra jest dobra i cicha ale ma jedną wadę. Mianowicie czpień który trzyma wirnik jest z bardzo kruchej porcelany. Mój sie złamał i jak to POLOK kombinator potrafi zamiast porcelany włożyłem wykałaczkę brzyciętą na długosć czpienia. Oblepiłem wazeliną i działa :)

  12. kufel112:

    witam. Posiadam dwa filtry w swoim baniaku 112 litrowym. Jeden pod żwirowy napędzany pompą cyrkulacyjną Aquael a drugi to kubełek z PennPlaxa, W kuble mam w obu koszykach ceramikę i dodatkowo w gąbkę. Działa to bez zarzutu. Foto i opis w forum akwar.net na użytkowniku kufel112

  13. Olinek:

    Czy wszystkie filtry są głośne ,na opakowaniu od filtru pisze ,że są dość ciche?

  14. Dawid:

    Witam mam pytanko co jest lepsze Tetra tec ex 700 czy AQUA NOVA NCF-1200

  15. Ella:

    Agy....ja też miałam podobne problemy jak ty... dodaję uzdatniacz Tetry Aqua Safe oraz Easy Balance oraz koniecznie firmy Sera - Nitrivec-są to bakterie, które muszą w szybkim czasie wymusić równowagę biologiczną w akwarium, inaczej mówiąc muszą zagnieździć się dobre bakterie...to może potrwać do trzech dni po dodaniu Nitrivecu..... dodają też na zmętnienie wody firmy tetra BIOCORYN... W TWOJEJ SUTUACJI na początek kupiłabym te dobre bakterie ...nitrivec...odmuliła akwarium /z dna/ odmulaczem z 1/3 wody i dodała nitrivec z odstałą tygodniową wodą w proporcji takiej jak zalecają, a po dwóch dniach powinno być już lepiej...pamiętaj musisz uzbroić się w cierpliwość....,a później staraj się podmieniać /odmulacz/ wodę 1/3 akwarium co tydzień i zmniejszyć dodawanie chemii...polecam dodawać jedynie nitrivec....podają jeszcze na zmętnienie wody Tetra Biocoryn.......no i oczywiście codziennie chyba nie odmulasz dna akwarium... robi się to tylko raz na tydzień lub raz na dwa tyg. bo inaczej nigdy nie doprowadzisz do równowagi biologicznej.... musisz na wyczucie sama zadecydować...wejdź też w internet na Sera poradnik dla nowo zakładanego akwarium słodkowodnego...może tam dobierzesz najlepszą opcję dla siebie....nie wiem czy pomogłam tobie choć odrobinę...ale chciałam pomóc tak jak umiem...pozdrawiam...

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter