Bojownik syjamski - częsty mieszkaniec akwarium

Każdy akwarysta zetknął się w swoim życiu z bojownikami. Są to bardzo popularne i dostępne w każdym sklepie akwarystycznym rybki. Bardzo często spotykam się z hodowlą tych wspaniałych ryb w plastikowych pojemnikach, aczkolwiek jest to bardzo zły sposób ich utrzymywania. Kiedy w sprzedaży pojawiły się 1-2 litrowe plastikowe pojemniki do „hodowli” bojowników, w ten sposób utarł się pogląd, iż te ryby powinny być utrzymywane w tych warunkach. Dopiero od niedawna akwaryści zauważają, że dla prawidłowego rozwoju i samopoczucia bojowniki wymagają większego akwarium.Betta splendens to łacińska nazwa bojownika wspaniałego, nazywanego w Polsce syjamskim, który pochodzi z ciepłych wód pól ryżowych Azji Wschodniej. Bojowniki dorastają do około 6 cm długości. Samiczki są bardzie filigranowe i mniej ubarwione niż ryby płci przeciwnej. Bojowniki należą do rodziny labiryntowatych. Paleta barw, jakimi obdarzyła natura te rybki to począwszy od bieli poprzez pomarańcz, czerwień, zieleń, błękit kończąc na czerni. Ciekawym zjawiskiem jest dziedziczenie pośrednie barw przez potomstwo, oznacza to, iż młode otrzymują w sposób mieszany kolory rodziców, powoduje to nieskończoną ilość kombinacji kolorów na ciele. Główną cecha tych rybek jest ich wojowniczy charakter. Samce będą zaciekle bronić swojego terytorium w ten sposób doprowadzając przeciwnika do uszkodzenia ciała a niekiedy do śmierci. Wyciągając wnioski musimy zadbać o to, aby w naszym akwarium przebywał tylko jeden samiec. W krajach azjatyckich, najczęściej w Tajlandii organizowane są nielegalne walki ryb tego gatunku w szklanych niewielkich słojach. Bojowniki walczą ze sobą aż do śmierci jednego z rywali. W naturze nie zachowują się aż tak agresywnie i nie walczą na śmierć i życie. Walki najczęściej poprzestają na ostrzeżeniach, czyli stroszeniu płetw, odchyleniu pokryw skrzelowych oraz szybkim poruszaniu płetwą ogonową, przybierając przy tym postawę grożącą i imponującą. Niekiedy dochodzi do niewielkich walk, ale po pierwszych obrażeniach samiec, który poczuje niższość nad rywalem opuszcza jego rewir. Takiej możliwości nie mają bojowniki walczące na widowiskowych turniejach organizowanych nielegalnie na targach Tajlandii.

Zachowanie bojowników nie jest tylko instynktowne, ponieważ wykazują one cechy osobnicze oraz niewielki stopień inteligencji. Bojowniki można nauczyć pewnych zachowań, jeśli będą za nienagradzane. Szybko oswajają się ze swoim opiekunem, nie uciekając od zanurzonej ręki, a wręcz podpływając z zainteresowaniem. W literaturze fachowej spotkałem się ze wzmiankami w tekście, gdzie autorzy opisywali, jak ich bojowniki w celu zdobycia pokarmu przeskakiwały z jednego zbiornika do drugiego. W akwarium bojowniki wymagają spokoju, dlatego nie powinniśmy umieszczać ich w zbiornikach z ruchliwymi rybami. Gdy dbamy o swojego bojownika, on odpłaca nam się brakiem zainteresowania współlokatorami naszego akwarium. Zaznaczam jednak, iż zaatakowany bojownik przez inną rybę zawsze odpowiada agresją.

Na zdjęciu powyżej: samica bojownika.

Warunki środowiskowe, jakie powinniśmy zapewnić bojownikowi nie są aż tak rygorystyczne. Gdy nastawiamy się na hodowlę jednego osobnika powinniśmy zapewnić mu nieduże akwarium 15-30 litrowe. Nie możemy zapomnieć o pokrywie na zbiornik. Nasz gatunek należy do ryb labiryntowych, które pobierają tlen atmosferyczny. Gdy nie zaopatrzymy się w pokrywę na zbiornik wytworzy się bardzo duża różnica temperatur miedzy wodą a powietrzem. Doprowadza to najczęściej do przeziębienia ryb, a niekiedy nawet do śmierci. Jeśli w naszym zbiorniku będziemy trzymać tylko jednego osobnika lub kilka, ale z jednego gatunku, niepotrzebny jest nam filtr, gdy będziemy regularnie podmieniać wodę. Betta splendens bardzo lubią ciepła wodę, dlatego niezbędnym elementem naszego akwarium jest grzałka. Temperatura wody powinna mieścić się w granicach 26-32 ̊C. Ryba bardzo źle znosi wahania temperatury, jak również spadek temperatury poniżej 25 stopni C, także utrzymująca się temperatura powyżej dopuszczalnej granicy szkodzi rybie, ale nie aż w takim dużym stopniu. Chce również zaznaczyć, iż ryby labiryntowe nie lubią ruchu wody. Dlatego ustawiamy filtr wody tak, aby wylot nie powodował wzmożonego ruchu. Jako podłoże stosujemy ciemny żwir. Im ciemniejszy tym lepiej, ponieważ podłoże lepiej wtedy podkreśla wspaniałe barwy naszych okazów. Gdy trzymamy w zbiorniku więcej niż jedną rybę obsadzamy nasz zbiornik roślinnością. Zapobiegnie to w nieznacznym stopniu próbom walk międzygatunkowych. Rośliny, najlepiej o niedużych liściach, umieszczamy w miarę gęsto zostawiając wolną przestrzeń jedynie od przedniej części akwarium, co umożliwi nam obserwowanie stroszących się bojowników. Odczyn pH wody powinno mieścić się w granicach 6,5-7,5, a twardość jej miękka do średnio-twardej. Karmienie naszych rybek nie jest skomplikowane. Pobierają one każdy rodzaj pokarmu, zaczynając od pokarmu sztucznego, przez pokarm żywy kończąc na wszelkim rodzaju mrożonek. Ważnym czynnikiem jest częste dokarmianie ich w regularny sposób niewielkimi porcjami.

 Rozmnażanie:

Każdy akwarysta bardzo chciałby, aby dochować się potomstwa od swoich ryb. Przy rozmnażaniu bojownika należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Gdy stwierdzimy, że w ciele samicy ikra już dojrzała musimy jak najszybciej doprowadzić ją do tarła. Gdy dbamy o swoje ryby i odpowiednio je pielęgnujemy zazwyczaj otrzymujemy od nich dużą liczbę narybku. Tak też jest u bojowników. Odpowiednio zadbana samica betta splendens wydaje na świat około 700 jaj. Niestety narybku w takiej ilości, co liczba jaj się nie dochowamy. Dlatego powinniśmy zabezpieczyć się wcześniej w akwarium lęgowe, gdzie przeniesiemy obydwoje rodziców. Ja często spotykam się z opinią, że najodpowiedniejsze do rozrodu bojowników jest 50 litrowy zbiornik. Myślę, że jest to odpowiednie akwarium. Samiec buduje w nim gniazdo, gdzie później samica składa jaja.

Powyżej: gniazdo bojownika

Warto dodać, że samica składa jaja dwukrotnie. Działa to trochę niekorzystnie na rodzaj podawanego pokarm, ponieważ po wylegnięciu się drugiego narybku podajemy pokarm o dwóch wielkościach. Po tym procesie należy jak najszybciej przenieść samice do zbiornika ogólnego, ponieważ samiec wpada w furię i często zabija samice. Gdy z jaj powstanie już narybek musimy odizolować samca. Przenosimy go do głównego akwarium nie spuszczając go z oka. Obserwujemy go około 4 godziny, jeśli nic przez ten okres się nie dzieje niepokojącego oznacza to, że samiec zaaklimatyzował się dobrze z współlokatorami. Akwarium lęgowe urządzamy w taki sam sposób jak opisany powyżej. W czasie tarła ryby karmimy tak, aby pokarm został w całości zjadany w czasie podawania partii pokarmu. Niekiedy możemy się dochować 500 sztuk małych rybek. Wtedy jest dobrze podzielić nasze rybki na mniejsze grupki i poprzenosić je do innych zbiorników. Przy rozrodzie temperatura w akwarium powinna wynosić około 28-30 stopni C. Z doświadczenia wiem, że bojowniki składają ikrę bardzo obficie w temperaturze 25 stopni C, a niekiedy nawet w 21 stopniach C. Pamiętajmy wahania temperatur nie były długotrwałe. W pierwszym okresie małe rybki karmimy małymi zwierzętami planktonowymi. W późniejszym okresie wzbogacamy ich menu w różnego rodzaju rozwielitki, larwy komarów i solowce.

Artykuł przesłany przez użytkownika portalu Pana Mateusza Pałysę

Redakcja nie odpowiada za treść artykułów przesyłanych przez internautów.

Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

167 komentarzy

 1. Martyna025:

  Hmmm mam akwarium 25 litrow i jak narazie jednego bojownika ( jest w miare spokojny, bo wczesniej mieszkal w mniejszym specjalnym akwarium z lustrem dla bojownikow). No i planuje powiekszyc mu towarzystwo, myslalam o neonach. I tak czytam te forum i jedni pisza, ze to zle laczyc te dwa gatunki ryb, inni z kolei, ze to dobre polaczenie i juz sama nie wiem co zrobic. A moze jakies inne rybki? Czy ktos bardziej doswiadczony w hodowli bojownikow moze mi pomoc? Z gory dziekuje :)

 2. marzena 131:

  do ady . Zależy w jakim sklepie kupisz . Są droższe w arkadi kupiłam bojownika za 6 zł a na Wawrzyszewie w sklerpie zologicznym są tańsze ryby .

 3. Widzew1910:

  ja też tak z bojownikiem miałem ale niestety zdechł mi wczoraj oznacza to że jest chory dobrze go karm i będzie dobrze dbaj o niego i w jakim akwarium jest w kuli czy w normalnym jak wielkość

 4. Kuba:

  Mam różne rybki i nie wiem czy mogę je połączyć z bojownikiem syjamskim???

 5. milena:

  hej...dostałam bojownika na urodziny, nie jestem zawziętą pasjonatką ryb jest i trzeba się nim zajmować. nic nie wiem o tych rybach. mój problem polega na tym iż moja ryba ma jakiś duży brzuch nie wiem jak to inaczej nazwać:) czy przygotowuje się do tarła?? wybaczcie pewnie to dla was specjalistów śmieszne ale dla mnie to pierwszy raz mam kontakt z rybką akwariową. Pozdrawiam

 6. weracia94:

  Witam. czy można trzymać kilka (1+2/3) bojowników na raz w 55l akwarium? czy lepiej zdecydować się na prętniki w takiej samej liczbie? a może zakupić 2 bojowniki (samiec+samiczka) i 2 prętniki? z góry dziękuję :)

 7. BETTY:

  WITAM MAM PYTANIE DO ZNAWCOW.OD ROKU MIALAM BOJOWNIKA TRZYMALAM GO W KULI PO CZYM DOKUPILAM 3 SAMICZKI KIRYSKA I 2 GLONOJADY I PRZENIOSLAM RYBKI DO AKWARIUM 40L ,PO TYGODNIU BOJOWNIK WYSKOCZYL I ZMARL.CZY KTOS WIE DLACZEGO .DZIWI MNIE TO PONIEWAZ PRZEZ ROK NIGDY NIE SKAKAL.POMOZCIE

 8. jjuj:

  W kuli , to możesz co najwyżej ślimaki hodować na karmę dla helenek. Ryb ŻADNYCH. Dla bojownika akwarium minimum 20l z pokrywa , grzałka , filtrem i ŻYWYMI roślinami .

 9. Ola:

  Ja mam samca bojownika i jakiś czas temu ogon mu odpadł bardzo się przestraszyłam (nie na żarty) ale już mu odrusł odpowiedz mi na jedno pytanie czy on sam może być w szklanej kuli 12l?

 10. Kaja:):

  czy akwarium kula (niewielka) jest dobra dla jednego bojownika (samca)? I jeszcze jedno, co najlepiej umieścic w akwarium?:) pomóżcie proszę:)

 11. Składak:

  ile kosztuje takie akwarium do bojownika

 12. Paweł:

  Proszę o odpowiedź na moje pytanie, kogoś kompetentnego. Mam bojownika który nie chce robić gniazda, jest sam w 20l akwa (specjalnym do rozmnażania) temp. wody wynosi 29*C wszystko jest okej, "szyba w szybe" stoi drugie akwa 60l. w nim jest dorosła bojowniczka razem z gupikami (próbuje go jakoś skusić, że ona jest tak blisko), ale mam też 3 akwarium 200l w nim są jeszcze dwie bojowniczki, które kiedyś były z tym bojownikiem w jedyn akwarium i robił gniazda, teraz nie... Moje pytanie brzmi: dlaczego bojownik nie akceptuje tej dorosłej płciowo bojowniczki, tylko te "małolaty" które są jeszcze niezdolne do rozmnażania. sprawdzałem wszystko i ph wody itp i jest wszystko okej.

 13. Ela:

  do roxi: Wszystko zależy od temperamentu samic, generalnie lepiej nie łączyć 2 mocno wybarwionych, bo agresywniejsza będzie podgryzać tę drugą - miałam 3 i niestety nie obywało się bez małych bójek, ale też nie robiły sobie krzywdy.

 14. roxi:

  pomocy!!! hej mam 1 bojownika samiczkę i mam pytane MOGE POŁĄCZYĆ 2 SAMICZKI RAZEM ??? wszędzie piszą że 2 samce nie moga być razem A SAMICE ???

 15. Dilaila007:

  Ja mam niebiesko - czerwonego bojownika o imieniu Seeley.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter