Akwarium holenderskie jest jednym z najczęściej spotykanych i jednocześnie jednym z najładniejszych typów akwariów. Jego główną cechą charakterystyczną jest ogromna ilość roślin. Z racji, iż jest to głównie akwarium roślinne, rybki oraz inne stworzenia odchodzą na drugi plan, a z akwarysty robi się niejako „wodny ogrodnik”.
Co to takiego jest dokładniej akwarium holenderskie? Jest to zbiornik, obficie zarośnięty roślinami, jednak nie są one przypadkowymi okazami powsadzanymi tam, gdzie było tylko trochę miejsca. Wszystkie roślinki akwariowe mają tam swoje specjalnie zaplanowane miejsce i razem tworzą swego rodzaju kompozycję, która jest niezwykłą dekoracją wnętrza naszego domu, czy mieszkania. Historia pierwszych zbiorników holenderskich sięga już lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to po raz pierwszy stworzone zostały podstawowe zasady ich urządzania, czyli różnorodność oraz oryginalność kompozycji roślinnych.
Wybierając gatunki roślin do naszego zbiornika, musimy pamiętać, by były to nie tylko pospolite i często spotykane gatunki, ale także rzadkie i często trudne w uprawie roślinki. Przed zakupem, dobrze jest sobie rozrysować plan naszego akwarium. W części tylnej, a w szczególności w rogach, posadzimy rośliny wysokie, sięgające nawet tafli wody, bliżej posadzimy rośliny niższe, a z przodu takie, które będą tworzyły „trawniczek”. Pamiętajmy przy tym, by roślin o podobnym pokroju liści lub barwie nie rosły obok siebie. Nie możemy stworzyć monotonii, dlatego też oprócz zwyczajnych roślin liściastych, powinny się tam znaleźć również np. odmiany o czerwonych liściach, trawy, okazy pływające po tafli wody (chociaż one mogą czasami zasłaniać światło), a także mech. Przy doborze gatunków musimy sugerować się ich wymaganiami życiowymi, by były bardzo zbliżone.
Jednym z najważniejszych elementów w akwarium holenderskim jest oświetlenie. Jak wiadomo rośliny bez dobrego oświetlenia nie będą mogły się rozwijać, a bardzo często będą traciły również swoją piękną barwę. Po pewnym czasie zmarnieją lub całkowicie uschną.
W celu lepszego efektu i szybszego wzrostu naszych roślinek, warto jest regularnie je nawozić. W tym celu można posługiwać się nawozami w płynie lub specjalnymi kulkami, które wkłada się bezpośrednio pod korzenie. Wspominając o nawożeniu, nie można zapomnieć o systemie CO2. Decydując się na akwarium holenderskie, powinna to być jedna z podstawowych inwestycji. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się zdrowymi roślinami, o przepięknej, żywej, zielonej barwie.
Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej temperatury oraz parametrów wody. Większość używanych w akwarystyce gatunków roślin, pochodzi z dalekich, niekiedy egzotycznych krajów, dlatego też temperatura, w jakiej najlepiej się czują jest wyższa niż temperatura pokojowa w naszym klimacie. Dlatego też warto jest zaopatrzyć się w grzałkę z termostatem i ustawić temperaturę o kilka stopni wyższą. Parametry wody są mniej ważne, ale również utrzymujemy je w stanie optymalnym dla roślin i ryb w naszym akwarium.
Decydując się na akwarium holenderskie, musimy pamiętać o zabiegach pielęgnacyjnych, jakie nas czekają. Przede wszystkim codziennie, musimy usuwać obumarłe resztki roślin oraz sprawdzać temperaturę i poprawność działania reszty sprzętu. Wyglądają one bardzo brzydko i gnijąc mogą zaszkodzić innym organizmom w zbiorniku. Co dwa, trzy tygodnie warto jest przerzedzić nadmiernie rozrastające się rośliny. Nie możemy dopuścić do tego, by wyrastały gdziekolwiek, gdyż nasz zbiornik jest starannie zaplanowaną ozdobą. Ponadto niektóre rośliny wymagają regularnego przycinania. Przynajmniej raz w miesiącu sprawdzajmy stan naszego oświetlenia, a w razie takiej potrzeby, wymieniamy świetlówki.
Bardzo szybko nasuwa się kolejne pytanie – jakie rybki można trzymać w akwarium holenderskim? Przy ich wyborze musimy się sugerować przede wszystkim kilkoma czynnikami. Po pierwsze nie powinny to być ryby, które nadmiernie zjadają rośliny, gdyż, będą niszczyły wygład naszego zbiornika. Po drugie nie mogą to być ryby bardzo ruchliwe i duże, gdyż mogą one wyrywać słabiej ukorzenione rośliny. Bardzo dobrze w takim zbiorniku sprawiają się krewetki.
Niestety koszty założenia i utrzymania takiego zbiornika nie są niskie. Z reguły są to akwaria duże. Ponadto nie wszystkie rośliny są tanie, a instalacja CO2 też ma swoją cenę. Do tego dochodzą inne akcesoria potrzebne przy uprawie, a także różne nawozy i częstsza niż w zwykłym akwarium wymiana świetlówek.
Akwarium holenderskie jest jednym z najbardziej ozdobnych zbiorników, jakie można spotkać w naszych domach. Jeżeli chcemy założyć u siebie jakieś akwarium, warto jest się zastanowić właśnie nad tym stylem.
26 komentarzy
beton443:
13.03.2011 23:38mam w pracy akwarium 250l i co dodam jakąś roślinę to przez weekend ryby mi ją oskubią.
MaveRick:
13.03.2011 12:06Holendra można zrobić w każdym akwarium tylko trzeba dobrze dobrać florę i faunę, krewetki i ślimaki (Dwa ostatnie w przypadku małych akrów , lecz nie koniecznie).
Mati123:
17.02.2011 20:01Koszta...? To najgorsze ale ile potem przyjemności sprawia takie akwarium :)
mieczyk300:
11.02.2011 13:59doyoyo;myślę że 40l to zamało minimum to 100l , najlepsz to 200 - 300l .
Janek z zadupia:
09.02.2011 12:49Ja mam nano z krewetkami i jest git. Oddaje rosliny do zoologika bo ta kdobrze rosna...
yoyo:
04.02.2011 18:14A w 60l mozna zrobic takie czy potrzebne jest wieksze akwa
Marcin:
19.12.2010 00:23mysle, ze koszty holenderskiego sa skromne przy akwarium morskim.
kewinos03:
23.10.2010 18:47U mnie też krucho z kasą ale wkrótce sobie takie kupie ;P
Akwarystyk:
22.10.2010 12:45Wszystko ładnie pięknie tylko gdyby tyle kasy nie kosztowało i zajęć:)
tysiuniaka:
15.10.2010 20:08te akwaria są przepiekne,już wiem co pozmieniam w swoim:)
JANEK rybołów:
12.10.2010 17:41super akwarium bardzo ładne poślinki sam chciałbym mieć takie akwarium jednak dotychczas finanse nie pozwalały , ale całyczas myśle o tak pięknym akwarium