Pielęgniczka Boliwijska (długocierniowa)

Opis

Pielęgniczka Boliwijska (długocierniowa) – Microgeophagus altispinosus. Uznawana jest za gatunek łagodnie usposobiony, towarzyski oraz terytorialny. Jest bliską kuzynką pielęgniczki Ramireza. Dymorfizm płciowy zauważalny jest wraz z upływem czasu. Samice są mniej wysmukłe w porównaniu z samcami. Żyją w dobranych parach.

Rodzina

Pielęgnicowate (Cichlidae)

Pochodzenie

Boliwia i Brazylia.

Długość

Ok. 8 cm.

Odżywianie

Bez problemów spożywa pokarmy takie jak: gotowe płatki, artemia, wodzień oraz pokarmy mrożone.

Temperatura

23-27 C.

Warunki hodowlane

Może być hodowana w akwarium wielogatunkowym z rybami o podobnym usposobieniu i wielkości. Staję się płochliwa przebywając w jednym zbiorniku z agresywnymi rybami. Akwarium musi mieć minimum 80-90 cm długości. Gęsta roślinność, kamienne groty, korzenie i kryjówki to odpowiednie warunki dla pielęgniczki boliwijskiej. Konieczne jest pozostawienie wolnej przestrzeni do pływania. Woda: systematycznie częściowo podmieniana, czysta, miękka do średnio twardej o pH 6,5-7,6. Za podłoże może posłużyć piasek lub niezbyt jaskrawy drobny żwirek.

Rozmnażanie

Woda odpowiednia do tarła powinna być średnio twarda, o temperaturze 26-28 C i pH ok. 7. Dobraną parę obficie karmimy pokarmami pochodzenia zwierzęcego. Samica składa ok. 150-250 ziaren ikry na stałym elemencie wnętrza akwarium.

19 komentarzy

 1. monia:

  u mnie to niezłe zadziory - mam 3 w 450 l akwarium, z jednej strony dużo roślin, z drugiej sporo kryjówek z kamieni, kilka korzeni, kilka kokosów. Poza boliwijskimi pływają 4 ramirezy, 3 akary z maroni, 10 bystrzyków serpa, neonki, kilka gupików, kiryski (10 różnych), glonojady. Kupiłam, bo poczytałam, że są spokojne, a tymczasem (chyba mam 3 samice) przeganiają się, biorą za"pyski", czasem przeganiają ramirezki, bystrzyki, a kirysków jakby nie zauważały. Nie robią jednak nikomu ani sobie krzywdy.

 2. kiryskowa:

  leszek - taka ilość p. Boliwijkich na Twoje akwarium to za dużo. Poza tym, na jedną parę trzeba mieć ok. 100 l.

 3. leszek:

  ja trzymam 12 tych rybek w 50l i maja sie swietnie

 4. riba666:

  ludzie nauczcie się czytać (niektórzy) tu jest napisane, że min. 80cm, a niektórzy zadają bezsensowne pytania "czy mogę trzymać w akwa 40x25x25 cm?"

 5. @:

  Mam 2 takie pielegniczki z ramirezami i neonami w 200l zbiorniku sa bardzo spokojne ;]

 6. Michał Dąbrowski:

  Proszę o pomoc. Czy pielęgniczki Boliwijskie mogą żyć z Ramirezami?

 7. Ola:

  Ja mam 5 pielęgniczek. Nie wiem jakie to są czy samce czy samice czy parki 2, wybierała mi je osoba, która się na tym zna. Mam tylko je w akwarium 60 cm długości.(i kiryski) (wiem małe, ale wkrótce może będę miała większe). Rybki są wesołe, jednak czasem się zaczepiają wzajemnie. Ogólnie to jestem zadowolona.

 8. Kara:

  czy mogę mieć parkę jedną w zbiorniku 40x25x25cm?

 9. Rfx:

  Pytanko-jak masz akwarium 200l to tak.

 10. Pytanko:

  mogę je mieć z : p.ramirezy, mieczyki, żałobniczki, molinezje, danio, kiryski, mułojad, glonojad, bojownik (samica), neonki, żaba, gupiki ??? proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuje

 11. Jaca303:

  Maksymalnie 2 pary

 12. tomddz:

  Ile mozna trzymac tych pielegnic w akwarium 160l(100x40x40)

 13. Filippo50:

  Ja mam jednego samca, który jest spokojny i nic właściwie złego nie robi ;D PZDR

 14. Krzywy Jochn:

  Do Young Akwarysta. Bojownik + krewetki karłowate. Te pielęgniczki potrzebują większego akwa

 15. Young Akwarysta:

  Mam pytanie ... kupuje akwarium 45x25 wysokość 30 jakie byście rybki mi polecali i czy mogę trzymać takie jak te?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter