Pielęgnica Sajica

Opis

Pielęgnica Sajica – Cichlasoma (Archocentrus) sajica. H. Stallknecht w 1979 roku dokonał chowu wsobnego tego gatunku. Z osobników młodych wybierał jedną lub dwie najwcześniej kojarzące się pary, jako materiał wyjściowy do kolejnych wylęgów. W przypadku chowu wsobnego często następuje utrata intensywności ubarwienia (szczególnie płetw), jednakże to zjawisko nie wystąpiło w przypadku Pielęgnicy Sajica. Gatunek ten posiada szarobrązową łuskową szatę barwną oraz lepiej lub gorzej widoczne pionowe pręgi. W przypadku samców niebieskofioletowe kolory opalizują na bokach ciała, płetwach oraz skrzelach. W trakcie tarła posiada pionową smugę pośrodku ciała. Jak inne pielęgnice jest rybą terytorialną. Samiec zazwyczaj jest większych rozmiarów oraz posiada żywsze ubarwienie. Ponadto dorosły samiec zaopatrzony jest na czole głowy w guz tłuszczowy.

Rodzina

Pielęgnice (Cichlidae)

Pochodzenie

Kostaryka i Panama.

Długość

15 cm.

Odżywianie

Większość pokarmów dostępnych na rynku.

Temperatura

22-27 C (najlepsza z połowy tego zakresu)

Warunki hodowlane

Parametry wody: Twardość 8-16 n oraz pH 6,6-7,5. Akwarium powinno być duże oraz zaopatrzone w sztywne rośliny, groty, otoczaki i korzenie. Gatunek ten można hodować z innymi większymi spokojnymi rybami. Lubi przekopywać żwir, a więc rośliny powinny być dobrze zamocowane.

Rozmnażanie

Jest możliwe w warunkach akwariowych. Młodymi opiekują się oboje rodzice. W trakcie tarła może wykazywać pewien poziom agresji. Za miejsce tarła wybierają wcześniej wykopany dołek w podłożu. Młode wylęgają się po około 70 godzinach. Z chęcią spożywają pyliste pokarmy suche, drobne pokarmy żywe oraz gotowane żółtko jaj.

42 komentarzy

  1. Jola:

    dostałam parę pielęgnic. Najpierw zdemolowały akwarium, potem zabiły kilka rybek, złożyły ikrę i po 3 dniach wykluły się małe. Czy pokarm dostarczany przez rodziców wystarcza takim maluchom, które od dwóch dni stanowią galaretowatą masę na dnie akwarium? Widać, że żyją. Napiszcie mi co dalej będzie, bo zupełnie nie wiem jak postępować.

  2. Eszli:

    mógł by mi ktoś wysłać zdjęcia jakies jak powinno wyglądać akwarium dla parki sejek? jakie groty itp. oto email- eszli@interia.pl z góry dziękuje

  3. Eszli:

    ten gatunek pielęgnic to są inaczej sajki? bo mam parke takich rybek i chciałem się zapytać jakie roślinki do tych rybeczek kupić, i czy moze być korzeń :) pozdro

  4. Rafaello:

    tak młode po wykluciu z ikry zaczynają pływać dopiero po trzech dniach a nawet później,jeśli chodzi o czas wyklucia się młodych z ikry to wygląda to różnie, u mnie młode wykluły się z ikry po poand tygodniu czasu a już myslałem że nic z tego nie będzie,gdy tylko zaczeły pływać karmiłem je wyhodowaną artemią,w tej chwili maja już 3 miesiące i nadal pływają z rodzicami którzy opikują się nimi i zajadle ich bronią,młody narybek często jest przenoszony przez rodziców w pyszczkach fajnie to wyglada,życzę powodzenia

  5. Lola:

    Ej mam jeszcze pytanko-Czy jeśli młode się wyklują to rodzice ich nie zjedza? I czy to prawda że one zaczynają pływać dopiero po 3 dniach? Nie sądze zeby woreczek żółciowy dostarczył im pokarmu aż na 3 dni .. Help!

  6. Lola:

    A moje już się przygotowują do tarła:) Kopią dołek.

  7. myszka:

    te pielęgnice Sajica z młodymi na załączonym obrazku są właśnie moje.

  8. mam parkę:

    aha dzięki chciałem się upewnić

  9. myszka:

    tzn że mają tarło i że jak zapewnisz im odpowiednie warunki to będą miały małe rybki :)

  10. mam parkę:

    mam pytanie samiec siedzi w grocie i wygonił wszystkie ryby razem z samicą co to znaczy

  11. gość:

    Czy jeżeli samiec goni samicę po akwarium to znak ,że niedługo będą odbywać tarło czy znaczy to coś innego ????

  12. mam 2 pary ;):

    jak ktoś boi sie miec zebry to rybka dla niego. samiec wiekszy kolory płetw bardziej jasno bordowe zas samica zolto-zlotawe mozna odroznic juz po 3cm

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter