Pielęgnica cytrynowa

Opis

Pielęgnica cytrynowa – Chichlasoma (Amphilophus) citrinellus. Jej płetwy i ciało są koloru pomarańczowo-cytrynowego. Samce posiadają rozwijający się z wiekiem garb na głowie oraz bardziej wydłużone ciało. Ponadto samce są zazwyczaj większe od samic. Ryby te chętnie pływają w całej toni wodnej. Mogą przebywać z innymi, właściwie dobranymi gatunkami, ale lepiej hodować jest je w jednogatunkowym akwarium. Pielęgnica cytrynowa jest bardzo opiekuńcza w stosunku do swojego potomstwa. Ponadto należy zwrócić uwagę, że jest to ryba terytorialna. Powszechnie uważana jest za gatunek bardzo inteligentny.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Strumienie i rzeki od Nikaragui do Meksyku.

Długość

Dorasta do 35 cm.

Odżywianie

Chętnie zjadają pokarmy takie jak: wazonkowce, rozwielitki, serca wołowe, rureczniki, dżdżownice oraz ślimaki.

Temperatura

22-26 C

Warunki hodowlane

Pielęgnice cytrynowe chętnie niszczą rośliny i kopią w podłożu. Z tej przyczyny akwarium powinno być pozbawione roślin. Ponadto akwarium musi posiadać dużą ilość kryjówek w grotach, z kamieni oraz wśród korzeni. Kamienie powinny być solidnie zamontowane, ponieważ ryby te chętnie kopią. Wymagają akwarium o bardzo dużej pojemności, dosyć dobrze oświetlonego. Parametry wody: miękka, pH 7-8, dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. Gruba warstwa żwiru doskonale nadaje się za podłoże.

Rozmnażanie

Pielęgnice cytrynowe przystępują do tarła w wodzie o odpowiednich właściwościach oraz odpowiednim systemie filtracyjnym. Przed tarłem ryby dosyć obficie należy karmić. Oznaką tarła jest budowa gniazda w podłożu poprzez przenoszenie żwirku z jednego miejsca na drugie. Samica płetwami wachluje ikrę, zapewniając odpowiedni przepływ tlenu i wody. Po około 3-4 dniach następuje wylęg młodych. Zadaniem samca jest patrolowanie obszaru wokół gniazda i odpędzanie ryb, które mogą być zagrożeniem dla potomstwa. Młode karmimy larwami solowca oraz mikro nicieniami. Rosną w szybkim tempie.

24 komentarzy

  1. Hobbystka ;):

    Tusia: Niestety, nie wiem jakiej płci jest moja papuzia:( Tak, słyszałam o możliwosci rozmnażania jej z p.cytrynową. Jednak nigdy nie widzialam jaka krzyżówka powstaje. Za to 4 miesiace temu moj znajomy kupił PŁODNĄ(!) parkę papuzich i parkę p.zebr. Najpierw rozmnożyły się w swoich gatunkach, papuzia miała chyba 2 mioty nawet. A potem coś im się pomieszało i zebry zaczeły się rozmnażać z papuzimi. Maluchy z krzyżówki były troszkę jakby "dłuższe" od maluchów papuzich...;/ nie wiem jednak jak wyglądały gdy podrosły, bo ze znajomym kontakt się urwał:D Ja w swoim akwarium mam parkę p.cytrynowych (kupiłam za 15zł sztukę, czyli 30zł para), parkę p.zebr (trzecia mi zdechła:[)<-te znowu składają ikrę, coś się z niej wykluwa, ale potem zostaje zjedzone przez cytrynowe, które zdecydowanie dominuja w moim akwa:P.. Mam jeszcze tą p. papuzią i kiryśnika czarnoplamego ;) Wszystkie rybki mają się świetnie!:) PS. Własnie zauwazylam, że moje p. cytrynowe mają malutkie!:)) Pozdrowionka;)

  2. Tusia:

    mam pytanie do Hobbystki :) czy masz samice p.papuzi a samca cytrynki ? Bo jak tak to masz szanse je rozmnozyc.. p.papuzie samice sa plodne i w jakiej cenie kupilas Cytrynowa ?

  3. luki:

    bardzo agresywne ale cudownie się prezentują

  4. piotr:

    według mnie to piękne ryby ale potrzeba dla nich wielkiego akwa 700lmin.

  5. Agata:

    Mam kilka tych rybek i trzymam je z neonami.Jestem z Nich zadowolona

  6. Hobbystka ;):

    Jestem szczęśliwą posiadaczką parki tych rybek. Są cudowne!:)) Trzymam je z p.Papuzią i 3 p. Zebrami:) Dobrze się czują:))

  7. krysti:):

    piekne

  8. zmienniak:

    ładne, ale agresywnwe

  9. max:

    ładne rybki.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter