Ospa rybia – Ichthyophthirius multifiliis.

Opis

Jest to choroba wywołana przez orzęska Ichthyophthirius multifiliis, który atakuje skórę i skrzela ryb słodkowodnych. Pasożyt najszybciej dorasta i rozwija się na skórze ryby w temperaturze 25ºC, natomiast w temperaturze 32-33ºC ginie w ciągu 4-6 godzin. Jeśli w akwarium występują warunki najodpowiedniejsze dla rozwoju pasożyta, czyli właściwości fizykochemiczne wody oraz osłabione ryby to choroba może poczynić poważne spustoszenia w stadzie. Choroba ta nazywana jest również kulorzęskiem.

Objawy

Jednokomórkowiec tego orzęska jest widoczny gołym okiem, ponieważ ryba jest cała w białych, małych punkcikach. Najpierw są one widoczne na płetwach i plecach ryby. W pierwszej fazie choroby ryby ocierają się o dekoracje i rośliny próbując pozbyć się pasożyta. Spada również apetyt ryb. Jeśli w skrzelach dojdzie do inwazji orzęska to ryba dusi się, gdy zaś między naskórkiem a skórą właściwą osiedli się znaczna ilość pasożytów to następuje powolne odrywanie się płatków skóry od ciała. Jeśli dojdzie do zachorowania wylęgu ginie on bardzo szybko w nerwowych konwulsjach.

Leczenie

Do praktyk zapobiegawczych występowaniu rybiej ospy należy kwarantanna nowo zakupionych ryb, roślin, ślimaków. Ślimakom i roślinom wystarcza pięciodniowy okres kwarantanny, ponieważ są one nosicielami biernymi. Natomiast jeśli kwarantanna dotyczy ryb to jej długość zależy od temperatury wody: przy 15ºC trwa półtorej doby, przy 20ºC trwa dobę, natomiast po 25ºC – po kilku godzinach. Są to okresy, w których ryba przebywa w jednym zbiorniku, po tym czasie należy przenieść je do kolejnego zbiornika, a poprzedni wydezynfekować. Takie zabiegi należy przeprowadzać przez 12-13 dni w temperaturze 15ºC, w temperaturze 20ºC – przez 8 dni. Stosuje się takie zabiegi w celu pozbycia się z tkanek pasożytów w różnej fazie rozwojowej. Aczkolwiek jest to metoda bardzo nie komfortowa dla ryb, dlatego też zaleca się kąpiele długotrwałe w roztworach różnych leków. Środki lecznicze stosowane w leczeniu rybiej ospy to: A) zieleń malachitowa – stosowana jako roztwór leczniczy 1-10 ml roztworu macierzystego (0,1 g zieleni malachitowej na 100 ml wody) na 100 l wody – stosowany jako kąpiel długotrwała, co trzeci dzień roztwór należy wzmacniać, dodając ½ pierwszej dawki. B) błękit metylenowy – roztwór 3-4 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli długotrwałej. C) błękit metylenowy (dla ryb które są wrażliwe na FCM) – roztwór 2-2,5 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli długotrwałej, po pięciu dniach do roztworu leczniczego dodaje się 0,5 mg na 1 litr D) siarczan miedzi – roztwór 0,5-1,5 mg na 1 l wody stosowany przy kąpieli długotrwałej E) siarczan miedzi i kwas cytrynowy – roztwór 0,15 mg siarczanu miedzi i 9,10 mg kwasu cytrynowego na 1 l wody stosowany przy kąpieli długotrwałej F) FMC – mieszanina formaliny, błękitu metylenowego i zieleni malachitowej – po sporządzeniu roztworu macierzystego (100 ml formaliny, 370 mg błękitu metylenowego i 370 mg zieleni malachitowej) stosujemy go w roztworze leczniczym w dawce 1-1,2 ml na 100 l wody – kąpiel długotrwała. G) trypaflawina – roztwór 0,1-0,4 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli długotrwałej H) Aureomycin – w dawce 12 mg na 1 l wody podczas kąpieli długotrwałych I) hydrochlorek chininy – w dawce 10 mg na 1 l wody – podczas kąpieli długotrwałej Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

368 komentarzy

  1. eva:

    ja też miałam rybią ospę w dużym akwarium i padło mi dziesięć ryb (7 neonków i trzy bocje wspaniałe), teraz mam jeszcze małe akwarium w którym trzymam ryby zanim włożę je do dużego akwarium i dokupiłam 6 neonków, dwa skalary i dwie brzanki, w tym akwarium kończy się rybia ospa ale na szczęście jeszcze żadne neonki nie zdechły, skalary i brzanki wcale nie miały kropek.

  2. ewa:

    Ja właśnie jestem w trakcie leczenia ospy , w sobotę zauwarzyłam na platynce białe kropki i małą rankę na ogonie dałam do wody akryflawinę na pasożyty i odkażenie wody po kilku godzinach podałam MCF na ospę i do tego dużo soli podniosłam temp. do 29-30 st.mija 2 doba Ryba czysta ranka na ogonie zagojona , na razie jest ok!

  3. wojtas80:

    a ja stosuje pioktaninę i co 3 dzień ok wlewam 3 krople tak aby woda była fioletowa ale teraz przez tydzień nie używałem tego preparatu i moje neonki zachorowały na ospę teraz zwiększę temp do ok 28 stopni i zobaczę czytałem wszystko i dziękuje za poorady

  4. Dominika:

    Ja od 2 dni zauwazylam ze moje ryby maja podciete pletwy!!Danio ma zcietą,molinezja ostrousta biala ma taka dziure na pletwie,kardynalka ma postrzepiona tak jak kirysek,gupik ma tak postrzepiona jak bym trzymala motylaw sloju przez 5 godzin.A mieczyki sa zdrowe. Akwarium 25L

  5. robert:

    ja dzisiaj zauwazylem u swoich 4 platek,2 pielegnic i 2 neonow ospe po raz pierwszy dostaly ospy nie wiem jakiego preparatu mam uzywac wiec prosze o jakies porady akwarium 60l

  6. Peyta83:

    mam 500l akwarium i własnie zauwazyłem na Ramirezkach i neonkach ospe !! Podkcecam temp. do 30 st. zobacze czy pomoze, jak nie bedzie poprawy dojade po lekarstwo! mysle nad Ichtiosanem ale czy to mi nie zabije krewetek ????

  7. krzysiek:

    moje akwarium zaatakowala ospa. wlaczylem grzalke na 31 stopni. Po czterech dniach ospa zniknela z rybek. Mialem tylko problem z glonojadem, z niego ospa nie chciala zejsc. A tak pozatym wszystkie ryby przezyly.

  8. Bartek:

    ja też mam taki problem, narazie podkreciłem grzałke do 32stop. i nie wiem co dale mam dwa welony całkowicie opsypane reszta jakos sie trzyma pomocy prosze o rady

  9. olek30288:

    Witam zrobilem tak jak Mariusz pisał NADMANGANIAN POTASU rozpuscilem i wlalem podniosłem temp. do 30 stopni zobaczymy

  10. MM:

    Uaktualnienie do komentarza z 24.12. - wszystkie rybki padły, leczenie błękitem metylenowym bezskuteczne. :-(

  11. MAŁGOSIA:

    CHCIAŁABYM WIEDZIEĆ JAKIE NAJLEPIEJ HODOWAĆ RYBKI W AKWARIUM BO JAK NA RAZIE TO MI PADAJĄ MAM AKWARIUM 120 LITRÓW

  12. MM:

    Ech... Parę dni temu kupiliśmy glonojada, padł dziś rano. A żałobniczki mają ospę. Nauczka, żeby robić kwarantannę! Próbuję leczenia błękitem metylenowym. Zobaczymy...

  13. kasia:

    Nasze rybki też mają ospę! Niestety, postać jej była już tak silna, że wyczyściła nam w ciągu dwóch dni - połowę naszej gromadki... Pozostałe rybki udało nam się uratować dzięki Costapurowi i Ectapurowi, podanymi razem. Polecił nam to doświadczony akwarysta. Do tego sól akwarystyczna. Wydaje się, że ospa została zażegnana. Z czystym sumieniem polecam zatem COSTAPUR!

  14. Mariusz:

    Reszka tej różowej wody nie wylewaj,poprostu niech się przefiltruje.NADMANGANIAN POTASU dodaje dużo tlenu wodzie więc jest ok.NAD,POT,doawaj do wody tak długo aż rybki będą zdrowe.Tem.utrzymuj tak około 28' a jeżeli chodzi o rośliny to niema co się bać.Pozdrawiam.

  15. RESZKA:

    Mariusz, no dobra - a jak długo leczysz rybki w tej wodzie z nadmanganianem? jak długo woda pozostaje różowa zanim sie przefiltruje? moje akwarium jest nieduże - 60 l.Wiesz, troche dziwnie wygląda zbiornik z fioletową wodą, w której pływaja ryby...Pozdrawiam!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter