Ospa rybia – Ichthyophthirius multifiliis.

Opis

Jest to choroba wywołana przez orzęska Ichthyophthirius multifiliis, który atakuje skórę i skrzela ryb słodkowodnych. Pasożyt najszybciej dorasta i rozwija się na skórze ryby w temperaturze 25ºC, natomiast w temperaturze 32-33ºC ginie w ciągu 4-6 godzin. Jeśli w akwarium występują warunki najodpowiedniejsze dla rozwoju pasożyta, czyli właściwości fizykochemiczne wody oraz osłabione ryby to choroba może poczynić poważne spustoszenia w stadzie. Choroba ta nazywana jest również kulorzęskiem.

Objawy

Jednokomórkowiec tego orzęska jest widoczny gołym okiem, ponieważ ryba jest cała w białych, małych punkcikach. Najpierw są one widoczne na płetwach i plecach ryby. W pierwszej fazie choroby ryby ocierają się o dekoracje i rośliny próbując pozbyć się pasożyta. Spada również apetyt ryb. Jeśli w skrzelach dojdzie do inwazji orzęska to ryba dusi się, gdy zaś między naskórkiem a skórą właściwą osiedli się znaczna ilość pasożytów to następuje powolne odrywanie się płatków skóry od ciała. Jeśli dojdzie do zachorowania wylęgu ginie on bardzo szybko w nerwowych konwulsjach.

Leczenie

Do praktyk zapobiegawczych występowaniu rybiej ospy należy kwarantanna nowo zakupionych ryb, roślin, ślimaków. Ślimakom i roślinom wystarcza pięciodniowy okres kwarantanny, ponieważ są one nosicielami biernymi. Natomiast jeśli kwarantanna dotyczy ryb to jej długość zależy od temperatury wody: przy 15ºC trwa półtorej doby, przy 20ºC trwa dobę, natomiast po 25ºC – po kilku godzinach. Są to okresy, w których ryba przebywa w jednym zbiorniku, po tym czasie należy przenieść je do kolejnego zbiornika, a poprzedni wydezynfekować. Takie zabiegi należy przeprowadzać przez 12-13 dni w temperaturze 15ºC, w temperaturze 20ºC – przez 8 dni. Stosuje się takie zabiegi w celu pozbycia się z tkanek pasożytów w różnej fazie rozwojowej. Aczkolwiek jest to metoda bardzo nie komfortowa dla ryb, dlatego też zaleca się kąpiele długotrwałe w roztworach różnych leków. Środki lecznicze stosowane w leczeniu rybiej ospy to: A) zieleń malachitowa – stosowana jako roztwór leczniczy 1-10 ml roztworu macierzystego (0,1 g zieleni malachitowej na 100 ml wody) na 100 l wody – stosowany jako kąpiel długotrwała, co trzeci dzień roztwór należy wzmacniać, dodając ½ pierwszej dawki. B) błękit metylenowy – roztwór 3-4 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli długotrwałej. C) błękit metylenowy (dla ryb które są wrażliwe na FCM) – roztwór 2-2,5 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli długotrwałej, po pięciu dniach do roztworu leczniczego dodaje się 0,5 mg na 1 litr D) siarczan miedzi – roztwór 0,5-1,5 mg na 1 l wody stosowany przy kąpieli długotrwałej E) siarczan miedzi i kwas cytrynowy – roztwór 0,15 mg siarczanu miedzi i 9,10 mg kwasu cytrynowego na 1 l wody stosowany przy kąpieli długotrwałej F) FMC – mieszanina formaliny, błękitu metylenowego i zieleni malachitowej – po sporządzeniu roztworu macierzystego (100 ml formaliny, 370 mg błękitu metylenowego i 370 mg zieleni malachitowej) stosujemy go w roztworze leczniczym w dawce 1-1,2 ml na 100 l wody – kąpiel długotrwała. G) trypaflawina – roztwór 0,1-0,4 mg na 1 l wody stosowany w kąpieli długotrwałej H) Aureomycin – w dawce 12 mg na 1 l wody podczas kąpieli długotrwałych I) hydrochlorek chininy – w dawce 10 mg na 1 l wody – podczas kąpieli długotrwałej Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

368 komentarzy

  1. Lozin:

    No i u mnie też zawitała ospa po 8 latach powróciłem do akwarystyki i od razu choroba zawsze wcześniej stosowałem nadmanganian potasu chyba tym razem zrobię tak samo właśnie podnoszę powoli temp do około 30' a jutro muszę skoczyć do apteki albo zoologicznego napowietrzanie ustawiłem na maxa dam znać jaki będzie rezultat na szczęście wcześnie zauważyłem zamglone oko u gupika, plamki i ocieranie się ryb o kamienie.

  2. baca:

    Od niedawna mam akwarium rybki mają już drugi raz w ciągu miesiąca ospę rybią i podałam ZIELEŃ.Jak myślicie uda mi się je uratować bo mam około 60 rybek ,ale ospę zauważałam na kilku (bocji wspaniałej ,neonkach,glonojadach ,mieczykach i brzankach).Ale najbardziej mnie niepokoi dlaczego po dwuch tygodniach od nalania zmętniała mi woda w akwarium.PORADZCIE CO MAM ROBIĆ- z tą mętną wodą .

  3. mario:

    też miałem ryby chore na ospe ale podwyższyłem temperature do 17 do 30 i dodałem zieleni i po nocy choroba zaczeła ustępywać

  4. uwe:

    ja kupilem kikla ryb od kolegi,kilka dni nic sie nie stalo a potem nagle wyskoczyly biale plamki,zastosowalem zielen i nic 2 sumy rekinie normalnie mi sie rozpadly na drobne czesci i wszystkie moje brzanki sumatrzanskie(dodam sporych wymiarow,od poczatku hodowli) szlak trafil,zostaly mi dwie ryby.czasem nic nie pomaga ;/

  5. Mariusz:

    łukaszg,to poprostu brak witamin,ja tak miałem gdy ryby dostawały tylko żywy pokarm,troche urozmaiciłem pokarm pozbyłem sie jednej natrętnej ryby i płetwy sa ok.W akwarium jeden spokuj.

  6. pepe:

    ospa pokonana plamki znikneły rybki dochodza do siebie dodałem jeszcze profilaktycznie MFC ale w małej dawce temperature obniżyłem do 27 stopni.pozdrawiam i powodzenia w walce z ospą.

  7. pepe:

    Do ZBYCH ta zieleń to jaki to konkretnie preparat bo w tropicalu nie znalazłem.pozdro.

  8. lukaszg:

    od jakiegos czasu u moich labeo widze postrzepione pletwy tak jak by ja przeciol na pol i po jakims czasie pletwa sie zrasta moze ktos wie co jest tego przyczyna i jak temu zapobiec

  9. pepe:

    sorki sprostowanie:sół oczywiście nie jodowana nie można sypać soli kuchennej (zwykłej)

  10. pepe:

    po 2 dniach od podania MFC i soli niejodowanej plamki z kiryska znikają ale rybki cały czas obcierają się o co popadnie powielwe zabieg przy podmianie wody czyli 14 w sobote dadam że tem.cały czas 30 stopni .

  11. Zbych:

    W moim akwarium też się pokazała ospa rybia prawdopodobnie po zakupie 2 skalarów które jej nie przeżyły.Zwalczanie choroby zaczołem od soli-nie pomogło,potem podniosłem temperature wody do 33* C-rownież nie pomogło,więc kupiłem w sklepie zoologicznym ZIELEŃ i po kilku dniach choroba powoli zaczeła ustępować. Po tygodniu zniknęła całkowicie.Po leczeniu zastosowałem krążki ceramiczne w celu biologicznej filtracji wody. Życzę powodzenia w walce z tą chorobą

  12. Zbych:

    W grudniu założyłem akwarium 56L z kilkoma rybkami.W połowie stycznia dokupiłem 2 skalary i po około tygodniu zauważyłem że brzanki rekinie się ocierają o kamyczki w póżniejszym czasie zauważyłem białe kropki.Nie pomogła sól,nie pomogło podniesienie tem. do 33stopni C.więc kupiłem w sklepie zoologicznym ZIELEŃ i po tygodniu ospa znikneła całkowicie.Ofiarami tej choroby były 2 ostatnio zakupione skalary cała reszta ryb przeżyła.Po kuracji włożyłem do filtra krążki ceramiczne służące do biologicznej filtracji wody

  13. pepe:

    ja przywlokłem to ze sklepu razem z mieczykami zauważyłem niestety za póżno...na kirysku pełno białych plamek dwa mieczyki padły.dałem MFC i tem.koło 30 st.jutro dam jeszcze sól jodowaną.zobaczymy.

  14. Człowiek:

    mi zdechly 2 molinezje 2 brzanki i 3 glupiki ale kupilem cos do leczenia i skalar mi nie zdechl przynajmniej

  15. Lupka00:

    moje rybki tez maj ospe... kupilam ichtiosan i sol akwaryjna... zobaczymy co to da ... jak na razie dwie mi padly...

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter