Okończyk moczarowy

Opis

Okończyk moczarowy – Elassoma Evergladei. Ubarwiony jest na żółtobrązowo i pokryty czarnymi plamkami. W okresie tarła samiec przybiera barwę niebieską z czarnymi pręgami, samica staje się jaśniejsza, brązowa. Jest gatunkiem małym i drobnym. Posiada mały pyszczek, podłużne ciało, płetwy nieparzyste - zaokrąglone oraz zaokrągloną głowę. Na stary kontynent został sprowadzony w 1925 roku. Pokrewnym gatunkiem jest E.zonatum, zamieszkujący w naturalnym środowisku teren położony pomiędzy stanami Alabama, Texas i Illinois. Wbrew nazwie nie żyje faktycznie w moczarach, dlatego jest trochę myląca. Okończyk moczarowy dobrze czuje się w akwarium gatunkowym, natomiast w wielogatunkowym ukrywa się w zaroślach i traci właściwą sobie barwę. Jako towarzyszy może mieć słodkowodne krewetki.

Rodzina

Bassowate (Centrarchidae)

Pochodzenie

Wschodnie wybrzeże Ameryki Północnej, od Karoliny Północnej przez Florydę do Parku narodowego Everglades.

Długość

Samiec – 3,5 cm, samica zazwyczaj do 2 cm.

Odżywianie

Pobiera tylko żywy pokarm taki jak np.: artemię, plankton, drobne larwy owadów i zbliżone pożywienie mrożone.

Temperatura

Właściwa jest temperatura pokojowa. Toleruje maksymalnie nawet 8 C w zimie i do 30 C w lecie przy silnym napowietrzaniu. W zimie obniżamy do około 8-12 C, co pomaga rozmnożyć okończyki na wiosnę.

Warunki hodowlane

Nie wymaga bardzo troskliwej opieki. Okończyki hodujemy w jednogatunkowym akwarium, obficie obsadzonym roślinnością z wieloma kryjówkami. Woda powinna mieć pH 7-7,5, raczej stara.

Rozmnażanie

Do tarła zestawiamy niewielkie stadko. Składają około 60 jaj, rozrzucając je zazwyczaj między liśćmi. Młode wylegają się po około 2-3 dniach, a zaczynają pływać po czterech. Narybek, pomimo małych rozmiarów ciała, posiadają stosunkowo duży otwór gębowy i bez problemu połykają świeżo wyklute larwy solowca.

5 komentarzy

  1. tomek:

    Wie ktoś w którym sklepie w Poznaniu kupię okończyka moczarowego

  2. Gmgm:

    Ja mam 50 takich w 25l

  3. Anna:

    Do patry666:każdy wie że w akwarystycznym!

  4. Hambriento:

    Witam maja je we Wrocławskim Zoo pewnie za niedługo będą na wystawie :)

  5. patry666:

    gdzie można takie dostać??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter