Nożówka

Opis

Nożówka – Alfaro cultratus. Jest szczególnie ruchliwą i dość płochliwą rybą, która potrafi szybko pływać i skakać. Nożówka posiada oliwkowy grzbiet i żółtawe boki z turkusowym połyskiem łusek, a tęczówki lśnią niebiesko lub turkusowo. Wyraźnie zauważalny jest pęcherz pławny za sprawą mlecznoszklistego ciała. Można z powodzeniem hodować ją w akwarium towarzyskim z innymi spokojnymi gatunkami. Może być również hodowana w niewielkiej grupie. Afaro cultratus i blisko spokrewniony Alfaro huberi są jedynymi przedstawicielami swojego rodzaju, u którego wykształciła się prymitywna forma haczykowatego gonopodium (narząd płciowy). Przez niektórych autorów nazywana także Befaro cultratus. Jej zachowanie przypomina odrobinę zachowanie taczanek, jednakże nożówka jest bardziej płochliwa.

Rodzina

Piękniczkowate.

Pochodzenie

Żyje w wodach Kostaryki, Nikaragui i Panamy.

Długość

Samce osiągają wielkość około 7 cm, samice natomiast mogą być nieco większe.

Odżywianie

Zjada pokarmy suche, liofilizowane, mrożone, ale najchętniej żywe.

Temperatura

Odpowiedni zakres temperatur to 23-28 C.

Warunki hodowlane

Akwarium powinno być obsadzone gęstą roślinnością i posiadać wolną przestrzeń do pływania, a jego długość powinna się zaczynać od 70 cm długości. Woda powinna być przejrzysta, dobrze filtrowana i niestojąca i średnio twarda. Odczyn pH powinien być neutralny, a do wody można dodać pół łyżeczki soli na 4,5 l, ale nie jest to konieczne. Na zbiorniku powinna być umieszczona szczelna pokrywa.

Rozmnażanie

W odstępach 4-5 tygodni pojawia się miot. Długość tych odstępów zależy od temperatury wody. Liczy on przeważnie 20-30 sztuk, aczkolwiek zdarzają się równie po 100 sztuk. Młode osobniki potrzebują drobnego żywego pokarmu, takiego jak wylęg artemii i pył.

6 komentarzy

 1. superfosfad:

  ryba normalnie jak gupik..........

 2. patryk:

  brzydka ta rybka, ani kolorowa, taka bura.

 3. zawsze:

  eu halo kamcia odpowiesz

 4. giebe:

  bart ma racje

 5. Bart:

  do kamcia: a czemu tak uważasz

 6. kamcia:

  super , od końca

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter