Naskalnik Regana

Opis

Naskalnik Regana – Julidochromis regani. Jest to pięknie ubarwiony, średnich rozmiarów gatunek. Według rozmiarów możemy ten gatunek podzielić na dwie grupy: w pierwszej z nich ulokowały się dwa większe gatunki J. regani, J. marlieri, a w drugiej, mniejsze dorastające do 7-8 cm: J. dickfeldi, J. ornatus. Odkryto wiele form zróżnicowanych wzorami na ciele, kolorów, aczkolwiek wszystkie maja podobne wymagania hodowlane.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Pochodzi ze skalistych obszarów jeziora Tanganika.

Długość

W naturze dorastają do 30 cm, ale w akwarium przeważnie do połowy tej długości.

Odżywianie

Najchętniej zjada pokarm żywy, dieta tego gatunku powinna zawierać składniki roślinne.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 24-27 C.

Warunki hodowlane

W akwarium powinno się znajdować wiele jaskiń, zakamarków skalnych, w których naskalnik Regana mógłby odbyć tarło. Rośliny w akwarium powinny być odporne na wodę alkaliczną, np. Vellisneria. Gatunek ten potrzebuje wody średnio twardej i alkalicznej.

Rozmnażanie

Samiec ma naturę policentryczną, odbywa tarło z kilkoma samicami na raz. Oboje rodzice pilnują kleistej ikry złożonej w jaskini.

10 komentarzy

 1. Gosia:

  Naskalnik to ryba wymagająca specjalnych warunków i akwarium gatunkowego. Ważne: ryby z Tanganiki nie c hoduje się z innymi popularnymi gatunkami!!!

 2. amano:

  kujon. naskalnik to ryba pielegnicowata i zerzre inne ryby mniejsze od siebie wiec pozbąć sie innych ryb albo naskalników

 3. duch:

  ile kosztuje naskalnik???

 4. Paweł:

  Mam pytanko. Czy można trzymać je razem z gurami drobnołuskim mozaikowym ? Z góry dziękuje :)

 5. Kujon:

  kupiłem 2 naskalniki i zjadły mi już bojownika 3 neony i molinezje...mają dużo zakamarków jaskiń karmię ich dosyć często..holera nie wiem co robić myślałem że to spokojne ryby

 6. Cora:

  czy naskalnik może być z krewetkami ? (^^)...

 7. dawid grabarz:

  ja mam 10 lat hoduje ruby 4 lata kupiłem se dzisiaj 4 młode mieczyki a teraz chce se kupić akare z maroni

 8. michalov:

  Mam 11 lat hoduje ryby od 2 lat czy te ryby dobre są dla młodych ludzi z góry dziękuje

 9. max:

  szacun(Marcin bednarz).Ta ryba jest fajna polcam.

 10. Marcin bednarz:

  Mam dwa akwaria po 180litrów choduje róźne pielęgnice i je mnoże zajmuje się tym od 10 lat rozmnażam skalary barwniaki księżniczki lelupi i naskalniki papuzie odbywają tarło co dwa tygodnie ale jak wiadomo to hybrydy więc z wylęgu nici

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter