Motylowiec

Opis

Motylowiec – Pantodon buchholzi. Gatunek ten spędza prawie cały czas przy powierzchni wody. Do Europy został sprowadzony w roku 1905, a już w 1912 rozstał rozmnożony przez hodowcę z Pragi – Siegel. Po zmroku jego aktywność znacząco rośnie. W żadnym wypadku nie może być hodowany przez początkującego akwarystę. Z sprawą wielkich płetw jest w stanie dokonywać długich skoków, co ułatwia mu chwytanie drobnych zdobyczy latających ponad powierzchnią wody. Dymorfizm płciowy jest zauważalny, ponieważ u samców płetwa odbytowa ma głębokie wcięcie i czarną krawędź, a u samicy ta krawędź jest prosta. Motylowiec jest delikatną rybą, wymagającą troskliwej opieki.

Rodzina

Motylowcowate (Pantodontidae)

Pochodzenie

Jest mieszkańcem tropikalnych, wolno płynących wód zachodniej Afryki (Niger, wody Kamerunu, dorzecze Konga, górna część dorzecza Zambezi).

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Zjada wyłącznie większe kęsy pokarmu, małych nie lubi. Powinien żywić się pająkami, dużymi ćmami, gąsienicami, karaluchami, świerszczami i małymi rybkami. Ewentualnie może być karmiony grubszym zooplanktonem, małymi kawałkami mięsa kładzionymi na lustro wody lub larwami owadów wodnych.

Temperatura

25-28 C.

Warunki hodowlane

Potrzebuje akwarium o dużej powierzchni. Każdy osobnik powinien mieć dostęp do wolnej powierzchni wody, ponieważ bronią swojego terytorium przed innymi motylowcami. Powinien być hodowany w zbiorniku jednogatunkowym o małym zagęszczeniu. Ewentualnie do akwarium należy dobierać odpowiednio duże gatunki ryb, by nie stały się dla niego pokarmem, ponieważ motylowiec jest drapieżnikiem. Zbiornik powinien być przykryty z pozostawioną wolną przestrzenią około 10-15 cm. Parametry wody: pH 6,0-7,0; twardość do 10 n.

Rozmnażanie

Jest to zadanie dosyć trudne. Po umieszczeniu pary hodowlanej w obszernym akwarium, w którym pływają rośliny. Woda powinna być miękka, temperaturze około 29 C. Przed tarłem następują długie zaloty, mogą przebiegać przez kilka dni. Tarło przebiega pod powierzchnią wody. Jaja pływają pod powierzchnią wody, są z dużą zawartością tłuszczu. Zbieramy je i przenosimy do oddzielnego zbiornika. Młode wykluwają się po około 3 dniach i osiadają na dnie. Gdy nie mają już woreczka żółciowego podpływają pod powierzchnię. Karmimy je larwami solowca, następnie mszycami muszkami owocówkami.

63 komentarzy

  1. Andrew:

    Jak zdobyc muchy: W sklepie wedkarskim kupujemy biale robaki "mendy" i zostawiamy az sie przeobraza. Po porzeobrazeniu mamy pudlo swierzotkich muszek (ktore nie potrafia latac bo nie wykrztalcily skrzydel w malym pudelku). Jak muchy zdechna mozna je ususzyc i zostawic na pozniej. Motylowiec zje tez chetnie bialego robaka trzeba go tylko nabic na wykalaczke i podstawic mu przed nos. Powodzenia.

  2. motyl1:

    dodam jeszcze, iż mam go w akwa wielogatunkowym m.in z brzankami i żyją bardzo dobrze, chociaż mówili że brzanki będą podgryzać mu płatwy, NIC PODOBNEGO

  3. motyl1:

    fajna rybka, wcale nie ma dużych wymagań, zjada suchy pokarm jak inne rybki, wrzucam mu codziennie oprócz tego to co akurat uda mi się znależć na podwórku (muchy, pająki), prawdziwy myśliwy jest na co popatrzeć :) POLECAM

  4. Engram:

    Od tygodnia mam 5 motylowców. Nie są agresywne wobec siebie poza sporadycznymi szturchańcami gdy na siebie wpłyną, po powierzchni pływa dużo pistii więc poszczególne osobniki mają gdzie się skrywac. Jedzą pokarm żywy(świerszcze), liofilizowany(rozmaite robale, świerszcze, kryl) i suchy(pływajace mięsne granulki/pałeczki). Po zgaszeniu światła często nurkują:). Piękne i majestatyczne ryby.

  5. dar:

    posiadam 1 kolege od 3 tyg. i stwierdzam ze nie ma z nim zadnego problemu,plywa sobie przy powierzchni,nie jest agresywny ,je suche pokarmy,najladnie wyglada z gory po zdjeciu pokrywy i jest bardzo zwinny bez pokrywy wyskoczy.pozdrawiam

  6. Klara 63:

    Mnie się wydaje że to nie ma sensu żeby mieć tą rybę.Jak sobie pomyślę jakie ona jedzenie je to nie chce jej mieć,duże ćmy,pająki,gąsienice...

  7. lisek 23.12.2009:

    ja pośiadam pare takich motylowców piekna ryba mam już młode już drugi raz

  8. Manticore:

    Pytanie: próbował ktoś przez dłuższy czas trzymać w akwarium motylowce wraz ze świecikami kongolańskimi lub czerwieniakami? Czy nie wystepowała międzygatunkowa agresja?

  9. przemo:

    ładne rybki ale zjadają nad ranem małe rybki nie polecam z małymi rybkami zjadały u mnie gupiki daniaki a nawet neony

  10. krysti:):

    mam jednego motylowca i nic nie chce jeść proszę o odpowiedź dziękuje

  11. Kika Kika:

    Z calym szacunkiem ale w zoologicznym to wszystko mozna trzymac ze wszystkim, przyklad sklep zoologiczny na rynku w Gliwicach - babka stwierdzila w nim ze pielegnice zebry mozna trzymac z welonkami, albo pyszczaki z gupikami, masakra!!!

  12. Trybex:

    Motylowiec zjadł mi gupika i karłowatą żabkę szponiastą. Do tego jak widzi narybek to jest podniecony na maxa. Dorosłe gupiki potraciły przy nim ogony, innych rybek nie ruszał. Zjada każdy pokarm, karmię go czasami też złapanymi muchami. Bywa że staję się też ofiarą, bo rybki czasami go pogryzają w te jego cudne płetwy. Ogólnie polecam do ogólnego, ale bez małych rubek.

  13. Michu:

    On potrzebuje 150 L

  14. gh:

    w zoologicznym moze sie zawsze pomilic

  15. arek:

    tu pisze ze motylowce sa agresywne a w zoologicznym powiedzieli mi ze sa lagodne no to co w koncu????

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter