Motylowiec

Opis

Motylowiec – Pantodon buchholzi. Gatunek ten spędza prawie cały czas przy powierzchni wody. Do Europy został sprowadzony w roku 1905, a już w 1912 rozstał rozmnożony przez hodowcę z Pragi – Siegel. Po zmroku jego aktywność znacząco rośnie. W żadnym wypadku nie może być hodowany przez początkującego akwarystę. Z sprawą wielkich płetw jest w stanie dokonywać długich skoków, co ułatwia mu chwytanie drobnych zdobyczy latających ponad powierzchnią wody. Dymorfizm płciowy jest zauważalny, ponieważ u samców płetwa odbytowa ma głębokie wcięcie i czarną krawędź, a u samicy ta krawędź jest prosta. Motylowiec jest delikatną rybą, wymagającą troskliwej opieki.

Rodzina

Motylowcowate (Pantodontidae)

Pochodzenie

Jest mieszkańcem tropikalnych, wolno płynących wód zachodniej Afryki (Niger, wody Kamerunu, dorzecze Konga, górna część dorzecza Zambezi).

Długość

ok. 15 cm.

Odżywianie

Zjada wyłącznie większe kęsy pokarmu, małych nie lubi. Powinien żywić się pająkami, dużymi ćmami, gąsienicami, karaluchami, świerszczami i małymi rybkami. Ewentualnie może być karmiony grubszym zooplanktonem, małymi kawałkami mięsa kładzionymi na lustro wody lub larwami owadów wodnych.

Temperatura

25-28 C.

Warunki hodowlane

Potrzebuje akwarium o dużej powierzchni. Każdy osobnik powinien mieć dostęp do wolnej powierzchni wody, ponieważ bronią swojego terytorium przed innymi motylowcami. Powinien być hodowany w zbiorniku jednogatunkowym o małym zagęszczeniu. Ewentualnie do akwarium należy dobierać odpowiednio duże gatunki ryb, by nie stały się dla niego pokarmem, ponieważ motylowiec jest drapieżnikiem. Zbiornik powinien być przykryty z pozostawioną wolną przestrzenią około 10-15 cm. Parametry wody: pH 6,0-7,0; twardość do 10 n.

Rozmnażanie

Jest to zadanie dosyć trudne. Po umieszczeniu pary hodowlanej w obszernym akwarium, w którym pływają rośliny. Woda powinna być miękka, temperaturze około 29 C. Przed tarłem następują długie zaloty, mogą przebiegać przez kilka dni. Tarło przebiega pod powierzchnią wody. Jaja pływają pod powierzchnią wody, są z dużą zawartością tłuszczu. Zbieramy je i przenosimy do oddzielnego zbiornika. Młode wykluwają się po około 3 dniach i osiadają na dnie. Gdy nie mają już woreczka żółciowego podpływają pod powierzchnię. Karmimy je larwami solowca, następnie mszycami muszkami owocówkami.

63 komentarzy

  1. :

    Mam cztery takie w akwarium 340 l,piękna ryba ale potrzebuje dużo czasu od właściciela

  2. lukasz:

    Ludzie to jest ryba do dużego baniaka a nie 112 litrów 112 litrów to neon czerwony i rozbrat klinowa

  3. Macko 120:

    Mam 1 w akwarium 300 l. super rybka ale lepiej jej nie trzymać ze zbyt małymi rybkami pływającymi tuż przy powierzchni

  4. Michał3333:

    Witam,chciałbym je hodować w 240l. razem z: 2 akarami pomarańczopłetwymi,2 pielęgnicami niebieskołuskimi,4 bocjami wspaniałymi,2 szczelinowcami Leleupa,nasklanikiem Marliera,skalarem,2 giętkozębami wielkopłetwymi,zbrojnikiem lamparcim,zbrojnikiem niebieskim (Ancistrus.sp) i zastanawiam się nad łuskożerami lub czymś w tym stylu.Akwarium ma,a właściwie będzie miało 120/40/50 cm.Na razie mam 112l. ale niedługo je wymieniam na większe.W akwarium są rośliny (anubiasy,zwartki,żabienice,moczarka argentyńska).Co myślicie o takiej obsadzie?Doświadczonych proszę o pomoc.Dziękuję :-D.

  5. Michał3333:

    Do zigi800: Tak trudno przeczytać komentarz niżej?

  6. Janek:

    około 3 dni temu kupiłem 1 motylowca za 9.99 zł!.1 dnia nie chciał nic jeść ale następnego zjadł pająka złapanego do słoika xD.później kupiłem świerszcze i też z ochotą go skonsumował :)Polecam przepiękna i fajnie polująca rybka :)

  7. zigi800:

    czy można go trzymać w akwarium 112l

  8. nn:

    Czy może żyć z młodymi pyszczakami z jeziora tanganika(pyszczaki red red, szczelinowce lelupa, naskalniki żmijogłowe)? Czy ich nie zje bo mają po ok.4-5 centymetrów.

  9. nn:

    Czy może żyć z młodymi pyszczakami z jeziora tanganika(pyszczaki red red, szczelinowce lelupa, naskalniki żmijogłowe)? Czy ich nie zje bo mają po ok.4-5 centymetrów.

  10. Michał3333:

    Kilka przydatnych w hodowli ciekawostek o motylowcach: 1-motylowcowate są spokrewnione z arowanowatymi,2-u motylowców na 75% dochodzi do zapłodnienia wewnętrznego (samiec nie zapładnia ikry tak jak u np. pielęgnic),3-pewnie połowa z Was nie wie że motylowiec oddycha powietrzem atmosferycznym,4-ryba mimo komentarzy innych wcale nie wymaga dużego akwarium,wystarczy 50l.

  11. euro:

    Miałem 15 neonkow opierdzielil wszystkie mialem tez z 10 gubuikow tez je wchłoną :D Uważajcie jest jak pirania :D

  12. Shark01:

    Ja trzymam 2 motylowce z trzciniakiem , szczupieńczykami , kiryśnikami , zbrojnikami niebieskimi , proporczykowcem , karlikiem szponiastym , krewetkami atyopsis moluccensis i pstrążenicą marmurkową ( były 4 ostała się jedna ) . Rada dla ludzi którzy mają problemy z tą rybką : motylowiec to miniaturowa arowana , można go przyzwyczajić do suchego pokarmu lecz na nim źle rosną , od czasu do czasu trzeba dać im jakiegoś robala ( ja polecam świerszcze , niektóre pająki np. krzyżaki i koniki polne ) ale ten owad/pajęczak musi być ,, czysty \\\'\\\' czyli albo z hodowli lub z terenów niezanieczyszczonych ( długie słowo XD , za błędy ort. przepraszam ) bo jak złapiemy jakiegoś robala przed domem koło ulicy i go podamy rybie to albo ryba zdechnie albo będzie trzeba iść do weterynarza . A oprócz bezkręgowcw trzeba terz podawać małe rybki ( gupiki , danio ) . PS. Nigdy nie podajemy rybie za dużych ofiar gdy mamy niską pokrywę , bo jak zdobycz nie przejdzie cała przez przełyk motylowiec wyskakuje wysoko ponad wodę ( nawet do metra ) i uderza ofiarą o wodę . Polecam tą rybkę jeżeli chcecie mieć killera w akwarium XD . Ale tak naprawdę wystarczy Go często i dużo karmić a będzie ignorował nawet 0,5 mm gupiczki .

  13. Shark 01:

    Do Kama : Jest agresywny gdyż jest głodny XD Ps. Może napisz czym Go karmisz ?

  14. Kama:

    Witam. Chciałabym się zapytać dlaczego motylowiec jest agresywny w stosunku co do gupików. Dodaje mam duże akwarium.

  15. Shark01:

    do anika : Dzięki ale mój neonów nie tyka tylko słyszałem że neony podgryzają płetwy rybom

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter