Molinezja ostrousta

Opis

Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Nazwa Molinezja nie ma związku z występującym u tych ryb melanizmem (ubarwieniem czarnym lub ciemnoplamym). Ryby te są spokrewnionymi gatunkami, zaliczanymi do rodzaju piękniczkowatych. Gatunek ten swoją popularność zawdzięcza ufności i miękkim ruchom. Pochodzi z Meksyku, gdzie zamieszkuje niziny nad zatoką meksykańską, aż po Kolumbię. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1899 roku, jednakże nie rozszerzyła się w akwarystyce na dużą skalę. Drugi raz została sprowadzona w 1908 roku, ale również nie zyskała na popularności. Już 2 lata później firma hodowlana z Magdenburga w Niemczech poinformowała o udanej próbie rozmnożenia. W Nowym Orleanie lata dwudzieste zaowocowały pojawieniem się najbardziej znanej odmiany czarnej. Ze Stanów Zjednoczonych została sprowadzona do Europy przez niemiecką firmę w 1930 roku. Molinezja księżycowa została odkryta, udoskonalona i utrwalona w Singapurze po roku 1945. Dokonał tego chiński hodowca Cheah Yam Menga. Szczegóły ubarwienia różnią w zależności od miejsca naturalnego występowania. Molinezja ostrusta jest zdecydowanie bardziej wytrzymałą odmianą, niż molinezja żaglowpłetwa. Ze względu na duży zasięg geograficzny możemy wyróżnić wiele ras molinezji, co powoduje dużą liczbę synonimicznych nazw gatunkowych. Możemy wyróżnić wiele odmian kolorystycznych, jednak najbardziej popularną jest odmiana ,, Black Molly’’. W wyniku licznych mutacji uzyskaliśmy takie odmiany jak np : księżycowa, o krótkich płetwach, smoliście czarną, złotą, marmurkową, zieloną, pomarańczopłetwą i wiele innych. Samca rozpoznajemy po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Molinezja ostrousta jest rybą ruchliwą i towarzyską oraz doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Mogą stanowić pierwszy gatunek początkującego akwarysty, jednakże należy pamiętać, że wymagają dobrych warunków. Najczęściej ryby te hodowane są innymi piękniczkowatymi.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie

Od Teksasu aż po Kolumbię.

Długość

W akwarium samice około 8 cm, a samce 6 cm. W warunkach naturalnych samice do 10, natomiast samce do 8 cm.

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe dostępne w handlu. Należy pamiętać również o podawaniu pokarmów roślinnych (szczególnie glony). Są to ryby bardzo żarłoczne.

Temperatura

Od 23 do 28 C. Ciepłolubne oraz wrażliwe na niską i zmienną temperaturę wody.

Warunki hodowlane

Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie. Akwarium gęsto porośnięte roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Ze względu na możliwą agresję samców, powinno się trzymać jednego samca bądź ich większą grupę. Woda mocno filtrowana, dobrze napowietrzana, zasadowa i średnio twarda. Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w akwariach 100 i więcej litrowych. Stosunkowo łatwo zapadają na choroby, a charakterystycznym objawem jest stulanie płetw.

Rozmnażanie

Molinezja ostrousta jest gatunkiem stosunkowo łatwym do rozmnożenia. U gatunków koloru czarnego ciąże rozpoznajemy po uwypukleniu brzucha, ponieważ plama ciążowa nie jest dostrzegalna. Wydaje mioty liczące około 80 sztuk co 5-7 tygodni. W trakcie ciąży samica nie może być stresowana, ponieważ poród może się opóźnić lub młode mogą być martwe. Wykazuje tendencje do zjadania swojego potomstwa. Aby zapobiec temu zjawisku na czas porodu należy przenieść samice do osobnego zbiornika. Narybek karmimy pylistym pokarmem i larwami oczlika. Najlepiej aby akwarium tarliskowe było porośnięte delikatnymi glonami, ponieważ młode bardzo chętnie je jedzą. Mogą być również rozmnażane w dużym i bardzo gęsto zarośniętym akwarium ogólnym. W takim zbiorniku nie powinno zabraknąć także roślinności pływającej.

480 komentarzy

 1. masiarena:

  moja molinezja żyje sobie w 25 litrowym akwarium z dwoma głupikami i czterema brzankami. wygląda na to że jest im razem dobrze. Chociaż dla mnie to wredna ryba:) na początku chciała rządzić;) nie udało jej się :)

 2. bykolski:

  Mam akwarium 30 litrowe dużo roślinek zywych i mam 5 molinezji 4 samice i jednego samca.

 3. molinezja:

  jak poznać kiedy molinezja bedzie miała młode?czy to jest cos podobnego do gupika ze ma czarną plamke w okolicach odbytu?prosze niech mi ktos napisze.

 4. bongy:

  Molinezje są super! Na począdku było ich 3 po miesiącu już 100 a teraz to mój kot ma ich dosyć więc robie kąserwy!!! :) ps.przepis na konserwe z molinezji: www.pomysł na Molinezje w sosie pomidorowym.winiary.pl

 5. alfer68:

  a ja mam samca molinezji ktory sie zakochal w brzance sumatrzanskiej albino.czy to nie dziwne?moze dlatego ze tez jest zolty.w kazdym badz razie dzieci z tego zwiazku nie bedzie

 6. jd:

  jak odruznic samca od samicy

 7. do Kasi:

  Cześć Kasiu.Rybki takie jak Molinezje nie są drogie ,kosztują ok.3 zł za sztuke,nie zależnie jaki kolor.Żywia się wszystkim pokarmem:suche płatki,ochotka,rórecznik,plankton,oraz nie gardzą glonami.cena za suchy to ok.3-4 zł.a za żywy pokarm 0.40 gr za 1 deko,0.50 gr,a plankton jest w woreczku i kosztuje przeważnie 1zł.bardzo fajne to są rybki wiec mysle że możesz sobie kupić parke a potem sama zobaczysz ile sie namnoży.

 8. Dorota:

  Cześć Magda ruznica między samcm a samicą jest widoczna pod brzuchem są rybamoi żyworodnymi samiec musi mieć czym zrobić te maluchy no i jest rużnica w ogonach samica jest bardziej prosta będzież w sklepie to zapytaj i zobaczysz

 9. sneakerguy:

  Maras, mogą się krzyżować, po skrzyżowaniu plamiastych z tymi czarnymi uzyskasz młode o większej ilości czarnych "kleksów". Wielkośc i ilość kleksów będą zależały od tego jak mocno nakrapiany był jeden z rodziców.

 10. Kaska:

  nie wiem kupic te ryby? akwarium swieci pustkami, ale ja nie jestem za bogata, czy one są drogie ( na jedzenie spokojnie wystarczy!)???

 11. Rafał:

  zauważyłem że moja molinezja ma troche postrzepiony ogon. Czym może to być spowodowane? Akwarium 18L 4 neon czerwony 2 mieczyki 2 molinezje 2 rybki z fioletowymi ogognkami czy ktoś mógłby mi powiedzieć jaka to rybka ma około 2-3cm 2 bocje wspaniałe 1 bojec

 12. Jerzyk:

  moje molinezje są cudowne, zdrowe, błyskotliwe i dodaja uroku akwarium. Własnie przyszły na swiat młode. super ryba. polecam

 13. magda:

  Mam kilka samic i kilka samców, w kółko rodzą mi się nowe i mam już ich dosyć... :) jedna samica jest dziwnie skrzywiona :/

 14. Mars:

  A ja mam jedną molinezję białą w czarne kleksy. Niedługo będę miała jeszcze 2 czarne. Mogą się krzyżować? A jeśli tak, to co wyjdzie?

 15. Czarro:

  Jak rozruznic samca milinezy co ma samiec takiego specyficzengo ze mozna go rozruznic bo czytalem ze ma ogon jak ksiezyc czy to prawa? pisac prosze was gg 2649620

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter