Opis
Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Nazwa Molinezja nie ma związku z występującym u tych ryb melanizmem (ubarwieniem czarnym lub ciemnoplamym). Ryby te są spokrewnionymi gatunkami, zaliczanymi do rodzaju piękniczkowatych. Gatunek ten swoją popularność zawdzięcza ufności i miękkim ruchom. Pochodzi z Meksyku, gdzie zamieszkuje niziny nad zatoką meksykańską, aż po Kolumbię. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1899 roku, jednakże nie rozszerzyła się w akwarystyce na dużą skalę. Drugi raz została sprowadzona w 1908 roku, ale również nie zyskała na popularności. Już 2 lata później firma hodowlana z Magdenburga w Niemczech poinformowała o udanej próbie rozmnożenia. W Nowym Orleanie lata dwudzieste zaowocowały pojawieniem się najbardziej znanej odmiany czarnej. Ze Stanów Zjednoczonych została sprowadzona do Europy przez niemiecką firmę w 1930 roku. Molinezja księżycowa została odkryta, udoskonalona i utrwalona w Singapurze po roku 1945. Dokonał tego chiński hodowca Cheah Yam Menga. Szczegóły ubarwienia różnią w zależności od miejsca naturalnego występowania. Molinezja ostrusta jest zdecydowanie bardziej wytrzymałą odmianą, niż molinezja żaglowpłetwa. Ze względu na duży zasięg geograficzny możemy wyróżnić wiele ras molinezji, co powoduje dużą liczbę synonimicznych nazw gatunkowych. Możemy wyróżnić wiele odmian kolorystycznych, jednak najbardziej popularną jest odmiana ,, Black Molly’’. W wyniku licznych mutacji uzyskaliśmy takie odmiany jak np : księżycowa, o krótkich płetwach, smoliście czarną, złotą, marmurkową, zieloną, pomarańczopłetwą i wiele innych. Samca rozpoznajemy po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Molinezja ostrousta jest rybą ruchliwą i towarzyską oraz doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Mogą stanowić pierwszy gatunek początkującego akwarysty, jednakże należy pamiętać, że wymagają dobrych warunków. Najczęściej ryby te hodowane są innymi piękniczkowatymi.
Rodzina
Piękniczkowate (Poeciliidae)
Pochodzenie
Od Teksasu aż po Kolumbię.
Długość
W akwarium samice około 8 cm, a samce 6 cm. W warunkach naturalnych samice do 10, natomiast samce do 8 cm.
Odżywianie
Pokarmy suche i żywe dostępne w handlu. Należy pamiętać również o podawaniu pokarmów roślinnych (szczególnie glony). Są to ryby bardzo żarłoczne.
Temperatura
Od 23 do 28 C. Ciepłolubne oraz wrażliwe na niską i zmienną temperaturę wody.
Warunki hodowlane
Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie. Akwarium gęsto porośnięte roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Ze względu na możliwą agresję samców, powinno się trzymać jednego samca bądź ich większą grupę. Woda mocno filtrowana, dobrze napowietrzana, zasadowa i średnio twarda. Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w akwariach 100 i więcej litrowych. Stosunkowo łatwo zapadają na choroby, a charakterystycznym objawem jest stulanie płetw.
Rozmnażanie
Molinezja ostrousta jest gatunkiem stosunkowo łatwym do rozmnożenia. U gatunków koloru czarnego ciąże rozpoznajemy po uwypukleniu brzucha, ponieważ plama ciążowa nie jest dostrzegalna. Wydaje mioty liczące około 80 sztuk co 5-7 tygodni. W trakcie ciąży samica nie może być stresowana, ponieważ poród może się opóźnić lub młode mogą być martwe. Wykazuje tendencje do zjadania swojego potomstwa. Aby zapobiec temu zjawisku na czas porodu należy przenieść samice do osobnego zbiornika. Narybek karmimy pylistym pokarmem i larwami oczlika. Najlepiej aby akwarium tarliskowe było porośnięte delikatnymi glonami, ponieważ młode bardzo chętnie je jedzą. Mogą być również rozmnażane w dużym i bardzo gęsto zarośniętym akwarium ogólnym. W takim zbiorniku nie powinno zabraknąć także roślinności pływającej.
480 komentarzy
kaloleczek:
29.11.2008 09:31mam około 30 takich rybek i jednego glonojada rozmnażają się co tydzień wkońcu będę ich miał z 50:D
...:
28.11.2008 17:56W jakim czasie małe molinezje osiągają ok.1,5 cm? Proszę o szybką odpowiedz.
poczatkowy akwarysta :
26.11.2008 20:07moja molinezja dostała pomaranczowych plamek na brzuchu co to moze byc???
Asio:
22.11.2008 23:05witam,ja z kolei mam "agresywną"samiczke,kupilam parke dwa tygodnie temu,a dwa dni temu welonki,ktore skubie samiczka.Czy jest to normalne dla molinezji?
Piotr:
20.11.2008 12:41Czy6 jest szansa na przeżycie narybku w akwarium głównym w którym są 3 Molinezje kirysek i Ślimak ? Jest to małe akwarium bez roślin . Jedna molinezja pewnie lada dzień będzie miała młode , a ja na razie nie mam możliwości jej przełożenia .
Aga:
19.11.2008 21:37Co mam zrobić z agresywnym samcem molinezji. Mam 2 skalary sa ok :) 1 molinezje,kiryski, bojownika z parką i miedzika a tylko z panem molinezja mam ogromny problem rzuca sie na wszystkie poza skalarami oczywiscie. Czy ktoś może zna przyczynę....
ktoś:
17.11.2008 19:56Na tej stronie na pierwszym zdjęciu samiec, na drugim samica
ktoś:
17.11.2008 19:43do mlody: samiec ma płetwę odbytową przekształconą w gonopodium
mlody:
16.11.2008 23:33jak rozróznić samca od samiczki?:/
Karo:
14.11.2008 11:52Moja molinezja (samiec) miała 2 koleżanki ale wszystkie wygryzła.
LOL:P:
13.11.2008 19:55do moniśka: ten biały nalot na pyszczku to choroba, pewnie by nie zdechły, gdyby dostały leki:(
Daria:
11.11.2008 12:52Ja mam molinezje 2 samce i 2 samice obecnie 2 samice są w ciąży:) Miałam taki dość nietypowy przypadek kiedy założyłam akwa na drugi dzień już miałam małe molinezje :) teraz mam 4 małe pamiętam jak chowały się w żwirku i podpłynął jeden samiec i wźią małą rybkę ale natychmiast ja wypluł:))Więc teraz raczej nie będę oddzielała ich do osobnego akwa)
moniśka:
10.11.2008 15:14już nie trzeba pomocy wszystkie mi wyzdychały te molinezje tylko się zastamawiam co mogło im być bo napewno nie dostały ospy rybiej ( bo były wraz z innymi rybami przewożone w torbie izolacyjnej i miały ciepło)ale miały takie dziwne pyszczki (białe pokryte jakimś śluzem)jak ktoś wie to niech napisze będę mu wdzięczna za wiadomość
chodowca ryb:
08.11.2008 22:14samica ma pod brzuchem w okolicach ogona taką płetwę a samiec ma miecz
moniśka:
08.11.2008 21:16kupiłam 3 molinezje ( 1 samca i 2 samice ) ale z tego co zauważyłam to samiec pilnuje się tylko 1 samicy i nie pozwala dojść jej do drugiej samicy a ta 2 samica chowa się po kątach lub w roślinach. zaakceptuje tą drugą samicę czy nie ??? ( jak ktoś będzie łaskawy to niech mi odpisze)