Molinezja ostrousta

Opis

Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Nazwa Molinezja nie ma związku z występującym u tych ryb melanizmem (ubarwieniem czarnym lub ciemnoplamym). Ryby te są spokrewnionymi gatunkami, zaliczanymi do rodzaju piękniczkowatych. Gatunek ten swoją popularność zawdzięcza ufności i miękkim ruchom. Pochodzi z Meksyku, gdzie zamieszkuje niziny nad zatoką meksykańską, aż po Kolumbię. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1899 roku, jednakże nie rozszerzyła się w akwarystyce na dużą skalę. Drugi raz została sprowadzona w 1908 roku, ale również nie zyskała na popularności. Już 2 lata później firma hodowlana z Magdenburga w Niemczech poinformowała o udanej próbie rozmnożenia. W Nowym Orleanie lata dwudzieste zaowocowały pojawieniem się najbardziej znanej odmiany czarnej. Ze Stanów Zjednoczonych została sprowadzona do Europy przez niemiecką firmę w 1930 roku. Molinezja księżycowa została odkryta, udoskonalona i utrwalona w Singapurze po roku 1945. Dokonał tego chiński hodowca Cheah Yam Menga. Szczegóły ubarwienia różnią w zależności od miejsca naturalnego występowania. Molinezja ostrusta jest zdecydowanie bardziej wytrzymałą odmianą, niż molinezja żaglowpłetwa. Ze względu na duży zasięg geograficzny możemy wyróżnić wiele ras molinezji, co powoduje dużą liczbę synonimicznych nazw gatunkowych. Możemy wyróżnić wiele odmian kolorystycznych, jednak najbardziej popularną jest odmiana ,, Black Molly’’. W wyniku licznych mutacji uzyskaliśmy takie odmiany jak np : księżycowa, o krótkich płetwach, smoliście czarną, złotą, marmurkową, zieloną, pomarańczopłetwą i wiele innych. Samca rozpoznajemy po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Molinezja ostrousta jest rybą ruchliwą i towarzyską oraz doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Mogą stanowić pierwszy gatunek początkującego akwarysty, jednakże należy pamiętać, że wymagają dobrych warunków. Najczęściej ryby te hodowane są innymi piękniczkowatymi.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie

Od Teksasu aż po Kolumbię.

Długość

W akwarium samice około 8 cm, a samce 6 cm. W warunkach naturalnych samice do 10, natomiast samce do 8 cm.

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe dostępne w handlu. Należy pamiętać również o podawaniu pokarmów roślinnych (szczególnie glony). Są to ryby bardzo żarłoczne.

Temperatura

Od 23 do 28 C. Ciepłolubne oraz wrażliwe na niską i zmienną temperaturę wody.

Warunki hodowlane

Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie. Akwarium gęsto porośnięte roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Ze względu na możliwą agresję samców, powinno się trzymać jednego samca bądź ich większą grupę. Woda mocno filtrowana, dobrze napowietrzana, zasadowa i średnio twarda. Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w akwariach 100 i więcej litrowych. Stosunkowo łatwo zapadają na choroby, a charakterystycznym objawem jest stulanie płetw.

Rozmnażanie

Molinezja ostrousta jest gatunkiem stosunkowo łatwym do rozmnożenia. U gatunków koloru czarnego ciąże rozpoznajemy po uwypukleniu brzucha, ponieważ plama ciążowa nie jest dostrzegalna. Wydaje mioty liczące około 80 sztuk co 5-7 tygodni. W trakcie ciąży samica nie może być stresowana, ponieważ poród może się opóźnić lub młode mogą być martwe. Wykazuje tendencje do zjadania swojego potomstwa. Aby zapobiec temu zjawisku na czas porodu należy przenieść samice do osobnego zbiornika. Narybek karmimy pylistym pokarmem i larwami oczlika. Najlepiej aby akwarium tarliskowe było porośnięte delikatnymi glonami, ponieważ młode bardzo chętnie je jedzą. Mogą być również rozmnażane w dużym i bardzo gęsto zarośniętym akwarium ogólnym. W takim zbiorniku nie powinno zabraknąć także roślinności pływającej.

480 komentarzy

 1. Ten co sie zna:

  pawlo jeśli masz 2samce i samice to te samce ja mogą zamęczyć ale tak poczekaj cierpliwie to może ci sie ukoci

 2. gabrysia:

  dzisiaj kupiłam dwie małe molinezje samca i samice a akwarium miałam jedną dorosłą samice i jak wpuściłam małe do akwa to samica po jakimś czasie zaczeła je wuganiać zza roślin

 3. Kamil:

  Dzisiaj mi się okociła (okociła 30 małych).

 4. Pawlo:

  ja mam 3 czarne molinezje(2 samce 1 samice) nie moge ich rozmnożyć, jeśli ktoś mógłby mi pomóc bardzo proszę o pomoc

 5. krezel:

  mam pytanie w ktorym miesiącu małe się rodzą

 6. annia2:

  mam molinezie ale ma powiekszone oczy co mam robic i jakie so obiaw ciozy

 7. Mateusz:

  Dziś w nocy samica mi urodziła ale uratowałem tylko 5 sztuk.

 8. jimkwiatkowscy:

  Mam kilka sztuk tych płodnych ryb, są ,,dziwne", bo trzymam je z młodymi róznych gatunków, a one nie zwracaja na nie uwagi. Piękny widok, duże ryby (molinezje,gurami,labeo,kosiarki,i wiele innych) a wśród nich maleństwa gupików, molinezji, kirysów i mieczyków

 9. krystian z lęborka:

  miałem 4 gupiki i molinezja samca1 i samice jedną była w ciązy i urodziła na drugi dzień zdechły gupiki wszyskie a póznej samica z małymi rybkami tylko mam samca molinezja

 10. tomek 44:

  jak wyleczyc molinezje ze stulkajacych płetw

 11. sneaker:

  Kolorów jest całkiem sporo: złote, srebrne, zielone, z niebieskawym połyskiem, oraz wszystkie kombinacje wymienionych kolorów z czarnym (wtedy na takim tle są czarne plamy).

 12. dominik:

  jakich kolorow sa jeszcze molinezje procz czarnego?

 13. Anu$$:

  Mi molinezja okociła się z nie nacka, w panikę wpadłam i pierwszy narybek zerzarły mi okropniki jedne! ale przed porodem brzuch jej sie bardzo wyokrągli. Uważaj też bo ryby najcześciej lubią sie kocić w nocy lub nad ranem!:)

 14. Krystian:

  Moje molinezje przetrwały nawet temperature 12 stopni:)

 15. LAIK:

  POMOCY!!! SKĄD MAM WIEDZIEĆ KIEDY MOJA MOLINEZJA BĘDZIE RODZIĆ JUŻ JEST W TEJ CIĄŻY BARDZO DŁUGO WSADZIŁAM JĄ DO KOTNIKA I SIEDZI TAM BIEDNA SAMIEC ZA NIĄ TENSKNI MA NA NIĄ CHYBA OCHOTE NIE WIEM CZY JĄ WYPUŚCIĆ???? NAPISZCIE JAK WYGLĄDA MULINEZJA PRZED PORODEM???

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter