Molinezja ostrousta

Opis

Molinezja ostrousta – Poecilia sphenops. Jest to jedna z najbardziej popularnych ryb akwariowych. Nazwa Molinezja nie ma związku z występującym u tych ryb melanizmem (ubarwieniem czarnym lub ciemnoplamym). Ryby te są spokrewnionymi gatunkami, zaliczanymi do rodzaju piękniczkowatych. Gatunek ten swoją popularność zawdzięcza ufności i miękkim ruchom. Pochodzi z Meksyku, gdzie zamieszkuje niziny nad zatoką meksykańską, aż po Kolumbię. Do Europy została sprowadzona po raz pierwszy w 1899 roku, jednakże nie rozszerzyła się w akwarystyce na dużą skalę. Drugi raz została sprowadzona w 1908 roku, ale również nie zyskała na popularności. Już 2 lata później firma hodowlana z Magdenburga w Niemczech poinformowała o udanej próbie rozmnożenia. W Nowym Orleanie lata dwudzieste zaowocowały pojawieniem się najbardziej znanej odmiany czarnej. Ze Stanów Zjednoczonych została sprowadzona do Europy przez niemiecką firmę w 1930 roku. Molinezja księżycowa została odkryta, udoskonalona i utrwalona w Singapurze po roku 1945. Dokonał tego chiński hodowca Cheah Yam Menga. Szczegóły ubarwienia różnią w zależności od miejsca naturalnego występowania. Molinezja ostrusta jest zdecydowanie bardziej wytrzymałą odmianą, niż molinezja żaglowpłetwa. Ze względu na duży zasięg geograficzny możemy wyróżnić wiele ras molinezji, co powoduje dużą liczbę synonimicznych nazw gatunkowych. Możemy wyróżnić wiele odmian kolorystycznych, jednak najbardziej popularną jest odmiana ,, Black Molly’’. W wyniku licznych mutacji uzyskaliśmy takie odmiany jak np : księżycowa, o krótkich płetwach, smoliście czarną, złotą, marmurkową, zieloną, pomarańczopłetwą i wiele innych. Samca rozpoznajemy po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Molinezja ostrousta jest rybą ruchliwą i towarzyską oraz doskonale nadaje się do akwarium wielogatunkowego. Mogą stanowić pierwszy gatunek początkującego akwarysty, jednakże należy pamiętać, że wymagają dobrych warunków. Najczęściej ryby te hodowane są innymi piękniczkowatymi.

Rodzina

Piękniczkowate (Poeciliidae)

Pochodzenie

Od Teksasu aż po Kolumbię.

Długość

W akwarium samice około 8 cm, a samce 6 cm. W warunkach naturalnych samice do 10, natomiast samce do 8 cm.

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe dostępne w handlu. Należy pamiętać również o podawaniu pokarmów roślinnych (szczególnie glony). Są to ryby bardzo żarłoczne.

Temperatura

Od 23 do 28 C. Ciepłolubne oraz wrażliwe na niską i zmienną temperaturę wody.

Warunki hodowlane

Molinezje ostrouste są typowymi rybami stadnymi, dlatego powinny być hodowane w większej grupie. Akwarium gęsto porośnięte roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Ze względu na możliwą agresję samców, powinno się trzymać jednego samca bądź ich większą grupę. Woda mocno filtrowana, dobrze napowietrzana, zasadowa i średnio twarda. Są wrażliwe na azotany oraz produkty przemiany materii. W celu polepszenia parametrów wody można dodać łyżeczkę soli na 5 litrów wody. Akwarium nie powinno być mniejsze niż 70 litrów, jednakże zdecydowanie lepiej czują się w akwariach 100 i więcej litrowych. Stosunkowo łatwo zapadają na choroby, a charakterystycznym objawem jest stulanie płetw.

Rozmnażanie

Molinezja ostrousta jest gatunkiem stosunkowo łatwym do rozmnożenia. U gatunków koloru czarnego ciąże rozpoznajemy po uwypukleniu brzucha, ponieważ plama ciążowa nie jest dostrzegalna. Wydaje mioty liczące około 80 sztuk co 5-7 tygodni. W trakcie ciąży samica nie może być stresowana, ponieważ poród może się opóźnić lub młode mogą być martwe. Wykazuje tendencje do zjadania swojego potomstwa. Aby zapobiec temu zjawisku na czas porodu należy przenieść samice do osobnego zbiornika. Narybek karmimy pylistym pokarmem i larwami oczlika. Najlepiej aby akwarium tarliskowe było porośnięte delikatnymi glonami, ponieważ młode bardzo chętnie je jedzą. Mogą być również rozmnażane w dużym i bardzo gęsto zarośniętym akwarium ogólnym. W takim zbiorniku nie powinno zabraknąć także roślinności pływającej.

480 komentarzy

 1. Megi:

  Czy ktos moze mi powiedzieć co może być molinezji,właśnie zauważyłam guzek na jednym boku z białym czymś wystającym ,co jej może być?

 2. zbych ;]:

  Ja również posiadam te rybki , mam ich ze 40 sztuk i co jakis czas musze oddawac dla znajomych lub sprzedawac za symboliczna złowke :) do tego po raz pierwszy doczekalem sie malutkich glonojadkow ( zbrojikow niebiskich )pozdrawiam.

 3. s:

  jesli molinezje sa wrazliwymi rybami to ja jestem ksiedzem, trzy molinezje plywaja w akwa ktore bylo zalane dzien wczesniej woda (54l), maja apetyt, nie wygladaja na chore, NO2 120, NO3 180 wg paskowych testow, te ryby to czolgi i napewno nie sa wrazliwe na azotany, produkty przemiany materii czy nawet temperature wody

 4. bartuś:

  Ja mam 4 molinezje wszyskie czarne, ale nie moge narazie ich odrużnić ponieważ są małe... ale bardzo podobją mi sie te ryby chodz bardzo cieżko im sie oswoić w akwarium miejszym niż to 70 litrów...

 5. pablos:

  bialy osad? najprawdopodobniej plesniawka. jest to choroba powodujaca smierc rybek. sposobem na to jest akryflawina(od tropical) w cenie ok 4 zl. jak uzywac jest tam napisane. aha. i nie radze trzymac brzanek sumatrzanskich np z gupika(ma cienki i latwy do obrgyzania ogon :P )

 6. krzysiu:

  mam 3molinezje 1samica i 2samce z tym że jeden czarny a drógi pomaranczowy własnie samica sie okociła i mam tylko 11młodych

 7. dm:

  chce kupic kilka molinezji czy proponujecie mi kupic np 2 samcow i 4 samice?? czy kazda z rybek moze byc innego koloru??

 8. ola:

  bardzo fajne i ładne rybki

 9. Jurogór:

  Właśnie co jest z tymi rybami Molinezjami bo mi również zdechła wczoraj jedna (samiec) a dzisiaj druga (samica i do tego w ciąży) i to nagle się przekręciły z dnia na dzień. Czy ktoś zna przyczynę tego zajścia?

 10. laluś:

  ja to mam 5 3 księżycowe i 2 słoneczne. powiem że to fajne rybki i nie spawiają mi żadnych kłopotów

 11. Elogros:

  Ja mam około 30 małych molinezji i 10 dorosłych narazie wszystko jest ok i kolejne samice w ciąży

 12. edyta:

  co robić kiedy rybka jest cała w białym osadzie,dodam też że w ciągu ostatniego miesiąca zginęło mi 6 rybek,m.in.bojownik wkręcony jakby w filter,druga molinezja,1 skalar,2 danio koralowe i jeszcze 2 których nazw nie pamiętam,jedne odnajdywałam martwe a innych do dziś nie widzę,tak jakby znikły?czy w moim akwarium jest jakaś zaraza?pomóżcie co robić???

 13. czester 9927:

  Witam. Ja miałem piękne 4 molinezje, dwa samce i dwie samice.Zdechły i niewiem co się mogło stać, do końca niewidziałem jakichkolwiek objawów choroby .Ryby pływały, poczym przekręcały się do góry brzuchem i spadały na dno.Czy ktoś wie co się stało ?

 14. michał:

  Ja mam 6 samic i 3 samce .. czarne i czarno żółte..:) i jedna samiczka jest w ciaży

 15. Gugo38:

  ja mam 8 molinezji i dwie złote molinezje z tyh czarnych mam 2 gatunki 1 to molinezje ostrouste a 2 molinezje księżcowe mam ich sporo potem miałem ich 25

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter