Małże (Bivalvia)

Opis

Szczególnie godne polecenia są małże z rodzaju Tridacna, inaczej nazywane przydaczniami, ponieważ w zależności od obecności zooksantelli mogą przybierać różne barwy: od brązowego przez zielony po niebieski. Jeśli małż zostanie zaatakowany przez ryby bardzo szybko zamyka skorupę dzięki umieszczonym na niej fotoreceptorom. Małże pobierają pokarm przefiltrowując wodę, z której czerpią składniki odżywcze i mikroelementy.

Z różnymi gatunkami powinno się obchodzić inaczej, ponieważ każdy ma inne wymagania. Rodzaj Tridacna, zamieszkują górne partie rafy koralowej.

Bardzo łatwo można rozpoznawać dzięki nim wahania jakości wody, ponieważ ich kondycja spada, jeśli takie spadki występują. Woda powinna być również bogata w substancje odżywcze, najlepiej umieszczać małże w górnych partiach dekoracji, gdzie przepływ wody jest silny, oświetlenie mocne oraz nie będą ich atakować wieloszczęty. Jeśli kupimy zdrowy egzemplarz w wodzie wysokiej jakości o dużej ilości substancji odżywczych bardzo szybko zakotwiczy się w podłożu za pomocą wytwarzanego przez siebie bisioru.

Jako pokarmu dla małży używa się planktonu zastępczego. Gatunkom z rodzaju Tridacna nie podajemy planktonu zastępczego, ponieważ posiadają zooksantelle i nie ma potrzeby dodatkowego dokarmiania, ale intensywnego oświetlenia lamp HQI.

W zbiorniku w którym hoduje się małże nie powinno się utrzymywać drapieżnych rozgwiazd oraz większych skorupiaków. Rozgwiazdy obejmują ciałem skorupę małży i poprzez silne pociąganie doprowadzają od puszczenia zwieraczy małża. W powstałą szparę wciskają swój żołądek i rozpuszczają ciało małży poprzez soki trawienne.

Przy uważnej obserwacji małż można zauważyć na skorupie małe kraby lub krewetki. Nie są one szkodliwe dla małży, żyją w ich jamie płaszczowej.

Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

2 komentarzy

  1. natalia sobczyk:

    małża Yewel Clam (małża filtrująca) - Świetnie filtrują wodę. Bez problemu można je trzymać w akwarium mieszanym. Zaleca się stosowanie podłoża na bazie piasku lub grubego żwiru, pod którym małże się zakopują. Mogą również przemieszczać się po całym podłożu poszukując odpowiedniego stanowiska. Roślinom nic nie grozi ze strony małży WIELKOŚĆ ok 10cm ODŻYWIANIE Żywią się drobnymi cząsteczkami pokarmu, które odfiltrowują z wody. Zjadają niewielkie organizmy, pływające glony i inne substancje organiczne CENA na stronie allegro mozna zakupic za 19 zl

  2. kuba:

    fajne eko-logiczne.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter