Limfocystoza

Opis

Limfocystoza - Lymphocystis. Wirusowa choroba limfocystoza objawia się zmianami nowotworowymi występujących na zewnętrznych powłokach. Istnieje prawdopodobieństwo, że wirus limfocystozy dostaje się do wody wraz z żywym pokarmem lub z pasożytniczymi skorupiakami. Zauważono, że u ryb słodkowodnych choroba ta występuje rzadko, ale przeważnie kończy się śmiercią ryb, natomiast u ryb morskich jest ona częsta, ale ma łagodniejszy przebieg.

Objawy

Ta choroba atakuje skórę ryby i powoduje zmiany w komórkach śluzówki. Taki atak powoduje ich powiększenie i gołym okiem można dostrzec je jako guzy na ciele ryby, które wyglądają na skórze jak ikra. Najłatwiej je wyczuć przeciągając po ciele ryby palcem. w końcowym stadium guziki pękają i wirusy przedostają się do wody. W ten sposób wirusy atakują pozostałe ryby.

Leczenie

Aby uniknąć przedostania się do akwarium hodowlanego wirusa należy przeprowadzić dwumiesięczną kwarantannę, jeśli dojdzie do objawów choroby w tym czasie to zarażone osobniki należy zlikwidować, a pozostałe poddać kolejnej dwumiesięcznej kwarantannie. Przed wpuszczeniem kolejnych ryb do zarażonego akwarium należy zbiornik poddać gruntownemu oczyszczaniu i dezynfekcji. Najczęściej atakowanym narządem są płetwy, dlatego też jeśli uda się zdiagnozować chorobę we wczesnym stadium to można odciąć ostrymi nożyczkami brzegi płetwy. Należy uważać by nie uszkodzić podstawy płetwy. Po takim zabiegu należy rybę poddać kuracji lekami by nie doszło do infekcji rany. Jeśli guziki znajdują się na ciele i są niewielkie to można je przebijać i przylegające do niego tkanki rozżarzona igłą preparacyjną. Podczas wykonywania zabiegu rybę należy umieścić na wilgotnym tamponie. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter