Kordzik plamisty (Smuklacz plamisty)

Opis

Kordzik plamisty - Pyrrhulina vittata. Kształtem przypomina swego krewnego: smuklenia pryskacza, lecz nie składa swoich jaj nad powierzchnią wody na liściach tylko pod powierzchnią wody na liściach lub kamieniach. Kordzik plamisty jest spokojną rybą o pokojowym usposobieniu oraz pięknym ubarwieniu i smukłym kształcie. Znakomicie nadaje się do akwariów wielogatunkowych, z obsadą o podobnej wielkości. W sprzedaży możemy spotkać również gatunki czerwonoplame rodzaju Pyrrhulina, są wśród nich P. rachoviana, P. laeta i P. eleonora, wszystkie o podobnych wymaganiach i tej samej wielkości co kordzik plamisty.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Odnotowano osobniki do 6-7 cm, zwykle jednak mniejsze.

Odżywianie

Kordzik plamisty preferuje pokarm żywy, ale zjada również pokarmy mrożone i liofilizowane. Niechętnie zjada pokarmy suche i płatki.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 23-27 C.

Warunki hodowlane

Mimo, iż samce przejawiają agresje wobec innych samców tego gatunku, ryby te powinny być trzymane w stadach. Muszą mieć zapewnione odpowiednio duże akwarium z wolną przestrzenią do pływania i kryjówkami. Zalecane jest niezbyt jaskrawe światło oraz ciemne podłoże, a także filtr o dużym przepływie wody w celu wytworzenia odpowiednio silnego nurtu.

Rozmnażanie

Nie jest łatwo rozmnożyć kordzika plamistego. Samiec pilnuje złożonej ikry, aż do czasu wylęgu młodych po około dwóch dniach.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter