Klinostomoza

Opis

Jest to choroba wywoływana przez przywry gromady Trematoda. Jest chorobą skóry ryb wywołana przez stadia rozwojowe przywr z rodzaju Clinostomum. Tę chorobę stwierdzono u różnych gatunków ryb akwariowych. Żywicielem ostatecznym tego rodzaju przywry są ptaki wodne. W takim przypadku w akwariach hodowlanych cykl rozwojowy przywr zostaje przerwany.

Objawy

Objawia się podskórnymi niewielkimi guzkami na ciele ryb.

Leczenie

Profilaktyka zapobiegawcza polega na nie umieszczaniu w akwariach ślimaków z rodzaju Heliosoma pochodzących ze zbiorników naturalnych. Niektórzy hodowcy zalecają, w przypadku zarażenia szczególnie wartościowych ryb, otwieranie guzków skalpelem i wyciąganie pęsetą pasożytów. W celu zapobiegania infekcji grzybicznej w miejscu powstałej rany zaleca się jej wydezynfekowanie pędzelkiem zwilżonym w roztworze chromianu rtęci. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter