Kirysek spiżowy (metaliczny)

Opis

Kirysek spiżowy – Corydoras aeneus. Kirysek spiżowy jest rybą cenioną przez akwarystów od wielu lat. Osobnik dorosły jest brązawo-żółtawy, z dosyć dużą czarniawą plamą obejmującą środkowy pas boku. Plama ta połyskuje zielono, a miejscami złoto. Jest to gatunek stadny o bardzo łagodnym usposobieniu. Bardzo dobrze czuje się w akwarium wielogatunkowym. Spełnia również bardzo pożyteczną role, ponieważ wyjada resztki pokarmu z dna akwarium. Specyficzną cechą kiryska spiżowego jest ,, mruganie’’ do hodowcy, jednakże ze względu na brak powiek mruganie z punktu widzenia biologii jest niemożliwe. Kiryski ruszają gałką oczną , żeby oczyścić ją z osadu, dlatego możemy odnieść wrażenie jakby mrugały. Bardzo dobrze nadaje się dla początkujących akwarystów. W naturze występuje kilka barwnych odmian takich jak: pomarańczowa i złotomiedziana. Samica jest większa i posiada promienie na płetwach piersiowych. Kirysek spiżowy większość czasu spędza na dnie akwarium. Zajmuje się głównie przesiewaniem podłoża w poszukiwaniu drobnych bezkręgowców, tak jak czyni to w naturalnym środowisku. Ze względu na to że posiada dodatkowe oddychanie jelitowe często podpływa pod powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza.

Rodzina

Kiryskowate

Pochodzenie

W małych i najmniejszych rzekach i strumieniach w Argentynie Wenezueli oraz Trynidadzie.

Długość

Około 6 cm

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe, opadające na dno. Możliwie urozmaicona dieta umożliwia utrzymać dobrą kondycję oraz piękne zielonkawo-brązowe barwy. Pokarm pobiera niemal wyłącznie z dna zbiornika.

Polecane produkty
Sera - Pokarm w formie tabletek dla kirysków
Sera - Pokarm w formie tabletek dla kirysków
7,32zł brutto
Opis
Tropical - Granulowany pokarm dla kirysków
Tropical - Granulowany pokarm dla kirysków
4,65zł brutto
Opis

Temperatura

Od 18 do 24 C.

Warunki hodowlane

Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie innych kirysków. Lepiej jest hodować większą liczbę samców niż samic. Podłoże powinno być drobnoziarniste, ponieważ w nim szuka pokarmu. Żwir nie powinien mieć ostrych krawędzi, aby ryba się nie skaleczyła. Kiryski potrzebują licznych kryjówek. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Tolerują różne parametry wody, ale nie może to być woda zbyt kwaśna. Powinien mieć zapewniony wolny dostęp do powierzchni wody, ponieważ oddycha przez jelito.

Rozmnażanie

W okresie tarła temperatura powinna wynosić około 26 C. Jaja najczęściej składane są o zmierzchu. Samica dotyka odbyt samca w celu połknięcia nasienia. Następnie wydala je nienaruszone na własne płetwy odbytowe. Zapłodnioną ikrę przykleja do roślin lub innych elementów. Młode wylęgają się po około 5 dniach. W początkowym okresie młode kiryski karmimy larwami solowca i rurecznikami, natomiast później większym pokarmem. Młode rosną stosunkowo szybko.

168 komentarzy

  1. bumcy:

    ja w 55l. akwa mam 2 welony, 3 kirysy, 1 zalobniczka,2 gupiki (samiec i samica), 2 glonojady, 1 zawinnik ogonopregi,jeden neon czarny i jeden kardynalek. Macie jekes sugestie. W akwa mam zamek i sztuczzna rosline

  2. kangur:

    Michal: ewentualnie glonojady moga byc amatorami na kiryskowa ikre, choc mlode i dobrze karmione moze sie nie skusza. Jak pisalem przy kiryskach pstrych nigdy nie zaobserwowalem u kiryskow typowych zachowan stadnych jak chocby u sumatr, neonkow czy bocji choc wszedzie pisza, ze to ryby lawicowe. Napewno sa to fajne i pozyteczne rybki. Pozdrawiam

  3. Michał:

    witam zauważyłem właśnie w akwarium pełno ikry kirysów, mam w akwarium 3 kirysy, kilka neonów, oraz 3 małe glonojady, jeśli zostawię ikrę tak jak jest to nic się jej nie stanie ??

  4. Maksymilian:

    Czytaj możesz jest temp. od 18 C - 24 C

  5. daniiels:

    Mam temperature 26st. C w akwarium i planuje 4 kiryski -84litry. Czy musze obniżać temp wody do 24st. ?

  6. kama:

    płeć kiryska spiżowego najłatwiej rozpoznać po płetwie grzbietowej.U samczyka jest ona zbliżona kształtem do trójkąta (wysoka i ostro zakończona) poza tym jest on mniejszy od samiczki. Pani kirysek z kolei ma płetwę grzbietową niższą i tępo zakończoną zblizoną kształtem do trapezu. jest przy tym grubsza i masywniejsza od samca. zwrócenie uwagi na te cechy budowy pozwala na blisko 100% rozróżnienie płci naszych ulubionych rybek. a co do tarła ja nie stosuję żadnych specjalnych

  7. kangur:

    do Pytajacego: posiadam kiryski czterech roznych rodzajow i nie mam zadnego problemu ale nie obserwuje takich stadnych zachowan jak np. u bocji czy brzanek. Wyglada ze kazdy pilnuje swojego interesu bezustannie przeszukujac dno i tylko czasem, sploszone, plywaja lawica. Pozdrawiam

  8. konrad:

    pytający powiem tak mam kilka gatunków i sie tolerują więc myślę że tak

  9. pytający:

    cy on może przebywać z kiryskiem innego gatunku i będą się traktować jakby były takie same? Proszę o odpowiedź z góry dziękuję:)

  10. Paweł:

    kupiłem sobie takiego jest bardzo ładny ciągle szuka jedzenia w podłożu.Kupiłem za 2,50zł

  11. Splowa:

    Kiryski kosztują około 3 zł (ja przynajmniej za tyle kupiłem w sklepie) affiliate twoj kirysek dostał wytrzeszcz...

  12. HiWay:

    Killer Jesteś $#%#$%^#@! nie powiem czym. Jeśli masz wszystkich w domu to zmien zbiornik na normalny a nie szklanke.

  13. Ania:

    Wczoraj zauwazylam w moim 60l akwa ikre kiryskow. Nawet nie sama ikre, a mlode. Jest ich ok.50-70 trudno policzyc. Maja ok 1 mm wielkosci. Sa takie ciemne. Strasznie szybko machaja "ogonkami". Mam w tym akwa 2 kiryski. Mam je juz 1,5 roku. To pierwszy raz. Nie robilam specjalnych warunkow, mam tam bardzo duzo roslin, a nie wiele ryb, bo 2 skalary, 1 gurami i 2 kiryski. Jak na razie z malymi wszystko ok.

  14. killer:

    Ja mam 3 różne kirysy w kuli z bojownikiem i żyją już miesiąc więc polecam także do kuli :)

  15. tiromil:

    Kiryski to moje ulubione rybki, mialem 3 ale zdechly mi ze starosci :(. Jutro kupie sobie 4-5 nowych. Polecam je poczatkujacym akwarzystom :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter