Kirysek spiżowy (metaliczny)

Opis

Kirysek spiżowy – Corydoras aeneus. Kirysek spiżowy jest rybą cenioną przez akwarystów od wielu lat. Osobnik dorosły jest brązawo-żółtawy, z dosyć dużą czarniawą plamą obejmującą środkowy pas boku. Plama ta połyskuje zielono, a miejscami złoto. Jest to gatunek stadny o bardzo łagodnym usposobieniu. Bardzo dobrze czuje się w akwarium wielogatunkowym. Spełnia również bardzo pożyteczną role, ponieważ wyjada resztki pokarmu z dna akwarium. Specyficzną cechą kiryska spiżowego jest ,, mruganie’’ do hodowcy, jednakże ze względu na brak powiek mruganie z punktu widzenia biologii jest niemożliwe. Kiryski ruszają gałką oczną , żeby oczyścić ją z osadu, dlatego możemy odnieść wrażenie jakby mrugały. Bardzo dobrze nadaje się dla początkujących akwarystów. W naturze występuje kilka barwnych odmian takich jak: pomarańczowa i złotomiedziana. Samica jest większa i posiada promienie na płetwach piersiowych. Kirysek spiżowy większość czasu spędza na dnie akwarium. Zajmuje się głównie przesiewaniem podłoża w poszukiwaniu drobnych bezkręgowców, tak jak czyni to w naturalnym środowisku. Ze względu na to że posiada dodatkowe oddychanie jelitowe często podpływa pod powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza.

Rodzina

Kiryskowate

Pochodzenie

W małych i najmniejszych rzekach i strumieniach w Argentynie Wenezueli oraz Trynidadzie.

Długość

Około 6 cm

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe, opadające na dno. Możliwie urozmaicona dieta umożliwia utrzymać dobrą kondycję oraz piękne zielonkawo-brązowe barwy. Pokarm pobiera niemal wyłącznie z dna zbiornika.

Polecane produkty
Sera - Pokarm w formie tabletek dla kirysków
Sera - Pokarm w formie tabletek dla kirysków
7,32zł brutto
Opis
Tropical - Granulowany pokarm dla kirysków
Tropical - Granulowany pokarm dla kirysków
4,65zł brutto
Opis

Temperatura

Od 18 do 24 C.

Warunki hodowlane

Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie innych kirysków. Lepiej jest hodować większą liczbę samców niż samic. Podłoże powinno być drobnoziarniste, ponieważ w nim szuka pokarmu. Żwir nie powinien mieć ostrych krawędzi, aby ryba się nie skaleczyła. Kiryski potrzebują licznych kryjówek. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Tolerują różne parametry wody, ale nie może to być woda zbyt kwaśna. Powinien mieć zapewniony wolny dostęp do powierzchni wody, ponieważ oddycha przez jelito.

Rozmnażanie

W okresie tarła temperatura powinna wynosić około 26 C. Jaja najczęściej składane są o zmierzchu. Samica dotyka odbyt samca w celu połknięcia nasienia. Następnie wydala je nienaruszone na własne płetwy odbytowe. Zapłodnioną ikrę przykleja do roślin lub innych elementów. Młode wylęgają się po około 5 dniach. W początkowym okresie młode kiryski karmimy larwami solowca i rurecznikami, natomiast później większym pokarmem. Młode rosną stosunkowo szybko.

168 komentarzy

 1. mariola:

  A ja dzisiaj zauważyłam że moje (a mam 2)chyba mają po jednym oku?

 2. jakub:

  Mam 4 kiryski spiżowe ale jeden ma aż 4 cm .

 3. Yap:

  Yeep: A jakie nadasz imiona rybce? Iwona czy Izydor? To dopiero idiotyczne! Ryby to nie ludzie! One mają mieć imiona śmieszne i wesołe. Chyba, że do nich nie pasują.

 4. Ana:

  Witam mam 4 kiryski w tym jedno z nich to samiczka :) właśnie dziś złożyła ikrę, była dosłownie wszędzie, ze względu na inne ryby byłam zmuszona ją przenieść. temperatura mojego akwarium wynosi 24 stopnie myślę ze to odpowiednia temperatura jak na bloki ale nie wiem czy nie powinnam jej zwiększyć ze względu na ikrę jak myślicie?? z góry dzięki za odp :) Pozdrawiam

 5. Yeep:

  No bez przesady nadawanie imion rybom śmiesznych jak np. Potterek zerżnięte z książek (Potterek - według mnie imię śmieszne i głupie ) Ryby nie są dla śmiechu i takie imiona są jakby to ująć ,, wstydem'' dla nich ;/ Oczywiście można nadać imiona rybą, ale nie śmieszne i poniżające !Bez przesady !

 6. Yap:

  v: za małe akwa. Pozdroofka

 7. v:

  Mam kirsyki spizowe od roku.Wciąż sa małe jaka to przyczyna???

 8. Adam:

  Są bardzo spokojne i nie robią krzywdy innym rybom bardzo polecam te rybki dla początkujących akwarystów i dla tych doświadczonych POLECAM!!!

 9. ff:

  po płetwie

 10. ghj:

  jak można odróżnić samca od samicy

 11. Yap:

  Młody: Do osobnego, małego akwarium ikrowego.

 12. młody:

  jak ktoś już pytał można spróbować zdrapać te ikrę i ją "gdzieś przełożyć" tylko gdzie??

 13. Jakub:

  Mam cztery kiryski . Polecam początkującym .

 14. Marcin:

  Dzisiaj kupiłęm 3 kiryski spiżowe. Są bardzo towarzyskie i bronią najsłabszego przed skalarem. Jak będzie dostawa kupię jeszcze 3 kiryski białe.

 15. Aga:

  Czy można zdrapać ikrę z szyby i przenieść ją do innego zbiornika wody?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter