Kirysek sierpowy (sierpoplamy)

Opis

Kirysek sierpowy (sierpoplamy) – Corydoras hastatus. Jest gatunkiem małym i pokojowo usposobionym. Żyje stadnie oraz nadaje się nawet do stosunkowo niedużego, dobrze obsadzonego roślinami akwarium. Jest aktywny w trakcie dnia, a odpoczywa oparty o liście i konary położone na dnie zbiornika. Wymaga akwarium z dostatecznie dużą wolną przestrzenią do pływania. Gatunek ten nie tworzy ławic z innymi kiryskami, dlatego należy hodować przynajmniej kilka osobników. Nie należy hodować ich z agresywnymi i drapieżnymi rybami. W naturalnym środowisku tworzy jednakże ławice z małymi rybami kąsoczowatymi o bardzo podobnym ubarwieniu. W środkowej partii ciała posiada widoczną czarną smugę. Samce są bardziej smukłe i mniejsze od samic. Zamieszkuje strefę przydenną do środkowej.

Rodzina

Kiryskowate (Callichthyidae).

Pochodzenie

Środkowa Brazylia po Paragwaj.

Długość

Ok. 3 cm.

Odżywianie

Aby utrzymać w odpowiedniej formie należy podawać im pokarmy żywe, suche i mrożone. Szczególnie polecane są wodne bezkręgowce, takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek.

Temperatura

18 – 27 C.

Warunki hodowlane

Woda o pH 6,0 – 7,0; miękka do średnio twardej. Podłoże powinno być drobne ponieważ nie poradzi sobie z przesiewaniem zbyt dużych ziaren żwiru. Bardzo dobrze byłoby gdyby w akwarium rosło kilka roślin szerokolistnych. Płaskie korzenie i konary mogą stanowić doskonałe miejsce do odpoczynku.

Rozmnażanie

W trakcie godów jedną samicę napastuje kilka samców. Jaja składa na poprzednio oczyszczonej roślinie. Kiryski sierpowe wytwarzają około 25 – 30 jaj. Przez pierwszy okres młodym należy podawać pierwotniaki.

8 komentarzy

 1. krypol:

  Idzie je kupić w Bielsku - Białej w C.H. Sarni Stok. Cena 8zł.

 2. radek:

  Mam pytanie jestem z łodzi i mam akwarium 60l i mam zamiar kupić kiryskia sierpowego ale nie wiem gdzie moge go dostać prosze o odpowiec.

 3. początkujący ryboman:

  Moge go trzymać z innymi rybkami w akwa 25l wielogatunkowym

 4. Miki:

  Raczej tak,ale gdzie go kupić,u nas w Mielcu nigdzie

 5. kam96^^:

  czy nadaje się on do akwarium wielogatunkowego??

 6. Amorek :

  śliczny!!!!!ma takie piękne oczka!!!!

 7. Roksana:

  Jaki słodki!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. Daga:

  Super strona. Ja mam akwarium do ok.7 miesiecy. hehe

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter