Opis
Jest to kolejna choroba skóry i skrzeli wywołana przez orzęska, tym razem z rodzaju Heteropolaria. Choroba ta najczęściej dotyka ryby z rodziny łaźcowatych (Anabantidae). Jeśli dojdzie do masowego ataku pasożytów to w tym miejscu na skórze dochodzi do zwiększenia wydzielania śluzu i ogniskowego jej zapalenia. Ryby są znacznie osłabione.
Objawy
Najbardziej zauważalnym objawem jest wygląd ryby, która ma skórę pokrytą wydzielina, która przypomina pleśń. Miejscem inwazji pasożyta najczęściej jest głowa i na krawędziach płetw. Heteropolaria powoduje miejscowe uszkodzenie naskórka.
Leczenie
Jeśli jest to początkowe stadium choroby i nie dojdzie do zainfekowania całej skóry ryby to możemy przystąpić do leczenia. Natomiast jeśli dojdzie do rozprzestrzenienia się pasożyta na całej powierzchni skóry to leczenie już nie będzie skuteczne, ponieważ ryba jest na tyle już osłabiona, że staje się wrażliwa na działanie środków leczniczych. Do leczenia stosujemy zieleń malachitową w roztworze o stężeniu 0,05 mg na 1 l wody podczas kąpieli przez 10 godzin przy temperaturze wody 28ºC. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.
0 komentarzy