Gurami mozaikowy (gurami perłowy)

Opis

Gurami mozaikowy - Trichogaster leeri. Ciało barwy srebrzystoniebieskiej, pokryte licznymi jasnymi połyskującymi cętkami. Dolny brzeg ciała wraz z płetwą odbytową pomarańczowy. Wzdłuż boków ciała biegnie cienka ciemna pręga. Samiec jest intensywniej ubarwiony, płetwy jego są zaostrzone, samicy zaokrąglone. Jest rybą spokojną, nieco płochliwą, ciepłolubną i delikatną. Przebywać może jedynie w towarzystwie spokojnych, nieagresywnych gatunków. Swoje wspaniałe ubarwienie prezentuje tylko wtedy, gdy ma zapewnione wystarczająco spokojne otoczenie. Zamieszkuje strefę środkową do powierzchniowej w zbiorniku.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Występuje w zarośniętych spokojnych wodach Półwyspu Indochińskiego i Archipelagu Sundajskiego. Łowi się go masowo tam, gdzie ścieki odprowadza się bezpośrednio do rzeki.

Długość

Osiąga długość 10-12 cm.

Odżywianie

Preferuje pokarm żywy, zwłaszcza rureczniki oraz larwy komarów, ochotek. Suszony jest równie chętnie przyjmowany, nie może być jednak duży, gdyż ryby te mają mały otwór gębowy.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 23-29ºC. Nie możemy dopuścić do spadku temperatury poniżej podanej dolnej granicy. W zbyt zimnej wodzie gurami mozaikowy przestaje jeść, chowa się po kątach oraz jest bardzo podatny na liczne choroby.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego, dawno urządzonego i nasłonecznionego, ale dobrze przykrytego pływającymi roślinami. W akwariach zaniedbanych, o zbytnim zagęszczeniu, źle utrzymane ryby często atakują orzęski z rodzaju Amyloodinium lub ulegają infekcjom bakteryjnym, objawiającym się małymi, czerwonawymi wrzodami. Prowadzi to zwykle do rozległej martwicy tkanek i śmierci ryb. Dobór towarzyszy powinien być przeprowadzany dosyć ostrożnie. Unikajmy gatunków, które mogłyby je terroryzować takich jak np.: pielęgnice. Piękne płetwy stanowią wielką gratkę dla gatunków, które lubią obgryzać płetwy. Uszkodzone płetwy bardzo łatwo atakują grzyby. Możemy w sposób bezpieczny hodować więcej nić jednego samca, pod warunkiem, że w naszym akwarium jest dużo roślin. Jego płetwy i ciało są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego w trakcie wyławiania i transportu należy wziąć to pod uwagę.

Rozmnażanie

Zbiornik tarliskowy powinien być możliwie duży oraz stać w spokojnym otoczeniu. W czasie tarła samiec oplata samicę swym ciałem i obraca ją grzbietem do dołu, kierując jej brzuch w stronę gniazda. Składane przez nią jaja zawierające kropelki tłuszczu podpływają ku powierzchnia samiec umieszcza je w wielkim gnieździe z pęcherzyków powietrza. Natychmiast po tarle samice należy usunąć z akwarium. Piecze nad jajami sprawuje samiec, usuwa się go z akwarium dopiero gdy młode zaczaja swobodnie pływać. Przy wychowie młodych poziom wody obniża się o 5 cm. Przez pierwsze 3-4 dni młode karmi się orzęskami, wrotkami i najdrobniejszymi larwami widłonogów. Później można już podawać larwy solowca.

121 komentarzy

  1. Robson:

    A jakbym dokupił jeszcze ze 2 inne gurami to może sytułacja sie rozładuje? Czy to może pomóc?

  2. akwarysta:

    Ponieważ masz 2 samce i zbyt mały zbiornik,samiec ma zaostrzoną płetwę grzbietową a samica zaokrąglona i tak jest u wszystkich gurami i prętników.

  3. Roson:

    Witam! Mam dwa stosunkowo młode gurami, powiedzcie mi dlaczego jeden ciąle ściga drugiego?

  4. monia:

    jak zrobić aby rozmnożyć gurami

  5. pata:

    czy gurami podgryza rośliny ? prosze o szybką odpowiedż

  6. igigraf:

    pielegniczki ramireza niezaszkodza gurami mozaikowemu ani innym z tej rodziny tylko ze gurami maja troche inne wymagania co do składu wody pozatym to pielegniczki moga pasc ofiara gurami jesli ten zacznie budowac gniazdo i dojdzie do tarła ale pozatym mozaikowe sa najłagodniejsze z posród wszystkich gurami

  7. BB-code:

    Rafał Rzepkowski:PIelęgniczki (nie martw się) Więcej jedzą martwe lub chore ryby

  8. Rafał Rzepkowski:

    proszę o radę. noszę się z zamiarem dokupienia po parce gurami mozaikowych, marmurkowych i prątników karłowatych.W akwa są już 12 razbor, 2 miedziki, 5 jażeńców, glonojad i 6 ramirezek. Czytam z niepokojem, że pielęgniczki właśnie mogą podgryzać gurami?! Jak to jest w praktyce? Dzięki!

  9. Hay-Hey:

    Do Tomek z Gdańska Tak. A mamy dwa dwuplamiste. I ile mamy kupić mozajkowych do tego????

  10. Gabi:

    kasua1:być może gurami duwplamisty. Sid:to możliwe, jeśli ma się niewiarygodnie duże akwa. jednak wątpię, aby ktoś w Polsce takie miał

  11. kasua1:

    hej za bardzo nie wiem jaki mam gatunek gurami, jest srebrny, ale ma plamkę przy ogonie wie może ktoś co to za odmiana?

  12. ufo 1110756674:

    pomóżcie mi ja mam gurami jest taki pomarańczowy i ma takie jasno czarne pręgi co to za odmiana mają ok 8 cm i jak zrobić żeby były młode ?? co czeba miec ?????

  13. Sid:

    Jak to 15cm!!!!!!!!!!Przecież takie tylko na wolności rosną!!!!!!!!!!!

  14. Beata:

    hoduję gurami już jakieś ponad trzy lata i powiem, że bardzo je lubię, miałam juz mniej i bardziej wybarwione, ale trzeba zwracać uwagę, jakie się kupuje małe rybki, jeśli mają intensywne kolory, to takie potem zachowają, dorobiłam się już własnych gurami, to są rybki, które mają własne zasady, są bardzo majestatyczne i trzymają się swoich reguł, moje już są duże, bo mają około 15 cm,polecam te rybki, warto je mieć:)))

  15. RIDOL xD:

    ja wam powiem jedno skoro zabija wam rybki to go przełóżcie do innego akwarium

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter