Opis
Te ciekawe koralowce swoją nazwę zawdzięczają mitologicznemu potworowi o nazwie Gorgonia, której na głowie zamiast włosów rosły węże. Korale rogowe są bardzo wytrzymałe na wszelkie turbulencje i prądy morskie. Posiadają charakterystyczną budowę szkieletu, który jest pośredni pomiędzy budową korali miękkich i twardych.
Miejsce umieszczenia jest bardzo istotne. Należy go ustawić bardzo stabilnie pomiędzy skałami na bardzo silnym przepływie wody. Taki sposób umieszczenia sprawi, że polipy będą się otwierać i będzie można je wtedy dokarmiać planktonem syntetycznym, ponieważ nie wszystkie gorgonie posiadają zooksantelle. Korale rogowe nie powinny mieć za bezpośrednich sąsiadów innych korali, ponieważ to nie pozwoli na pełne otwieranie się polipów, co w konsekwencji doprowadza do obumarcia zwierzęcia.
Do głównych wrogów gorgoni zalicza się m. in. porcelanka tygrysia. Powinniśmy szczególną uwagę zwracać na zielone glony nitkowate, które są śmiertelne dla nich. Jeśli dojdzie do opanowania zwierzęcia przez te glony nie ma dla niego już ratunku. Dlatego też miejsce umieszczenia zwierzęcia powinno być zacienione lub pozbawione światła (światło niebieskie). Koniki morskie też nie sprzyjają rozwojowi gorgonii, ponieważ często przysiadają na ich gałązkach oplątując o nie ogonek, co przyczynia się do obumierania polipów.
Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.
0 komentarzy