Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. Wiolka:

    czesc.Moja samiczka glonojada jest w ciąży po raz drugi. Za pierwszym razem wszystko było ok a teraz samiec nie chce jej wpuścić do kryjówki i nie może złożyć ikry. Boje sie że może zdechnąć po tak długim czasie POMÓŻCIE!!!(odpisujcie na mojego emaila 14mlodziutka14@wp.pl)Z gury dziękuję

  2. Michał.P:

    ja mam 3 sztuki 2 zwykłe i 1 chinski POLECAM

  3. Kama:

    Ja mam glonojady małe a mój kolego mam golnojada który ma chyba ze 15 cm ;) kocham rybki.Nawet mam karte wendkarską a mam 12 lat. ;)

  4. olo:

    Mam w akwarium dwa glonojady glonojada złotego, i albinosa ten większy gania tego małego co się z nimi dzieje ?

  5. QQ:

    A więc tak...glonojad z bojownikiem to raczej zły pomysł,a glonek w 25l mógłby być z jeden zbrojnik nie więcej,wrzucaj tabletki dla glonków a urośnie. Akurat zbrojniki to wytrzymałe skubańce :)

  6. mateusz:

    mam pytanie ile czasu glonojad wysiaduje jajka?

  7. Niedoświadczona:

    Witam.Mam problem.Samiczka złożyła ikrę oraz wylęgły się młode które pilnował wytrwały ojciec, po jakimś czasie rozproszyły się.Niestety powpadały między żwirek, po czym ja z delikatnością pomogłam im i włożyłam je do kotnika.Uratowałam 6 małych glonojadków :D(Jestem z siebie dumna) bo tyle ich uciekło.Czytałam że ojciec je będzie pilnował przez cały czas jednak one pouciekały oraz grzęzły w kamyczkach.Boję się że mogą mi padnąć.Nie wiem czy mam je jakoś tam do taty"wsadzić" czy coś, chociaż boję się że je bardzo zestresuję.Kotnik mam w miejscu dobrze natlenionym.Czy mają szanse na przeżycie??

  8. fryc:

    a czym karmić młode aby szybko rosły?

  9. Ktosiek:

    Hej, chciałabym dokupić do mojego akwa (20 l) jednego glonojada. Mam też bojownika. Boję się, że będą się nawzajem atakować. Proszę o szybką odp. Z góry bardzo dziękuję:)

  10. akacja:

    witam chce umiescic w akwarium 25l jednego malutkiego glonojada:) nic wiecej, nie mam zielonego pojecia o akwarystyce, moze ktos mi pomoc i napisac co kupic, na co uwazac i co jest potrzebne aby moje malenstwo zylo??

  11. akacja:

    witam chce umiescic w akwarium 25l jednego malutkiego glonojada:) nic wiecej, nie mam zielonego pojecia o akwarystyce, moze ktos mi pomoc i napisac co kupic, na co uwazac i co jest potrzebne aby moje malenstwo zylo??

  12. kimlanek:

    Witam ja podmieniam wode raz w tyg. ok 20% leje prosto z kranu dodaje tylko anytychlor i sól do uzdatniania wody i wszystko jest ok. 240l obsada: 3 glonojady 10 neonów 2 skalary 2 sumy rekinie 5 kardynałków 8 pielęgniczek Ramireza 4 mieczyki 4 tetra kolor 9 danio (lamparcie pręgowane i różowe po 3 szt)4 kiryski 2 platynki Wszystkie rybki żyją w zgodzie i nie robią sobie krzywdy

  13. kokorh1:

    DO kamil. Nie przejmuj się jest to typowe zachowanie obronne. Ubarwienie glonajad będzie zmieniał dość często w zależności od obsady, fauny i flory w twoim akwa. Na 100% nie jest to choroba więc się nie przejmuj. Jest to bardzo typowe i przecudowne u naszych zbrojników. pozdrawiam

  14. Beniamin:

    siemka;] mam taki problem,, jak odrużnić samice od samca glonojada zbrojnika, słyszałem ze samice nie majom kolców na pysku, niewiem czy to prawda więc haciał bym sie upewnic,, z góry thx;] Moja obsada: 10x neon czermowy 10x jekieś ryby zebry 2x samica mieczyk 1x samiec mieczyk 2x brzanki rekinie 2x jakieś rybki(niewiem jak sie nazywajom)(nie mieszkamw polsce) 2x glonojad zbrojnik i akwa mam 60l i zamieżam kupić w przyszłości akwa pomiendzy 200-300l (jak mi rybki urosnom) narazie moja największa rybka ma 5cm i to jest brzanka rekinia. wienc prosze o pomoc z tymi glonojadami.

  15. kamil:

    witajcie mam problem z własnym glonojadem (zbrojnikiem) nie znam dokładnie gatunku jest duży i dziś go kupiłem lecz po kilku godzinach pojawiły się mu na lewe i prawej stronie odbarwienia dotychczas miał ciemną i zadbaną skórę lecz teraz pojawiły się jasne duże plamy w okolicach głowy i występują na większej powierzchni ciała ryby. Pomocy! Nie wiem czy mam się tym przejmować akwarium mam niedługo i nie wiem czy oddac go do sklepu;/ moje gg 12806681 pomocy z góry bardzo dziękuje

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter