Giętkoząb czarnobrzuchy (Opaczek)

Opis

Giętkoząb czarnobrzuchy - Synodontis nigriventris. Ze względu na sposób pływania zwraca na siebie uwagę. Jest rybą towarzyską, nadającą się do dosyć wielu akwariów towarzyskich. Sumik ten został w 1950 roku sprowadzony z ujścia Kongo do Amsterdamu. Do tego czasu jest sporadycznie łowiony dla handlu hurtowego i sprzedawany w specjalistycznych sklepach w wielu krajach Europy. Giętkoząb czarnobrzuchy staje się aktywny o zmroku i w nocy. Dzień spędza w ukryciu, a jego ulubionymi kryjówkami są rozmaite jamy. Ryby trzymane w niewoli żyją 9-10 lat. Ta ryba często pływa na grzbiecie. Spowodowało to konieczność zmiany ubarwienia ochronnego, które jest tutaj odwrotne niż u innych ryb: grzbiet jest jaśniejszy, brzuch natomiast ciemny, czasem nawet czarny. W czasie pobierania pokarmu z dna giętkoząb pływa w normalnej pozycji. Szukanie pokarmu ułatwia mu trzy pary czuciowych wąsików, a także oczy – wyjątkowo duże w porównaniu do innych gatunków sumików. Jego charakterystyczną cechą jest także wielka płetwa tłuszczowa. Gatunek ten potocznie często nazywany jest opaczkiem.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Dorzecze rzeki Kongo.

Długość

Około 7 cm.

Odżywianie

Zjada chętnie zarówno żywy, jak i sztuczny pokarm. Mimo faktu, że najbardziej aktywny jest o zmierzchu i świcie, o każdej porze można go wywabić na małą przekąskę. Czasami podnosi granulkę lub tabletkę z dna, jak również zjada z powierzchni wody pokarmy płatkowane.

Temperatura

Tolerują temperatury z zakresu 22-27 C.

Warunki hodowlane

Dosyć dobrze czują się w akwarium wielogatunkowym Mogą być trzymane w mniejszych grupach. Zaleca się przyćmione światło. Odpowiednie światło można osiągnąć dzięki stosowaniu pływających roślin. Na dnie zbiornika należy umieścić kawałki rur drenowych lub doniczki bez dna. Odpowiednie parametry wody: pH 6,5-7,0; twardość 8-18 n, ogólna jakość wody powinna być dobra. W wodzie o słabych parametrach wąsy giętkoząba mogą się degenerować.

Rozmnażanie

Niektóre samice trzymane w akwariach sprawiają czasem wrażenie gotowych do tarła, ale ich selekcja zawsze wykazuje brak dojrzałych jaj, stwierdza natomiast znaczne warstwy tłuszczu w jamie brzusznej. Najlepiej rozmnażać każdą parą oddzielnie. Aby pomóc we wprowadzeniu w okres rozrodczy, należy podawać larwy komarów. Giętkozęby czarnobrzuche osiągają dojrzałość płciową osiągają w drugim lub trzecim roku życia. Jeśli hodowca ma szczęście, może się zdarzyć, że ryby odbędą tarło o zmierzchu lub nocą, w jakiejś odpowiedniej kryjówce. Larwami i narybkiem opiekują się oboje z rodziców. Młode żywymi larwami solowca.

44 komentarzy

  1. Yap:

    Ja mam opaczka, tylko że jasnego. Zawsze przy jedzeniu pływając do góry brzuchem zjada wszystko skalarkom:-D.

  2. Pomoc:

    ja mam pytanie do was, czemu moja ryba wogóle nie pływa do góry brzuchem, albo inaczej czemu wcale nie pływa?

  3. piotruś:

    piekna rybka, mam już od ponad dwóch lat, przepieknie sie prezentuje

  4. mecz:

    To 7cm to jakaś pomyłka mój ma już 11cm.

  5. Piotrekck89:

    Super rybka. Posiadam dwa 4 letnie egzemplarze które przekroczyły już 20 cm długości:) Nigdy nie zjadły mi żadnej mniejszej ryby.

  6. Grzes:

    Rybke dostalem w brico marche, wiec polecam poszukiwania:D za 3,5 zl malutka, jak narazie nie zrobiła zadnych szkod a warto sobie popatrzec na jej popisy .... pozdrawiam hodowców :)

  7. Yoca:

    Mam ta rybke, dostałem ja w bricomarche w Iławie, ale nie wiem jaka to płec. Czy ktos wie jak rozpoznaje sie u tych ryb płeć??

  8. 10-latek:

    ile min na stadko z 6 opaczków?.pozdrawiam

  9. patka:

    ja dzisiaj kupiłam tą rybkę jest spoko tylko boje się że zje mi inne rybki bo jedna znikła

  10. piotek:

    z tym 7 cm to jakieś niedomówienie - mój ma 17 cm (jakieś 7 lat)

  11. max:

    najfajniejsz jest gięt.cętkowany.

  12. anka,,,mini malawi:

    fajny sumik ale bardzo niespokojny :)

  13. łukasz:

    bardzo duzo jest ich w tarnowie na słonecznej ale nie polecam paskudnie wyglada i szybko rośnie

  14. martyncia:

    ah.. te kropeczki...

  15. gall anonim:

    mam takie dwie rybki są bardzo fajne i całyczas sie bawią a co do ceny to kupiłem je jakieś 1 lub 2 tygodnie temu w zoologicznym po 5 zł jedna pod nazwą opaczek i dostałem je w strzegomiu

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter