Duch amazoński (brazylijski)

Opis

Duch amazoński (brazylijski) - Apteronotus albifrons. Jest koloru czarnego, tylko w tylniej części trzonu ogona oraz na głowie posiada kremowobiałe przejaśnienia. Tuż za głową znajduje się otwór odbytowy, natomiast za nim zaczyna się bardzo długa, prawie ciągle falująca płetwa odbytowa. Można śmiało powiedzieć, że jest zbudowana w dosyć dziwaczny sposób. Płetwy piersiowe oraz płetwa ogonowa stanowią główną siłę napędową tej ryby. Posiada niezwykłą umiejętność pływania we wszystkich kierunkach. Pływa jakby była pod wpływem alkoholu. Dzieje się tak za sprawą specyficznego sposobu orientowania się w terenie. Jest to tak zwana elektrolokacja. Dzięki temu duch amazoński potrafi pływać wśród bardzo gęsto rosnących roślin. Gatunek ten posiada bardzo ciekawą umiejętność emitowania do otocznia słabego pola elektrycznego, a także rejestrowanie zakłóceń tego pola.

Długość

W naturze do 47 cm.

Odżywianie

Ogólnie nie sprawia większych problemów. Zajda pokarmy takie jak: larwy wodzeni, larwy ochotek, doniczkowce, rureczniki oraz dżdżownice.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego (minimum 250 litrów) oraz gęsto porośniętego roślinnością. Akwarium powinno być zaopatrzone w kryjówkę. Może ona być zbudowana z szyby, przez co ryba będzie widoczna. Jego zmysł elektrolokacyjny będzie go informował, że jest w małej zamkniętej przestrzeni, dzięki czemu będzie czuł się bezpieczny. Ze względu na posiadaną umiejętność elektolokacji możemy w zbiorniku hodować tylko jednego osobnika, ponieważ większa ilość spowodowałaby nakładanie pól elektrycznych, co skutkowałoby zdezorientowaniem wszystkich ryb. Więcej niż jednego osobnika można hodować w ogromnych zbiornikach. Oczywiście mogą być hodowane z rybami nie posiadającymi zdolności elektrolokacji. Nadaje się do zbiorników towarzyskich. Za współtowarzyszy nie może mieć ryb zbyt małych, ponieważ mogą być potraktowane jako pokarm. Odczyn i twardość wody nie są zbyt istotne.

Rozmnażanie

Ryby dostępne w handlu pochodzą ze stymulowanych rozmnożeń w niewoli. W okresie tarła samica wyłącza pole elektryczne. Ikrę składa przez kilka dni. Dorosłe nie interesują się zapłodnionymi jajami. Po około 8 dniu od wylęgu u młodych zaczyna działać narząd elektrolokacyjny.

298 komentarzy

  1. leon:

    mam duszka i mnie straszy

  2. Joanna:

    ja mam akwarium 60 l( z zamiarem zmiany na większe) do wczoraj miałam jednego duszka, który chował się najpierw w zamku, obecnie pod korzeniem; wczoraj dokupiłam drugiego; ten większy na poczatku ganiał; po godz, uspokoiły się; nie ma problemu każdy znalazł swoje miejsce; zgadzają się ze skalarami, mieczykami, i innymi; ale pomysł z przeszklonym kącike jest super bo najczęściej go nie było widać

  3. ewa :

    czy idzie poznac miedzy samiczka a samcem? pozdrawiam i prosze o odpis

  4. Wilczyca:

    Huricane -- u nas duchy stoją po 30 zł. Xevlix -- ty trzymasz ducha w 16 litrowym akwarium ? Bardzo , ale to bardzo współczuje twojemu duchowi. Biedny skarłowacieje tam i nigdy nie urośnie. Zdechnie prędzej czy później. Ewa -- bo twoje duchy mają ta sama wielkość tak ? U mnie jeden jest 2 razy mniejszy i ten większy go ściga. 19Leo94 -- zależy jakie masz duże akwarium. Im większe tym większy może urosnąć.

  5. 19Leo94:

    W naturze ma do 48 cm. A w akwarium?

  6. akwarystka z Wawy:

    ja ma dwa duchy, a wszystko dlatego,że opierałam się na radach sprzedawcy. na szczęście moje nie kłócą się zbytnio, chociaż rzeczywiście rzadko pływają obok siebie. na początku silniejszy i większy ganiał drugiego, ale doszły do porozumienia, kiedy zmieniłam zbiornik ze 120 na 200 l. każdy znalazł odrębną kryjówkę i jest spokój

  7. ewa:

    ja mam akwarium 112l w którym pływają dwa duchy.nigdy się nie ganiały.mają dużo kryjówek ale za każdym razem jak patrzę na akwarium to sobie śmiało pływają.mają po jakieś 16-18 cm.do tego pływają z bocjami ,sumami i pielęgnicami papuzimi.bardzo towarzyskie ryby.

  8. ewa:

    ja mam akwarium 112l w którym pływają dwa duchy.nigdy się nie ganiały.mają dużo kryjówek ale za każdym razem jak patrzę na akwarium to sobie śmiało pływają.mają po jakieś 16-18 cm.do tego pływają z bocjami ,sumami i pielęgnicami papuzimi.bardzo towarzyskie ryby.

  9. Xevlix:

    ja go czymam w 16 litrowym Ma tam zamek z wejsciami i rośline

  10. Huricane:

    Duch chodzi po 15 - 20 zlotych nie wiecej ja tez mam se zamiar go kupic mam 220 l

  11. Wilczyca:

    Niektóre pytania mnie załamują i to totalnie. Duch Amazoński może żyć w akwarium 200 litrowym ! Może być tylko jedna sztuka bo 2 będą się kłóciły. Mam 2 duchy w 200 litrowym akwarium i większy goni mniejszego także wiem ze własnego doświadczenia co się dzieje nawet w dużym akwarium jak sa 2 osobniki. Także co niektórzy powinni najpierw się nauczyć porządnie przeglądać strony i poczytać co nie co o tych rybach a nie zadawać pytania w stylu czy 50 litrowe akwarium jest dobre. Tragedia.

  12. ser:

    Miałem ducha w 50 l akwarium i bardzo dobrze się trzymał.

  13. lis:

    wszyscy wielcy znawcy,duch może być chodowany w 50 litrowym akwarium,ale wtedy nie dorośnie do wielkich rozmiarów

  14. Jackob:

    Miałem dwa duszki i po tygodniu zdechł jeden a za parę dni drugi ale myślę że miałem zbyt małe akwarium

  15. Narek95:

    szkoda że nie mam takiego duszka musze se kupić, ale nie widziałem żadnego w żądnym sklepie no to będzie trudno :(

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter