Duch amazoński (brazylijski)

Opis

Duch amazoński (brazylijski) - Apteronotus albifrons. Jest koloru czarnego, tylko w tylniej części trzonu ogona oraz na głowie posiada kremowobiałe przejaśnienia. Tuż za głową znajduje się otwór odbytowy, natomiast za nim zaczyna się bardzo długa, prawie ciągle falująca płetwa odbytowa. Można śmiało powiedzieć, że jest zbudowana w dosyć dziwaczny sposób. Płetwy piersiowe oraz płetwa ogonowa stanowią główną siłę napędową tej ryby. Posiada niezwykłą umiejętność pływania we wszystkich kierunkach. Pływa jakby była pod wpływem alkoholu. Dzieje się tak za sprawą specyficznego sposobu orientowania się w terenie. Jest to tak zwana elektrolokacja. Dzięki temu duch amazoński potrafi pływać wśród bardzo gęsto rosnących roślin. Gatunek ten posiada bardzo ciekawą umiejętność emitowania do otocznia słabego pola elektrycznego, a także rejestrowanie zakłóceń tego pola.

Długość

W naturze do 47 cm.

Odżywianie

Ogólnie nie sprawia większych problemów. Zajda pokarmy takie jak: larwy wodzeni, larwy ochotek, doniczkowce, rureczniki oraz dżdżownice.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego (minimum 250 litrów) oraz gęsto porośniętego roślinnością. Akwarium powinno być zaopatrzone w kryjówkę. Może ona być zbudowana z szyby, przez co ryba będzie widoczna. Jego zmysł elektrolokacyjny będzie go informował, że jest w małej zamkniętej przestrzeni, dzięki czemu będzie czuł się bezpieczny. Ze względu na posiadaną umiejętność elektolokacji możemy w zbiorniku hodować tylko jednego osobnika, ponieważ większa ilość spowodowałaby nakładanie pól elektrycznych, co skutkowałoby zdezorientowaniem wszystkich ryb. Więcej niż jednego osobnika można hodować w ogromnych zbiornikach. Oczywiście mogą być hodowane z rybami nie posiadającymi zdolności elektrolokacji. Nadaje się do zbiorników towarzyskich. Za współtowarzyszy nie może mieć ryb zbyt małych, ponieważ mogą być potraktowane jako pokarm. Odczyn i twardość wody nie są zbyt istotne.

Rozmnażanie

Ryby dostępne w handlu pochodzą ze stymulowanych rozmnożeń w niewoli. W okresie tarła samica wyłącza pole elektryczne. Ikrę składa przez kilka dni. Dorosłe nie interesują się zapłodnionymi jajami. Po około 8 dniu od wylęgu u młodych zaczyna działać narząd elektrolokacyjny.

298 komentarzy

  1. nowa:

    ja kupilam duszka za 9 zl wiec dziwia mnie ceny jakie tu podajecie :/

  2. Margro:

    mam Duszka juz 4 lata w 120 litrowym akwarium i czuje sie swietnie no i tez swietnie wygląda daje mu pokarm w płatkach i pamiętajcie ze ryba rosnie tak długo az dopasuje sie do srodowiska .pozdro

  3. Michał:

    A ja go mam w 240l i wydaje mi się, że to trochę za mało. Kiedy był mały miałem go w 112l, i to aż widać, że się męczył. 240L TO MINIMUM!!!

  4. naczk84:

    Mam duch od 2 dni i zjadł mi już 4 rybki!!!!

  5. kondzioxd heheh:

    ja chche kupic ducha amazońskiego ale on duzo kosztuje z jakies 60 zl,

  6. baret:

    do I AM ex : ty wogóle wiesz co piszesz bo chyba nie

  7. anka,,,mini malawi:

    duchy- bardzo fajne rybki

  8. I AM eX:

    Co wy w ogóle gadacie duchy nadają się tylko do akwarium 6000 litrów. Nie męczcie tych biednych zwierzaczków !!!

  9. Aśka:

    Duch pobiera pokarm w postaci płatków? Czy tylko je larwy, dżdżownice itp?

  10. Ika:

    Mam gupiki i chcę dodać ducha. Czy to ma sens.

  11. dodał młody akwarysta 2009- 03- 28:

    Mam ducha pierwszy dzień.To bardzo ładna ryba.Podoba mi się.

  12. Annesis:

    Ja miałam 3 duchy [swoją droga bardzo ciekawe ryby] i ztego co pamiętam stały po 30 zł jeden. Trzymałam w akwarium 112 l, dostałam je w prezencie. Rzeczywiście było za ciasno jak dla nich , ale o tym dowiedziałam się później z książek .rzeczywiście ryby te pływają podobnie jak pod wpływem alkocholu :) Niestety , zdechły mi wszystkie . Już nie pamiętam dlaczego,dawno to było. Szkoda, teraz jestem bardziej doświadczona, ale ile ryb przewinęło się przez moje akwarium...Z moimi duchami na początku były kłopoty z jedzeniem ale ogólnie ochotek i larwe komara [wodzień] jedzą. W sumie u mnie tylko robaki jadły - bardzo rzadko - garnulki. Płatków nie jedzą,płatki się utrzymują na wodzie zazwyczaj póki nie namokną tyle,a one nie przebywają w górnej strefie.Moje duszki siedziały w zamku,pod korzeniami i w wygotowanej skorupie orzecha kokosowego [można mu zrobić taką kryjówkę spokojnie] - one bardzo lubia kryjówki rzeczywiście. Ja trzmałam z najróżniejszymi rybami [nie będę sie chwalić głupotą] ale nie polecam dla początkujących mimo wszystko. Trzeba się znać na takiech rybach co i jak. Aha, jeśli chodzi o dymorfizm to bardzo ciężko podobno rozróżnić,ja nie rozróżniałąm moich. Pozdrawiam.

  13. LOL:

    Papuzia i duch

  14. haidi:

    kupilam ostatnio 50 neonek i teraz zostało juz tylko 15 co moze je zjadac duch pielegnica papuzia czy moze gientkozab

  15. LOLBS:

    ile urosnie w 200 l

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter