Długonos ciernisty ( Węgorek ciernisty )

Opis

Długonos ciernisty - Macrognathus aculeatus. Ryba ta, jeśli jest hodowana pojedynczo lub dwoma przedstawicielami gatunku, to staje się bardzo agresywna. Jednak im grupa większa tym staje się łagodniejsza. Często widać wtedy zwinięte ze sobą ryby w jakiejś kryjówce, np. taki widok jest częsty w sklepach akwarystycznych. Jednak rzadko kto ma takie warunki by hodować liczną grupę tych ryb, więc najlepiej zdecydować się na jednego osobnika.

Rodzina

Długonosowate.

Pochodzenie

Żyje w słodkich i słonawych wodach południowo-wschodniej Azji.

Długość

Dorasta nawet do 30-35 cm, zwykle jednak mniejsze.

Odżywianie

Żywi się głownie pokarmem żywym przydennym.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 22-28 C.

Warunki hodowlane

Zwyczajem tych ryb jest zakopywanie się w podłożu, dlatego też dno akwarium powinno być z drobnego żwiru o odpowiednio dużej głębokości. Oświetleni powinno być niezbyt jaskrawe. W akwarium powinno być sporo kryjówek. Najlepsza woda – średnio twarda o pH zbliżonym do neutralnego. Do wody dodajemy soli, około 1 łyżeczki na 10 litrów.

Rozmnażanie

Bardzo rzadko udaje się go rozmnożyć w warunkach akwariowych. Po intensywnych zalotach, samica rozrzuca ikrę, z której po 3 dniach wylęgają się młode.

215 komentarzy

 1. Marcinzabki:

  Witam. Jestem w posiadaniu trzech ostronosów i są już raczej dorosłe, mają około 15 cm. Parę dni temu dokupiłem jeszcze trzy maleństwa. Pływają w dzień i nie chowają się wcale (na początku przez parę dni się chowały). Czasami się zakopią. Nigdy nie zauważyłem żeby były agresywne a najlepiej się czują we własnym towarzystwie, potrafią się pozwijać razem i pływają obok siebie. Naprawdę polecam ładne duże rybki. Miałem też neonki i również ich nie ruszały, inne rybki załatwiły neonki.

 2. Dora:

  Witam - gdzie można kupić węgorka we Wrocławiu ???

 3. Malinowzqtp:

  Witam mam pytanko typu czy wnengorek jest w stanie w ciagu tygodnia zjesc 10 neonków 2 ramirezki i gupika a Gurami obgryzać czułki??

 4. Pat93:

  Witam... Samica jest wieksza od samca nie tylko dlugoscia ale rowniesz gruboscia podbrzusza... glugonosy sa gotowe do rozmnazanie gdy osiagaja powyzej 15 cm... pozdraeiam

 5. po:

  węgorek ciernisty jak rozpoznać samice od samca ?

 6. ..:

  ja miałem ostronosa ok 10-12 cm oswoiłsie jadł z ręki żył z neonkam, kiryskami,kosiarkami i pae gupików w 25l jak wyjechałem na wakacje to sie akwariuem nie zajmowali i dostał pleśniawki nie dało sie go uratować małem inne ostronosy ale to nie było już to. polecam

 7. mateusz:

  witam 3 dni temu kupiłem ciernistego ma około 10cm i nie che nic jeść proszę o pomoc czym najlepiej go karmić

 8. OnA:

  Kupiliśmy długonosa ciernistego i niestety w ciągu jednej nocy pożarł nam krewetki red cherry :( rzucał się na ślimaki, obserwował małego gupika. Jest agresywną rybą i żarłoczną, ale to nie jego wina, tylko sprzedawcy, który nam go wcisnął.A wiedział jaką mamy obsadę zbiornika. Pozdrawiam P.S. odłowienie go to dopiero koszmar ! Wszystko w akwa. do góry nogami i w innym miejscu !!!

 9. kuba:

  hej mam pytanie jakie można trzymać ryby z węgorkiem ciernistym??

 10. nowy_akwarysta:

  Witam Mam 2 węgorki cierniste i nie wiem jak odróżnić faceta od baby proszę o podpowiedz i za wszystkie odpowiedzi dziękuję !!!!!!!!!!!!!

 11. nn:

  najłatwiej rozmnożyć gupiki, molinezje, mieczyki, drobniczki i płatki ponieważ są żyworodne.

 12. Filip2804:

  Jakie ryby najłatwiej rozmnożyć

 13. riba666:

  do bvbger: to nie możesz oddać tej ryby do zoologa, zamiast ŚWIADOMIE ją męczyć? ta ryba dorasta do 30 cm czyli powinna mieć akwa około 500l a ty ją w 45l trzymasz

 14. martin starczewski:

  Mam dwa długonosy cierniste. Mają dwa inne kolory.Nie wiem czy to nie jest parka.

 15. bvbger:

  Mam długonosa w akwarium 45 l ( wiem za małe ale nie mam warunków na większe) kupiłem go jak był malutki z 4 - 6 cm obecnie ma z 13 - 15 cm rybek nie goni od małego je wyłącznie dżdżownice ochotek nigdy nie chciał jeść.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter