Danio tęczowy

Opis

Danio tęczowy - Brachydanio albolineatus. Ten piękny gatunek ryb można podziwiać w pełnej krasie tylko w odpowiednio utrzymanych akwariach. W pełni barw gatunek ten iryzuje błękitem, fioletem, natomiast pas na jego boku jest różowoczerwony. Ubarwienie jest uzależnione od padania światła i ogólnego nastroju w akwarium. Samice posiadają ciało bardziej rozbudowane w dół niż samce. By móc podziwiać piękne barwy samców należy zapewnić im miękką i kwaśną wodę, dobrze obsadzony roślinami zbiornik, który zarazem zapewnia im dużo miejsca do pływania.
Szczegół, na który należy zwrócić uwagę jest sposób odławiania danio, ze względu na jego zwinność. Nie należy ganiać z siatka po akwarium, tylko przygotować dwie siatki, zgasić światło w pomieszczeniu i akwarium i uzbroić się w cierpliwość. Niepotrzebne wywoływanie stresu u rybki może okazać się szkodliwe dla jej zdrowia.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Birma, Półwysep Malajski, Sumatra, Tajlandia.

Długość

6 centymetrów.

Odżywianie

Zjada większość pokarmów. Dosyć łapczywie zjada pokarmy żywe, płatkowane oraz mrożone.

Temperatura

20-25°C, trochę wyższa w akwariach tarliskowych.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem skocznym, dlatego też należy pamiętać o szczelnej pokrywie akwarium. Danio lubi długie przestrzenne akwaria. Nie należy również zapominać, że jest to rybka lubiąca towarzystwo ze względu na jej ławicowe upodobania. Jednakże niektóre kąsaczowate nie nadają się za ich współmieszkańców. Pamiętajmy o regularnej wymianie wody. W wodzie o słabej jakości danio stają się wolne, zaczynają się chować oraz niekiedy odmawiają spożywania pokarmu. Dobrze jeśli akwarium zaopatrzone jest w dużą ilość kryjówek, głównie przy powierzchni wody.

Rozmnażanie

Zadowalające wyniki osiąga się po wprowadzeniu po jednej samicy do akwarium dwóch samców. Tarło przebiega bardzo burzliwie, a samica składa do 100 jaj ikry. Do tarła dobieramy dwa samce i jedną samice. Rozsiewają ikrę wśród drobnolistnych roślin. Po złożeniu ikry należy ją jak najszybciej odłowić ze względu na żarłoczne zamiłowania tarlaków. Młode rybki wykluwają się po około dwóch dniach. Narybek karmimy najdrobniejszym ,,pyłem” takim jak np.: wrotki i pierwotniaki. Z upływem czasu zwiększamy rozmiar podawanego pokarmu. Młode mogą również być karmione startym pokarmem suchym.

22 komentarzy

 1. karol:

  mam dwa akwarium: 1 - 24l mam w nim 8 gupików, 3 mieczyki(miałem 7 ale 4 zdechly) i 6 krewetek 2 - 12l "kula" mam w nim 4 molinezje i 2 glonojady oba akwaria stoją obok siebie a rybki prezentują się bajecznie! :)

 2. akwarista:

  Jeśli danio ginie po miesiącu-dwóch, to winą nie jest choroba ani starość, tylko beznadziejne warunki. Danio to gatunek stadny, czyli trzymamy minimum 8-10 sztuk, a takie stadko wymaga przynajmniej 60-80 litrów...

 3. Patrick:

  U mnie są po 2zł. Kupiłem 4 a dzisiaj mam jednego który zabił mi 2 gupiki

 4. nati:

  kto z was rozmnożył danio?

 5. drobnoustek:

  u mnie są za 3.50

 6. AquaFish:

  Krotko żyja :(

 7. Lula :

  kupiłam 6 tych rybek jakieś półtora miesiąca temu i dzisiaj zdechła mi już trzecia. Najpierw dwie "coś" zagryzło a ta ostatnia to chyba ze starości...

 8. KuśmirR:

  Ja :D u mnie 1 sztuka kosztuje 3 zł 10 gr :D

 9. erysek3:

  u mnie są po 0,25 kto tą cene przebije

 10. lovexd:

  a u mnie są po 0,50 hahahaha i kto przebije

 11. dawid grabarz:

  u mnie 1 50 zł za szt

 12. Bajben:

  U mnie tzn. w Dzierzgoniu kosztują 4.50 za sztuke a przykładowo kuzyn kupuje w Sochaczewie a tam kosztują 2 zł. :/

 13. nati:

  u mnie w sklepie kosztuje 1.50

 14. tomasz:

  Łukasaz: Tak, samiec musi zaplodnic ikre. Asdasda: Widac ikre :)

 15. asdasda:

  czy jak samica złoży jaja to widać tą ikrę

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter