Czukuczan chiński

Opis

Czukuczan chiński – Myxocyprinus asiaticus. Kiedyś w Chinach był cenioną rybą konsumpcyjną. Do Europy po raz pierwszy został sprowadzony w 1976 roku. Jest to gatunek długowieczny, który może dożyć nawet 25 lat. Posiada długie i szerokie płetwy. Jego ciało jest zwaliste, silnie wygrzbiecone oraz zwężające się w kierunku ogona. Pysk i głowa są przystosowane do żywienia się pokarmem z dna. Ubarwienie jest zależne od wieku danego osobnika. Ryby dorosłe są jasnobrunatne z niewyraźnymi poziomymi liniami, natomiast młode są żółte lub czerwonawe w szerokie pionowe, brunatne pasy przebiegające od brzucha aż do czubka płetwy grzbietowej.

Rodzina

Czukuczanowate (Catastomidae)

Pochodzenie

Rzeka Jangcy w Chinach. Spotykany jest wyłącznie w dolnym i środkowym biegu rzeki. Budowa licznych zapór i zanieczyszczenie spowodowała znaczący spadek populacji. Niestety jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

Długość

W warunkach naturalnych osiąga dosyć znaczne rozmiary. Spotkano osobniki dochodzące do niemal 1 metra długości oraz ponad 30 kg wagi. Rosną dosyć wolno. W dużych akwariach mogą osiągnąć do 50-60 cm, natomiast w mniejszych zazwyczaj nie przekraczają 25 cm.

Odżywianie

Jest to gatunek, który żeruje przez większość dnia. W trakcie nocy przestają poszukiwać pokarmu. Potrzebują dużych ilości pokarmu, ponieważ są bardzo żarłoczne. W warunkach naturalnych żywią się bezkręgowcami oraz resztkami roślinnymi. W zasadzie nie ma z nimi większych problemów pokarmowych. Chętnie zjadają pokarmy takie jak: rureczniki, dżdżownice, larwy ochotki, szklarka, kryl, krewetki, gama rus, granulki, pokarmy płatkowane, szpinak i sałatę. Nie zapominajmy o pokarmach roślinnych. Ponadto możemy im podawać skrobane mięso. Nie można podawać pokarmu na krótko przed zgaszeniem oświetlenia.

Temperatura

15-26 C.

Warunki hodowlane

Mogą być hodowane w jednym zbiorniku z innymi gatunkami. Szczególnie polecane są za ich towarzystwo duże welony oraz niewielkie karpie koi, arowany, mruki oraz brzanki rekinie. Wymagają zbiornika bardzo dużego (minimum 400-500 litrów). W małym akwarium zazwyczaj karłowacieją. Oświetlenie powinno być jasne, a filtracja wydajna. Jako podłoża możemy użyć grubego żwiru lub drobnych kamyków. Nie powinniśmy sadzić delikatnych roślin, ponieważ są z chęcią przez nie zjadane. Często również wykopują rośliny, dlatego najlepiej jest je obłożyć większymi kamieniami. Woda powinna być kwaśna do zasadowej oraz miękka do średnio twardej. Nie należy zapominać o regularnej podmianie części wody.

Rozmnażanie

Nic nie wiadomo o udanej próbie rozmnożenia w warunkach akwariowych.

20 komentarzy

  1. magda:

    welonka i czukuczan w 34 litrach to skandal w bialy dzien!!!! biedny czukus ja mam 2 w 400 litrach i za 5 lat im zmieniam lokum na wieksze jak mozna tak meczyc ryby!!! kto Ci to sprzedal do takiego kotnika!

  2. futurista86:

    takie ryby z welonami ;/ przesada ;/

  3. kuba w:

    ja mam w 34 l akwarium welona pyzatke i czukuczna i wszystko ok.czukuczan w galeri krakowskiej koztuje ok.15zł!

  4. Łukasz Chwała:

    W krakowie jedna sztuka kosztuje 50 złotych

  5. spy001(asia):

    Ekstra ryba, ale jak chodować ją z welonką? Wątpie żeby starczyło dla nich miejsca żeby czuły się swobodne...

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter