Czukuczan chiński

Opis

Czukuczan chiński – Myxocyprinus asiaticus. Kiedyś w Chinach był cenioną rybą konsumpcyjną. Do Europy po raz pierwszy został sprowadzony w 1976 roku. Jest to gatunek długowieczny, który może dożyć nawet 25 lat. Posiada długie i szerokie płetwy. Jego ciało jest zwaliste, silnie wygrzbiecone oraz zwężające się w kierunku ogona. Pysk i głowa są przystosowane do żywienia się pokarmem z dna. Ubarwienie jest zależne od wieku danego osobnika. Ryby dorosłe są jasnobrunatne z niewyraźnymi poziomymi liniami, natomiast młode są żółte lub czerwonawe w szerokie pionowe, brunatne pasy przebiegające od brzucha aż do czubka płetwy grzbietowej.

Rodzina

Czukuczanowate (Catastomidae)

Pochodzenie

Rzeka Jangcy w Chinach. Spotykany jest wyłącznie w dolnym i środkowym biegu rzeki. Budowa licznych zapór i zanieczyszczenie spowodowała znaczący spadek populacji. Niestety jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

Długość

W warunkach naturalnych osiąga dosyć znaczne rozmiary. Spotkano osobniki dochodzące do niemal 1 metra długości oraz ponad 30 kg wagi. Rosną dosyć wolno. W dużych akwariach mogą osiągnąć do 50-60 cm, natomiast w mniejszych zazwyczaj nie przekraczają 25 cm.

Odżywianie

Jest to gatunek, który żeruje przez większość dnia. W trakcie nocy przestają poszukiwać pokarmu. Potrzebują dużych ilości pokarmu, ponieważ są bardzo żarłoczne. W warunkach naturalnych żywią się bezkręgowcami oraz resztkami roślinnymi. W zasadzie nie ma z nimi większych problemów pokarmowych. Chętnie zjadają pokarmy takie jak: rureczniki, dżdżownice, larwy ochotki, szklarka, kryl, krewetki, gama rus, granulki, pokarmy płatkowane, szpinak i sałatę. Nie zapominajmy o pokarmach roślinnych. Ponadto możemy im podawać skrobane mięso. Nie można podawać pokarmu na krótko przed zgaszeniem oświetlenia.

Temperatura

15-26 C.

Warunki hodowlane

Mogą być hodowane w jednym zbiorniku z innymi gatunkami. Szczególnie polecane są za ich towarzystwo duże welony oraz niewielkie karpie koi, arowany, mruki oraz brzanki rekinie. Wymagają zbiornika bardzo dużego (minimum 400-500 litrów). W małym akwarium zazwyczaj karłowacieją. Oświetlenie powinno być jasne, a filtracja wydajna. Jako podłoża możemy użyć grubego żwiru lub drobnych kamyków. Nie powinniśmy sadzić delikatnych roślin, ponieważ są z chęcią przez nie zjadane. Często również wykopują rośliny, dlatego najlepiej jest je obłożyć większymi kamieniami. Woda powinna być kwaśna do zasadowej oraz miękka do średnio twardej. Nie należy zapominać o regularnej podmianie części wody.

Rozmnażanie

Nic nie wiadomo o udanej próbie rozmnożenia w warunkach akwariowych.

20 komentarzy

 1. Ssacz chiński:

  Rybę tą spotyka się też pod polską nazwą- SSACZ CHIŃSKI. Uwaga do moderatora by uzupełnił tą nazwę w spisie ryb akwariowych bo to istotne.

 2. Xandari:

  Powiem tak. JA mam akwarium 500 litrów i mam czukuczana i urósł mi już do 78 cm i dalej rośnie. Pozdrawiam :P

 3. Michał...:

  Co wy gadacie to nie rośnie do 15cm no chyba że go męczysz w 50l jak masz 500l to urośnie do około 50cm to naprawde duże,fajne i słodkie ryby.PS moje ryby naszczęście tego nie mają ale czy jak karłowaciejącej rybie kupisz większe akwa zacznie rosnąć i nie zdechnie?

 4. Esterka:

  Paweł-napewno nie można ich hodować z neonami....One są duże a welonki małe więc potrkatują je za "niebieski pokarm dla rybeek" lepiej nie kupuj czukuczanów do neonków

 5. Paweł:

  Mam pytanie mam duże akwarium i mam w nim taki ryby jak neonek a chciałbym kupić czukuczana ale wszędzie pisze ,że jako jego towarzystwo muszą być duże ryby takie jak brzanka rekinia czy welonka.Nie wiem czy jest agresywny i czy mógłbym go hodować z małymi rybami.Proszę o odpowiedź:)

 6. atatcama:

  do takiej dlugosci to moze dorosnac czukuczan bialy.jest spokrewniony z czukuczanem chinskim.a tak aktopo to gdzie moge kupic w wodzislawiu slaskim lub rybniku czukuczana chinskiego? do krysi:) sadze,ze do 200l-300l mozna wpsuscic 2-4 czukusie chinskie. ina koniec czymoge trzymac czukuczany chinskie z piraniami.pa

 7. krysti:):

  Do tomato: żal mi cie tomato umiesz czytać! jakie 15 cm?! ona może do 1 metra rosnąć!

 8. tomato 223:

  Do 10-latka:Ta ryba może ci dorosnąć do około 15cm

 9. stefan:

  miałem dwa 10cm wszystko bylo dobrze ale pewnego dnia jeden z nich nie wiem czemu zdechł a nastepnego dnia drugi i zupelnie nie wiem czemu.mmimo to uwarzam ze to bardzo towarzyska ryba

 10. 10-latek:

  słodziak!!ile mozna trzymać w 300l i do ilu mogą urosnąć.pozdrawiam

 11. noemii:

  ..moje akw.300l.ja mam czukuczana urosl juz 11 cm.jest przecudowny zgodny z innymi rybami bardzo zaprzyjaznil sie z welonkami, skalary wciaz sa blisko siebie nawet zasypiaja obok siebie je mi z reki bardzo zgodna ryba polecam...

 12. Gosiaczek:

  Januszz co ty opowiadasz że 400l to max jaki można mieć w domu. Mój największy zbiornik ma ponad 1000l i twierdze że wcale nie jest duży.

 13. Tomasz Glowienke:

  Czy może być hodowany z neonami?

 14. wielorybnica_krk:

  Prze kochana rybka :) nieraz wydaje mi sie ze cieszy sie na moj widok :)) slodziak

 15. januszz:

  myślę że akwarium 400 litrów to już max jaki można mieć w domu :O

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter