Chilodoneloza – Chilodonella

Opis

Jest to choroba wywołana przez orzęski z rodzaju Chilodonella, która atakują skórę i skrzela ryby. Jednokomórkowiec Chilodonella z łatwością się przemieszcza na kolejne ryby, dlatego tez należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Ta choroba najczęściej dotyka młode ryby, które przebywają w nieodpowiednich warunkach, np. niewłaściwa temperatura, nieodpowiednie warunki fizykochemiczne wody, jednolity pokarm.

Objawy

Pasożyt Chilodonella powoduje powstawanie białawych przezroczystych plam ze zgrubiałej śluzówki wielkości 1-3 cm. Ryby ocierają się o rośliny i przedmioty, a niekiedy nawet wyskakują nad lustro wody. Ryby pływają wykonując kołyszące się ruchy i stają się apatyczne.

Leczenie

Jeśli jest to mała inwazja pasożytów i dobrej kondycji ryb do pozytywnych skutków leczenia wystarczą krótkie kąpiele w roztworach leczniczych. Jeśli jest to silne porażenie pasożytem to zaleca się kąpiele długotrwałe w silnie rozcieńczonych roztworach. Jeżeli choroba dotyka ryby ciepłolubne to przed rozpoczęciem leczenia chemicznego należy stopniowo podwyższyć temperaturę do 30-32ºC. Taki zabieg częściowo uwalnia ryby od pasożytów, następnie stopniowo obniża się temperaturę i przystępuje do leczenia środkami chemicznymi, takimi jak: A) błękit metylenowy – sporządza się roztwór macierzysty (1 g na 100 ml wody) i dawkuje 1 ml tego roztworu na 5 l wody podczas kąpieli pięciodniowej w temperaturze 21-26ºC, a po 1-2 dniach należy powtórzyć te dawkę B) chloramina T – jeśli jest stosowana w miękkiej wodzie to w dawce od 2 mg na 1 l (przy pH 6) do 20 mg na 1 l (przy pH 8), natomiast jeśli zabieg jest przeprowadzany w wodzie twardej to stosuję się dawkę od 17 mg na 1 l (przy pH 6) do 20 mg na 1 l (przy pH 8) podczas kąpieli raz dzienni aż do zniknięcia objawów, a co tydzień wodę należy wymieniać w zbiorniku sanitarnym C) sól kuchenna – w dawce 10-15 mg na 1 l wody podczas kąpieli przez 20-30 minut D) trypaflawina – w dawce 10 mg na 1 l wody – kąpiel przez 10-12 godzin lub dłużej przy temperaturze wody do 28ºC E) zieleń malachitowa – w dawce 0,05 mg na 1 l wody podczas kąpieli przez 10 godzin przy temperaturze wody 28ºC Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. Hans Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

3 komentarzy

  1. :

    Co to za rodzaj ryby na pierwszym obrazku ?

  2. fish:

    moja rybka zachorowała na ta chorobe jest w osobnym ''akwarium'' , mysle ze bedzie ok.

  3. welonki i bojowniki:

    ostatnio zachorowała mi na tą chorobę rybka zastosowałem kompiel krótkotrwałą i chyba będzie ok.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter