Brzanka sumatrzańska

Opis

Brzanka sumatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych brzanek hodowanych w polskich akwariach. Samce tego gatunku są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Brzanki sumatrzańskie najlepiej jest hodować w przeznaczonym wyłącznie dla nich akwarium, ponieważ mogą obgryzać płetwy innym rybom. Jest ryba stosunkowo łatwa w hodowli. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się hodować ten gatunek z innymi rybami to najlepiej niech będzie to większe stadko . Ryby w większej grupie bardziej zajmują się sobą i w pewnym stopniu zaprzestają obgryzania płetw innym rybom. Brzanki sumatrzańskie mają ciało dosyć krępe , koloru żółtawego z czterema czarnymi prążkami. Są rybami bardzo ruchliwymi i dynamicznymi , przebywającymi w środkowych partiach akwarium. Samce toczą miedzy sobą niegroźne i nieustanne walki. Najbardziej efektownie wygląda w stadzie, szczególnie w trakcie karmienie.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

Dorasta do 6,5 - 7 cm, chociaż zazwyczaj jest mniejsza.

Odżywianie

Większość rodzajów pokarmów (rureczniki, oczliki, wazonkowce, trochę mniej pokarmy płatkowane). Nie może być karmiona monotonnie.

Temperatura

Od 23 do 26 C, jeżeli temperatura wody spada poniżej 22 C, to gatunek ten jest bardzo podatny na pleśniawkę. Pamiętajmy również aby nie przekraczać górnego przedziału pożądanej temperatury.

Warunki hodowlane

Akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Brzanka sumatrzańska preferuje wodę miękka i kwaśną, pH 6,5-7. Są wrażliwe na zbyt dużą ilość produktów przemiany materii w wodzie. Dlatego należy dokonywać częstych, ale w małych ilościach podmian wody. Nie hodujmy również zbyt wiele osobników w zbyt małym akwarium. Filtracja powinna być wystarczająco efektywna oraz nie zapominajmy o intensywnym natlenianiu. Lubi dosyć sile oświetlenie. Preferuje drobny rzeczny żwir za podłoże, np.: czarny. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania.

Rozmnażanie

W optymalnych warunkach chętnie przystępują do tarła. Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i bardzo chętnie ją zjada. Do tarła wybieramy osobniki które wcześniej dobrały się w pary. Mech jawajski doskonale nadaje jako miejsce do składania ikry, a następnie rozwoju narybku. Dorosłe osobniki nie wpływają pomiędzy mech, dlatego młode są relatywnie bezpieczne. Do rozmnożenia najodpowiedniejsze jest specjalne akwarium tarliskowe. Powinno ono mieć około 30 litrów pojemności z wodą miękką i krystalicznie czystą, na dnie którego umieszczona została siatka ochronna. Po rogach akwarium powinny zostać umieszczone rośliny, które dadzą schronienie przed zbyt natrętnymi zalotami ze strony samca. Zaraz po złożeniu ikry odławiamy parę tarliskową. Wykluwanie ikry odbywa się po około 36 godzinach od jej złożenia. W ciągu następnych około pięciu dniu wiszą przylepione do szyb, liści roślin czy też innych elementów wnętrza akwarium. Następnie zaczynają skakać po akwarium w poszukiwaniu pożywienia. Możemy je karmić larwami solowca, wrotkami oraz ugotowanym żółtkiem jaja kurzego. Po około 2 tygodniach osiągają ponad 1 cm oraz zaczynają się pojawiać charakterystyczne prążki.

237 komentarzy

  1. adrian:

    ej ile taka brzanka kosztuje

  2. KRZYŚ:

    Bardzo żywotna rybka.

  3. J:

    kupiłam ostatnio dwie brzanki i pływają głową w dół, czytałam gdzieś że może być to spowodowane dużą ilością azotanów w wodzie, ale ja ostatnio czyściłam akwarium więc nie powinno ich tam być... ktoś wie o co kaman??

  4. haes:

    ja moje 7 brzanek sumatrzańskich trzymam z 4 brzankami różowymi, 8 neonami, 2 skalarami, glonojadem oraz kosiarką. Stadko brzanek s. nie zwraca uwagi na inne ryby, raz na jakiś czas pogoni skalara, ale nic mu się nie dzieje. polecam te rybki!

  5. nina:

    mam je już dość długo ,żyja z gurami,płatkami ,danio i rekinkami powodzenia

  6. eFa2oo8:

    Witam! Kupiłem dzisiaj 3x brzankę sumatrzańską. Mam pytanie czy "dogadają sie" z 4x gurami 5x danio pręgowane 5x załobniczka 1xglonojad 1xplatka? prosze o szybka odp

  7. Patryk 23:

    witam wszystkich mam mały problem nie wiem o co chodzi moje brzaneczki zaczynaja tracic swoje barwy i robia sie blade nie wszystkie ale to chyba zly objaw wiec prosze o pomoc nie wiem ocb :(

  8. razor:

    Czy brzanki koniecznie muszą mieć wszędzie rośliny??? o odpowiedź (please)

  9. maciek:

    jak odruznic samca od samicy??? prosze o odpowiedz.

  10. jakobi2k:

    Witam a ja wbrew wszytkiemu mam 8 skalarów i 7 brzanek kupiłem je od maleńkości.Najpierw były sytuacje podgryzionych skalarow ale jak urosły to żyja ja bracia :) i teraz naprawde jest na czym oko zawiesic .Pozdrawiam

  11. Wojtek:

    ile brzanek sumatrzanskich mozna trzymac w 112 litrowym akwarium ? i jaki drugi gatunek polecacie dla towarzystwa ? chodzi mi o stworzenie 2 lawic brzanek np. po 9 sztuk. co polecacie ?

  12. Kevin:

    Nie można trzymać brzanki s. ze skalarami, bo może podgryzać płetwy skalarom. Analogiczna ma się to do samców gupików, lub długopłetwych danio. Podobnie może być z molinezją. Natomiast z Neonami można trzymać brzankę, z kiryskami również.

  13. wisnia007:

    mam pytanie jedna z moich brzanek sumatr zrobila sie matowa i nie odstepuje od drugiej ,czy to choroba czy one sie trą ??

  14. kryszpan:

    do macik absolutnie brzanki do skalarów zamęczą je bo mają długie płetwy i je obgryzą

  15. Saturianus:

    Witam. Mam 17 brzanek sumatrzańskich, 3 kirysy spiżowe i 2 małe glonojady w 80l akwarium. Co o tym myślicie? Zauważyłem, że w takim stadku można się lepiej przyjżeć ich zachowaniu.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter