Opis
Jest to choroba ryb wywołana przez tasiemce z rodzaju Bothriocephalus. W akwarium nie dochodzi do całego cyklu rozwojowego tego tasiemca, zostaje on przerwany. Jaja tasiemca wydostają się do wody wraz z kałem. W wodzie z jaj wylęgają się larwy, którymi zostają zjedzone przez oczliki. W żołądku oczlików (widłonogów)larwa przeistacza się postać inwazyjna tasiemca. Do zarażenia ryb dochodzi przez zjedzenie przez nie oczlików, które zawierają w sobie postać inwazyjna tasiemca. Ten rodzaj tasiemca najczęściej występuje u karpi, amurów, tołpyg, karasi srebrzystych, natomiast u ryb akwariowych występuje stosunkowo rzadko. Pasożyt uszkadza śluzówkę jelita i pozbawia ryby części składników pokarmowych.
Objawy
W literaturze akwarystycznej nie zostały jeszcze opisane objawy kliniczne. Można jedynie przypuszczać, że są one podobne do objawów występujących u ryb akwariowych podczas inwazji innych dużych pasożytów przewodu pokarmowego.
Leczenie
U ryb akwariowych tej choroby nie leczy się. Natomiast można jej zapobiegać poprzez profilaktykę. Nie powinno się karmić ryb żywymi widłonogami pochodzącymi ze stawów. Można jej jedynie podawać po zamrożeniu w temperaturze -10ºC. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.
2 komentarzy
Nika:
13.11.2010 10:47Straszna choroba . współczuję...
kkk:
06.04.2008 00:27acha