Opis
Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.
Rodzina
Labiryntowate.
Pochodzenie
Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.
Długość
Osiągają one do 10 cm długości.
Odżywianie
Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.
Temperatura
Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.
Warunki hodowlane
Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.
Rozmnażanie
Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.
982 komentarzy
Evil:
13.11.2011 11:34Chcę mieć bojownika samca i właśnie nie wiem ile samic ma być na 1 bojownika syjamskiego i czy 6,6 l wystarczy ?
Bojownik 330:
11.11.2011 09:11Mam bojownika w akwarium 5 litrów i widocznie mu się tam podoba.
Bojownik 330:
10.11.2011 14:12Ja mam bojownika syjamskiego od miesiąca i na razie dobrze się czuje w nowym domu.
assasin:
07.11.2011 20:58Paweł: ogólnie wszystko dobrze ale moze ogranicz liczbe bocji do 4 i bedzie obsada doskonała :) zazdroszcze ci ja mam tylko 150:( mam nadzieje że pomogłem:D
weronika12:
30.10.2011 21:26hej wszystkim czy wystarczy akwa 30 litrowe? dzięki za odpowiedź:)
Michał:
27.10.2011 16:14Hej mam pytanie. Mam 3 mieczyki 3 molinezje ok.6gupikow 3 glonojady 2dania paskowane i mojego faworyta bojownik syjamski1. akwarium 25L czy coś mi nie zeżre niczego i czy akwarium jest odpowiednie czekam na odp
Paweł:
18.10.2011 08:14Hej mam pytani co do obsady. Akwarium 250l : 6x bocja wspaniała ,5x cierniooczek kuhla, 2x prętnik karłowaty (para) ,4x bojownik syjamski 3 samice jeden samiec i do tego ławica razbór czerwonopłetwych około 15-20 sztuk. Pytanie jest takie czy to nie za dużo ryb jak na 250 litrów?
artur ;DD:
14.10.2011 13:36mam jednego bojownika wsanialego samca i samiczke jak je wpuscilem razem do akwarium 3l to zeczely mi sie albo stukac albo ,,calowac'' co mam zrobic tym czasem grzeje wode do 28 stopni aby powstala piana wpuszcze wtedy samiczke do akwarium i sprawdze czy bedzie ikra
Młody akwarystyk 2001:
11.10.2011 07:50Ja mam bojownika i ma kołnierz mam samiczke i na wzajem się nie lubią mam jeszcze glonojada syjamskiego i zwykłego 6 gupików dwa danio i jednego kirysa.Powiedzcie czy można coś zrobić aby bojownik był spokojniejszy?
mini:
10.10.2011 21:10mam jednego wspaniałego samca i 2 samice. żyją w kuli 5l bez grzałki i filtra cały czas siedzą razem żyją i lubią się, nie ganiają, nie podgryzają. spędzają czas razem w muszelce takiej małej kryjówce. jest im tam dobrze. raz nawet doszlo do tarła ale wreszcie nic z tego nie wynikło. jedzą dobrze. wodą wymieniam raz na 2 tygodnie a co tydzień podmiana połowy wody :) jest im bardzo dobrze. zero oznak stresu
gocha23:
07.10.2011 17:33mam pytanie odnosnie bojownika mialam go 3 lata nigdy sie nie zajmowalam akwarystyka ale jago bardzo polubilam ze wzgl na latwe utrzymanie wlasnie dzis mi zdechl:( nie wiem co moglo byc przyczyna ale na weekendy wyjezdzam z domu i daje mu zwykle wiecej jedzenia czy moglam go przekarmic czy poprostu przyszedl na niego czas
Yap:
04.10.2011 08:02Sylwia: Odpowiem po kolei na wszystkie twoje pytania. Bojownik jak sama nazwa wskazuje do łagodnych ryb nie należy i jest bardzo nieprzewidywalny. Po pierwsze radziłabym dokupić mu większą ilość samic- na jednego bojka ok.4szt dziewczyn ;) . Lepiej jednak byłoby gdybyś faktycznie rozdzieliła te rybki. Wody w akwarium staraj się nie wymieniać całkowicie. Podaj litraż akwarium wtedy pogadamy, staraj się często robić podmianki. Zaczynająca akwarystka: Nada się Cryptocoryna, Microsorium, wszelkiej maści moczarki, cabomby... Mech jawajski. Jest mnóstwo możliwości! Pozdro dla wszystkich!
zaczynająca akwarystka:
19.09.2011 19:07Jaką ładną i łatwą w utrzymaniu roślinkę można hodować z bojownikiem i molinezją(akwa 80-120 l) proszę o kilka rodzajów różnej wielkości.
welonki i bojowniki:
12.09.2011 14:35do sylwia rozdziel je.ja miałem podobny problem.megi kup prawdziwe akwa a do kuli kup sztuczne rybki.
megi:
10.09.2011 16:18mam bojownika w kuli , czy nie bedzie mu w tej kuli zaciasno