Opis
Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.
Rodzina
Labiryntowate.
Pochodzenie
Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.
Długość
Osiągają one do 10 cm długości.
Odżywianie
Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.
Temperatura
Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.
Warunki hodowlane
Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.
Rozmnażanie
Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.
982 komentarzy
Kasko:
29.12.2011 14:10Miałam 1 samca i 2 samiczki w małym akwarium, przez pare dni, pózniej musiałam przenieść je do dużego akwarium(małe pękło) i po dniu samiczki zdechły. Teraz samczyk i 2 samiczki żyją a 17l akwarium i jest ok;)
łuki:
27.12.2011 16:57bojownika można trzymać z neonami ale co do złotych rybek dla nich bojownik to przekąska sam posiadam bojownika i mam z nim 4 mieczyki , 2 platynki 2 kiryski panda i za niedługo kupie 6 neonów lub 6 danio pręgowane
Korys błazenek:
23.12.2011 13:59ja mam czerwonego bojownika nazywa sie Koral chociaz to samiec ;p
oplk:
21.12.2011 21:42Ja mam 2samice i samca czy mogę dokupić gupiki,neonki,szkielety do 25l?
:
17.12.2011 21:24w akwarium 5 l. kuli miałam pięknego bojownika samca i samice za każdym razem samiec mi zdychał a samica została i żyje do dziś ale postanowiłam ją dać dla mojej siostry w zamian za dwa gupiki do 220 l. akwarium ale po jakiś 2/3 miesiącach mój welon a mam ich 2 zeżarł mu głowę i to po myciu akwarium a gdy jeszcze żył to moje gupiki mialy 15 malutkich i znowu welon je zeżarł obecnie mam 2x welony 1x gupik bo dziś mi jeden zdechł 1x ostronos 1x glonojad
Monika:
16.12.2011 14:46To, że bojownik Żyje w płytkich wodach, nie znaczy że lubi ograniczoną przestrzeń. Stwierdzenia typu dodane przez mini że zyje w kuli 5l bez grzałki świadczy o ignorancji i braku wiedzy. Skazańcy w więzieniach też żyją, tylko pytanie czy im sie to podoba??! Po pierwsze to nie zabawka tylko żywe stworzenie, a po drugie jak nie umiesz zapewnić odpowiednich warunków dla rybki to zostaw ją w spokoju. W sumie to tyczy się też sprzedawców, wsadzających bojowniki do kubków. Zadowolenie rybki wpuszczonej do obszernego akwarium widać od razu, zaczyna sie wygłupiać, zagląda we wszystkie zakamarki, stroszy sie na skałki, korzenie, szaleje po akwarium, wciska się we wszystkie możliwe miejsca i wszystkiemu się przygląda, potrafi przez kilka minut wisieć nad nowym korzeniem i oglądać go dookoła.
Grzesiek:
13.12.2011 21:25Akwarium nie musi być duże, ale nie powinna to być wielkość kałuży. Co do towarzystwa dla bojownika, to bywa rożnie. Są samce bardzo spokojne i te o większym temperamencie. w moim akwarium (200l) bojownik pływa razem z mieczykami, molinezjami, neonami i innymi rybami i nie zauważyłem jeszcze żadnych konfliktów. Bojownik nie stracił pletw, ani tym bardziej nie podskubuje innych. Co do kuli, to ja osobiście nie popieram, ale każdy sam wybiera, dom dla swoich rybek. Mam jeszcze uwagę co do artykułu: \"Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa\" - bo wydaje mi się, że gdyby to była prawda, to w naturze nigdy by się nie rozmnożyły.
Ryby Mają Głos:
10.12.2011 09:49Klara - "gid" to jest na pierwszy rzut oka! Nie jesteś hodowcą, tylko oprawcą! 3L kula dla bojka... to tak, jakbyś ty mieszkała w Toi-Toi-u. Robisz błąd i się tym nie chwal, bo jeszcze inni zrobią tak samo. W 40 L można trzymać harem 1 samiec + 2 samice , nigdy kilku samców.
jag123:
07.12.2011 16:04ja mam bojownika niebieskiego w akwa 100l i mu się tam bardzo podoba. fajna rybka;)
spongebob:
05.12.2011 12:56ja miałam Bojownika w akwarium 5 litrowym i było wszystko dobrze miałam go trzy lata.
klara wev:
27.11.2011 18:43zaapewne nie bedzie mu za ciasno mialam kiedys bojownika w kuli 3 litrolowej i gid!
ala9990:
26.11.2011 15:22ja mam bojownika syjamskiego samice i trzymam go z innymi rybkami w akwarium jeszcze nikogo nie zaatakował
freeramzes:
21.11.2011 17:43Bojownik w małym akwarium typu kula zwyczajnie się męczy. To wytrzymała rybka więc przeżyje. Więc chyba z tego powstał ten głupi mit, że bojowniki należy trzymać w małym akfarium.Dopiero w odpowiednio większym i dobrze napowietrzonym pokazuje swoje walory pływając w środkowej części akwarium. PS ja trzymam bojownika ze stadkiem Danio pręgowanego i nawzajem prezentują swoje płetwy. Pozdrawiam
akwarystka:
18.11.2011 20:59mam akwarium 56l i sa w nim dwa welony, jeden glonojad syjamski i żółtaczek indyjski. moge dac do nich bojownika ?
riba666:
16.11.2011 21:34mam pytanie do doświadczonych akwarystów, czy można bojownika karmić zwykłym pokarmem codziennym i czy można go trzymać z neonkami?