Opis
Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.
Rodzina
Labiryntowate.
Pochodzenie
Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.
Długość
Osiągają one do 10 cm długości.
Odżywianie
Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.
Temperatura
Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.
Warunki hodowlane
Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.
Rozmnażanie
Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.
982 komentarzy
Ola:
01.02.2012 16:06Kupię sobie bojownika do 30l akwarium. A może być z gupikami i neonkami?
akka:
01.02.2012 08:41Słuchajcie jest jakiś pokarm, suplement dla bojownika żeby jego płetwy były imponujących rozmiarów?
Bojownik 330:
29.01.2012 09:41Bojowniki to ryby najlepsze dla początkujących więc jeśli ktoś chce kupić rybkę i jest początkującym akwarystą to polecam te rybkę.
Michał:
28.01.2012 19:20Witam mam niebieskiego bojownika i prętnika trójbarwnegow akwa 75 l. 'ostatni zauważyłem,że mój bojownik ma poszarpane płetwy ogonową i odbytową. Proszę o odp czy to choroba czy prętnik mu tak obgryza?
akwarystadoswiadczony:
28.01.2012 19:18mam 4 samice i jednego samca w kuli i się ganiają??dlaczego??
pro akwa:
28.01.2012 13:49ja mam niebieskiego samca i dwie samice w 112l razem ze skalarami,gupikami,molinezjami i kiryskami.Dobrze się im żyje.
MaryHa:
27.01.2012 20:04Chciałabym prosić was o pomoc. Od miesiąca jestem właścicielką bojownika(samczyk) o imieniu Gustaw. Na początku zachowywał się normalnie, lecz od około tygodnia jego zachowanie zmieniło się. Przestał jeść, zaczął być lękliwy oraz wciąż pływa pomiędzy liśćmi (sztucznej) roślinki. Podejrzewam u niego ospę, głównie przez to, zę obciera się o liście.
EMOTIONKA82:
26.01.2012 11:58mam 10 litrowe akwarium.w nim jedna sztuczna roslinke,na piasku kilka kolorowych kamykow akwariowych i figurke nie wielka z kolorowymi delfinami.strasznie podobaja mi sie bojowniki.czy do takiego akwarium moge wpuscic bojownika syjamskiego.czy to nie bedzie krzywdzace dla niego.acha i jaka grzalke oraz filtr najlepiej kupic?POMOZCIE!!!!!!!!!!!!!
Blond-dziunia:
25.01.2012 12:59mam akwa około 25l, mam 7 młodych molinezji i 2 skalary oraz dużo ślimaków(próbuje się ich pozbyć) kiedyś miałam bojownika w akwa około 12l ale mi zdechł(ze starości) nie wiem czy mogę do tych molinazji dokupić 1 samca i 2 samiczki proszę o rade( molinezje są młode dostałam od cioci na urodziny mają około 2-3 cm)
Monika:
20.01.2012 15:02do Sarsss - sprzedawca u którego kupiłam samca bojownika odradzał mi kupowanie samiczki, niestety parki lepiej nie kupować, chyba że jest sie profesjonalnym akwarystą z dużą wiedzą o rybkach. Mozna dokupić ewentualnie kiryski, otoski lub zbrojniki niebieskie (łagodne rybki) dla towarzystwa. bojownik trochę pogania kiryski, ale nic im sie nie stanie :-) a ciekawski syjam będzie miał trochę rozrywki, z doświadczenia wiem że lubi patrolować całe akwarium i jak inne rybki wejdą mu w drogę to się stroszy - jak to przystało na bojownika, ale widać po rybce że specjalnie pokazuje kto tu rządzi i że jest zadowolona. A tak na marginesie - lubi się przeciskać przez trudno dostepne miejsca np roślinkę przy szybie, albo korzeń, trzeba uważać żeby sie nie zaklinował, bo też potrafi. Najlepiej zostawić wolne miejsce od szyby do korzenia tak na wszelki wypadek.
Frytkaa:
16.01.2012 16:28Bojowniki to bardzo piękne ryby, lecz czasami nie zwracamy uwagi na ich \"domek\". Kula nie jest odpiwiednia dla zadnej rybki. do kuli nadają sie cukierki. Czasmi myślimy ze bojownik ma duzo miejsca w 5 l. w rzeczywistości tak nie jest ;( osobiście mam bojowniki, i staram sie zapewnić im jak najlepsze warunki ^^
Sarsss:
13.01.2012 21:48Ja zacząłem hodować bojowniki jakieś 3 miesiące temu i nawet nieźle mi poszło niestety ale samica cały czas gryzie samcowi ogon nie wiem dlaczego gdyby ktoś podał przyczynę to będę bardzo wdzięczny konkretnie nie wiem czy ona do niego zarywa czy jest taka wredna pisać w komentarzach szybka odpowiedź proszę :D
????:
09.01.2012 15:17Ja mam bojownika niebieskiego "Gucio", takiego, który ma psotrzępione płetwy oczywiście naturalnie, żeby nie było, że go rybki inne tak pogryzły i trzymam go w akawarium ok 6 litrowym z jedną żywą roślinką, napowietrzam i naświetlam a kwa codziennie i jakoś ni jest mu źle w tym niby małym zbirniku.Niedługo mam zamair wpuścić Go do 12 lub 14 litrowego zbiornika do gupików , mieczyków i molinezji, ale to dopiero jak podrosną....
kari:
04.01.2012 16:31ja mam bojownika w 30 l akwarium ale niestety mamy mało miejsca i musze go przełożyć do 6 litrowej kuli bo rodzice mi każą .jakby co to mam jeszcze kota i psa
xxłukaszxx:
29.12.2011 20:20mam 2 kiriski panda i 4 zmieniki plamiste oraz bojownika i 2 platynki w akwarium 25 l czy moge dokupić 2 gupiki ?