Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

 1. wikuś:

  czy bojownik może zyć w 13 l zbiorniku????a jeśli nie to ile minimum musi być bo zamierzam sobie kupić??

 2. marta:

  miałam parkę bojownika syjamskiego samica jest teraz kotna ale samiec mi zdechł , dzisiaj kupiłam nowego samca i nie wiem co dalej robić z tego co czytałam to składają jaja w jakiejś pianie co samiec bojownika robi , ale teraz czy nowy samiec zainteresuje się samicą?? czy ktoś miał już taki przypadek miże coś doradzicie??

 3. gabi:

  witam. mój bojownik jest w 5 litrowym akwa i mam wrażenie że grzałka którą ma przegrzewa mu akwarium. w sklepie mówili że podgrzewa wodę o 1 lub 2 stopnie ja mam wrażenie że o więcej a termometr mi się zepsuł i nie wiem co mam robić czy komuś z was bojownik żył bez grzałki i ile lat? podobno tez są ospałe jak jest zimniejsza woda i boje się aby jej nie przegrzać albo nie zabardzo oziębić powiedzcie mi proszę co robić w pokoju mam około 21 stopni akwa ma przykrywkę wyłączyć grzałke czy też nie??? z góry dziękuję ;)

 4. klaudia913:

  witam mam problem z moimi bojownikami .Samica gryzie samca a od kilku dni samiec ma nastroszone płetwy i taki trochę napuchnięty pyszczek , cały czas siedzi w kącie akwarium.Prosze o szybką odpowiedz.

 5. fdfvdfdfd:

  mam 0,5 litrowe akwarium i 4 bojowniki

 6. Patrick:

  Żadna ryba nie czuje się dobrze w kuli. ,,Rozmazuje" ona obraz chociaż moja koleżanka ma bojownika w kuli już parę lat

 7. Patrick:

  Raczej nie, miałem dwa i jeden zdechł mi ze starości a drugi najpierw pływał przy powierzchni (ok.5 dni)a potem zdechł

 8. Bojownik330:

  ktos wie jak utrzymac mlode bojowniki

 9. kasia:

  Z jakimi rybkami mogę trzymać parkę bojowników? Mam gurami mozaikowe, błękitne, razbory klinowe, neony czerwone, kosiarki i zbrojnika (akwarium 200l)

 10. damian:

  ja mam jedną samiczkę bojownika syjamskiego miałem również samca jednak zdechł moje akwa ma 126 litrów uważam że bojowniki to bardzo piękne ryby u mnie kiedyś nawet gniazdo zbudował samiec jednak tuż przed tarłem zdechła samica

 11. ROW &KSG:

  Witam, od dwóch miesięcy mam bojownika i chcę dokupić kilka samic (3-4) by się nie nudził :) nie wiem tylko czy nie mam za dużo rybek? Bojownik - 1 szt. Glonojad - 1 szt. Neon Innesa - 9 szt. Razbora klinowa - 7 szt. Gupik pawie oczko – 7 szt. Mieczyk - 6 szt. Molinezja ostrousta - 5 szt. Moje skromne akwarium to tylko 112L. ale mam zamiar kupić coś większego. Filtr na 100-300L (chodzi 24h) z deszczownicą firmy atman, grzałka i kilka żywych roślinek ...aha nigdy nie wlewam wody z kranu tylko kupuje w sklepie! (5L kosztuje tylko 1.49) Rybki zdROWe i karmione kilkoma pokarmami w tym żywym i mrożonym Pozdrawiam

 12. gimis:

  do kozo-zort: mam taką rade oddaj je lepiej do sklepu, albo nie, lepiej im będzie w kanale, niż w twojej 3l kuli, człowieku, ty wiesz co ty robisz?? nie trzyma się ryb w kulach i to jeszcze 2 bojownika, w dodatku kilka samic! ty się dziwisz, że one się gryzą, heh one już nie powinny żyć!!! aha a te ryby pewnie pływają, tylko do góry brzuchem, jeszcze się zapytaj czemu nie jedzą, kiedy dajesz im jeść! może nie są głodne, co???

 13. gimis:

  witam serdecznie, mam mały problem, ponieważ mój bojownik jeszcze kilka dni temu był cały i zdrowy, lecz dziś zauważyłam, że jego płetwa brzuszna wygląda jakby pogniła i jest przecięta na pół ;( bardzo proszę o pomoc, nie wiem co mam robić!!! Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję za pomoc!

 14. Danio1507:

  Do Leon: Aby bojownik czuł się dobrze i aby był w pełni zdrowy to musisz kupić większe akwarium {80l wzwyż}. Jeśli zdecydujesz się posłuchać mojej rady i kupisz większe akwarium to możesz dokupić jeszcze stadko małych rybek, najlepiej żyjących w grupie, np. kardynałki chińskie, neony {oprócz czerwonych}, bystrzyki{ oprócz krwistych}, danio, żałobniczki. Ale akwarium musi być naprawdę mocno zarośnięte roślinami przy powierzchni, aby bojownik nic im nie zrobił. Jeśli chcesz aby w akwarium było ok to pamiętaj o dobrej filtracji, przy tym pamiętaj, aby nie filtrować wody z wkładem węglowym dłużej niż 2 tygodnie po leczeniu ryb , odpowiednim oświetleniu, stosownej temperaturze, urozmaicaniu pokarmu ryb, regularnych podmianach wody, kryjówkach, odpowiednim podłożu, dobrych parametrach wody, itp. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 15. Danio1507:

  Do aqarium i do aqarius: skoro bojownik zabił te ryby oznacza to, że akwarium jest za małe, lub jest to kula{ pewnie 70 litrów zniż }, lub nie jest gęsto zarośnięte roślinami. Jeśli nic z tych rzeczy to bojek był po prostu wcześniej za długo męczony w małym akwarium, może kuli, lub wcześniej żył w odosobnieniu. Ale nie trzyma się welonów z bojownikami. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter