Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

  1. patka:

    Czy radzicie mi kupić bojownika? Czy mi się nie znudzi? I jeszcze jedno będzie on taki leniwy?

  2. kara:

    Potrzebuję pomocy mam zamiar kupić samca bojownika ale nie wiem jakie dodatki do akwarium help

  3. maleństwo:

    Do Paprotka jeszcze: 1.Ja mam bojownika i zbrojnika i nic im nie jest, poza tym jeśli byłby to zbrojnik syjamski będzie poszukiwał rybki do której się przyssie, jednak nic jej złego nie robi. Popularne zbrojniki są neutralne w akwarium z bojownikami. 2.Polecam wodę ze studni-SPRAWDZONEJ STUDNI np. u jakiejś cioci/babci na wsi, zawiera naturalne właściwości i rybki można wpuścić po kilku godzinach filtrowania. Oczywiście z obowiązkowo włączoną grzałką.-Ja tak zrobiłam i rybki żyją do dziś nic im nie jest. ;) 3.Kup sobie neonki w większej ilości np 25-30, gupiki, mieczyki(1 samiec+ kilka samic ewent. kilka samców i więcej samic aby siły były równomiernie rozłożone na harem.) :)

  4. BRH-:

    czy można trzymać bojownika crowtail w akwa 20x20x20 (cube opti white 8L)?

  5. Margi:

    Mam akwarium 25l - dużo roslin, kryjówek... Dwa dni temu wpuściłam Chlorciowi ( bojownikowi) 4 kiryski pstre, z początku nie był tym faktem zachwycony..., gonił je, stroszył się okropnie. Wczoraj sytuacja uległa zmianie, już mu nie przeszkadzają... widać, że zaakceptował nowych mieszkańców. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, iż wchodzą mu na głowę.

  6. Julka:

    cześć mam bojownika miałam bojowniczke ale bojownik ją stresował i mi zdechła po kilku dniach.pomużcie mi bo chcę kupić bojowniczkę i kilka roślinżpotem planuję kupić neonki pomocy czy neonki można trzymać w 6l akwa? a propo kuli rybek nie można trzymać w kulach bo się męczą. pozdro

  7. Elisabeth8879:

    Czy w prostym akwa 25l można trzymać 1 samca, 2-3 samiczki? Z góry dziękuję za odpowiedź ;]

  8. wiktoria:

    samce są łagodniejsze. często słyszę że samiczka obgryzła samcowi ogon albo płetwę. z moim bojownikiem lepiej ogonek trochę odrósł dziadek kupił taką klatkę. taką w jakiej trzyma się też inne zwierzęta np. żółwie. dałam go tam i mieszka sobie sam. nie potrzebuje towarzystwa.

  9. maya2228:

    Kupiłam synkowi bojownika a za namową sklepikarza (bo inaczej tego człoweika nie można nazwać - teraz to wiem)kulę!!! Natychmiat po porocie do domu poczytałam i złapałam się za głowę:( W ciągu trzech dni zmajstrowałam akwa 25 L roślinki filtr. Teraz czekamy aż akwarium postoi z roslinkami i za kilka dni damy mu prawdziwy domek:) Biedakowi narazie co drugi dzień podmieniam połowę wody. Niecierpliwie czekamy:)

  10. michał:

    nigdy nie kupuj welonki do bojownika bo ja mam i musze usuwać bojowniczke bo wszystki płetwy obżarła welonie natomiast ze skalarem może wytrzyma

  11. mały:

    czy jeden samiec moze drugi raz odbyć tarło z ta samą samiczka? i po jakim czasie?

  12. 100% zakaz kul:

    do maverick: bardzo fajnie. I co że masz kontakt z japończykiem, hitlerem gościem co je ślimaki i grubasem co wcina hamburgery? oni wiedzą co pasuje bojownikom czy może bojownik wie lepiej? Sam wejdź do kuli i biegaj dookoła. Jeżeli przez 2 dni nie popsujesz sb oczu to będziesz żyć. no i tez napisałeś że bojek potrzebuje grzałkę. Więc taki hodowca japończyk który ma bojka w kuli i grzałkę to jak go nazwać hodowcą? kula + grzałka? Więc pomyśl o czymś za nim coś napiszesz o czym nie masz pojęcia.

  13. Natalcia:

    Czy kolor bojownika ma znaczenie w charakterze ? Na przykład : kolor niebieski spokojny, kolor czerwony agresywny.

  14. MaveRick:

    100% zakaz kul. twoja wypowiedź świadczy o Twojej nie wiedzy o bojownikach.Ja mam osobisty kontakt z hodowcą bojowników(hoduje je od 10 lat oraz ma kontakt z hodowcami z USA, Japonii, Niemiec, Francji) bojownik czuje się dobrze w kuli i w akwarium prostokątnym.Tylko, żeby dać mu filtr, grzałkę i termometr żeby kontrolować temp w akwa, no i kryjówki, a i bym zapomniał one lubią gęsto zarośnięte akwaria.

  15. jULA:

    bardzo chciałabym mieć małe bojowniki. Mój bojownik ciągle robi gniazdo, odgania od niego inne ryby i "puszy" się na samiczkę. Po kilku dniach psuje gniazdo i znowu zaczyna robić nowe w innym lub tym samym miejscu. I tak cały czas... Co może być nie tak? Proszę pomóżcie!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter