Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

 1. ola:

  A ja tam trzymam jedną, po prosty piękną samicę w ok.50l ;)

 2. lollipop:

  Wikuś możesz wziąść to akwa ale filtr jest potrzebny, chybaże będziesz wymieniać wodę co 2 dni. A żeby nie było eektu pralki to zaraz przed filtrem w odległości około 4cm. umieść jakiś zameczek czy coś. To zmniejszy ten efekt i będzie mógł spokojnie pływać. Oczywiście kup uzdatniacz do wody :)

 3. bufoviridis:

  piękne stworki

 4. Tomk:

  Czy narybek bojownika ma jakiekolwiek szanse przeżycia w akwarium ogólnym?

 5. Ryba też zwierzę:

  60l na samca 30 l na samicę! Np. 1x Samiec + 3x samica MIN 150l! Nie trzymajcie żadnych ryb w 20 litrowych akwariach! Wydajny filtr i pokrywa jest konieczna!

 6. szymon:

  Ja mam 1 samca i 2 samice bojownika razem z: 3 mieczykami, 3 gupikami, 1 glonojadem złotym, 1 skalarem, 3 molinezjami żółtymi i 3 czarnymi, 6 kardynałkami chińskimi w jedny akwarium.

 7. nicki:

  mam pytanie: Czy możliwa jest zmiana płci bojka? mam 2 samce jednej wydłużyły się już trochę płetwy brzuszne i zaczęła się agresywnie zachowywać wobec drugiej samicy. Czytałem że jest to możliwie ale operacyjnie a naturalni to rzadko. Miał ktoś taki problem? Pomocy.

 8. Rosquell:

  Do:wikaaa A nad morzem to niby co ? :D

 9. JaCoOoOoS:

  do wikaa. To nieprawda. Moim akwa 112 L temperatura zawsze jest minimum stopień, dwa wyższa niż otoczenie. Pokrywa działa jak izolator. Dodatkowo naświetlanie powoduje podgrzanie wody w ciągu dnia. Jeśli otwory od karmienia są zakryte to temp wody potrafi sięgać nawet 27 stopni. Grzałki w ogóle nie używam bo mi nie potrzebna.

 10. black moon:

  witam. ja w 20 l, bez filtra bez grzałki, rozmnożyłem bojki :) w akwa są tylko roślinki i rzęsa małe sobie dobrze radzą i rosną w miarę szybko. parę staruszków odłowiłem po kilku dniach i tak są małe bojki , póki co spokojne ;) teraz tylo czekć aż urosną i cieszyć się z rozrodu.

 11. :):

  Posiadam 400 litrowe akwarium i zamierzam kupić samca bojownika i 3 samice.I chciał bym się dowiedzieć czy bojowniki nie będą zjadać i atakować małych rybek molinezji i mieczyka

 12. wikaaa:

  temperaturę wody możemy zmierzyć tak: patrzymy jaka jest temperatura w domu i odejmujemy od tej temperatury 2 stopnie celsiusza(woda w akwarium jest o 2 stopnie zimniejsza niż powietrze atmosferyczne)

 13. Bojo1980:

  Ja trzymam 1 samca i 2 samice

 14. guardion:

  Czy to mozliwe ze jedno skrzele w bojowniku syjamskich wystaje bardziej niz drugie? Ja tak wlasnie mam i pytam was czy to jakas choroba a moze jakis indiwidualne znamienie ( tak jak naprzyklad ktos by mial 6 palcow u nóg). I czy to z czasem minie?

 15. Kasia:

  wikuś w 13 l od biedy sam bojownik moze zyc ale jest to juz takie absolutne minimum-uwaga jesli jestes poczatkujacym akwarysta bedzie ci bardzo trudno utrzymac w tak malym akwarium warunki(im mniejsze akwarium tym mniej stabilne) i generalnie bedzie z nim wiecej roboty niz byloby z wiekszym. Jesli jednak chcesz ryzykowac z tymi 13 litrami to pamietaj o malej grzalce z termostatem i podmieniaj 1/3 wody raz na tydzien(njalepszy bylby filtr ale w tak niewielkiem zbiorniku ciezko miec filtr ktory nie wywolalby efekty pralki-bojowniki bardzo nie lubia szybkiego pradu wody). Powodzenia

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter