Bocja karłowata

Opis

Bocja karłowata - Botia sidthimunki. Jest gatunkiem łagodnym, ruchliwym oraz aktywnym w trakcie dnia. Poniżej oka posiadają niewielkich rozmiarów kolec, który w razie niebezpieczeństwa mogą unieść i zblokować w tej pozycji. W trakcie poruszania tym kolcem, słyszymy niekiedy pstrykający dźwięk. Jeszcze do niedawna była dość mało popularna wśród hobbystów. Aktualnie robi furorę, ponieważ znakomicie się utrzymuje w akwariach zamieszkałe przez małe i spokojne gatunki. Jest stosunkowo łatwa w hodowli, znosi jaskrawe światło. Mimo to jej rozmnożenie w warunkach akwariowych jest nadal trudne. Małe stadko tych ryb stanowi cenne wzbogacenie niemal każdego akwarium wielogatunkowego. Zamieszkuje dolne i środkowe partie akwenu. Brak jest rozpoznawalnych różnić między płciami. Zmienne warunki środowiskowe naturalnego siedliska tych ryb powodują że raz na jakiś czas znikają z rynku akwarystycznego.

Rodzina

Bocje.

Pochodzenie

Odnotowano jej obecność w północnej Tajlandii i Indiach.

Długość

ok. 7 cm.

Odżywianie

Zjada drobny pokarm suchy, w szczególności lubi pokarm żywy opadający na dno.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 24-29ºC.

Warunki hodowlane

Jest drobną rybą i najlepiej się czuje w stadzie. Zbiornik powinien być obsadzony gęsto roślinnością i posiadać liczne kryjówki. Podłoże powinno być z drobnego żwirku, bez ostrych krawędzi, które mogłyby skaleczyć drobne wąsiki. Cechuje się aktywnością zarówno w dzień, jak i w nocy. Często odpoczywa na szerokich liściach roślin. Najlepsza woda jest miękka i lekko kwaśna. W utrzymaniu ich w odpowiedniej kondycji i zdrowiu pomaga regularna podmiana części wody. Koniecznie powinny być hodowane w większej grupie. Ryb nie należy wpuszczać do dopiero co założonego akwarium, ponieważ źle znoszą przebywanie w nieustabilizowanym środowisku.

Rozmnażanie

Nie udało się rozmnożyć bocji karłowatej w akwarium.

18 komentarzy

  1. corba:

    miałem dwie takie ale jedna zamęczyła drugą i zdechła a druga ma się dobrze szkoda tylko ze wolno rosną :(

  2. oli-moli:

    mam w akwarium jedzą że aż wyrywają sobie z buzi ale obrzarciuchy. uwielbiają żywe robaki XD

  3. januszz:

    piękna rybka, niestety nie widziałem takiej w sklepach, barwy ala pyszczak :D

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter