Barwniak szmaragdowy

Opis

Barwniak szmaragdowy – Pelvicachromis taeniatus. Występuje ok. 10 form barwnych tego gatunku. Są to ryby łagodnie usposobione do przedstawicieli własnego gatunku. Najlepiej czują się w parach. Samce są mniej intensywnie ubarwione w stosunku do samic. Dorastające osobniki płci męskiej możemy rozpoznać po czerwonym zabarwieniu błony płetwowej, łączącej ciernie w płetwie grzbietowej. Samice posiadają tę błonę bezbarwną. Większość czasu spędzają przy dnie zbiornika. Bronią swoich rewirów.

Rodzina

Pielęgnice (Cichlidae)

Pochodzenie

Afryka: Kamerun i Nigeria.

Długość

Samce – ok. 9cm, samice – ok. 7 cm.

Odżywianie

Chętnie spożywa pokarm żywy, jak również płatkowany.

Temperatura

22-27 °C.

Warunki hodowlane

Preferuje akwarium niebyt mocno oświetlone, gęsto zarośnięte roślinami, zaopatrzone w kryjówki z korzeni i kamieni. Dobrze jest je hodować z rybami przebywającymi przy lustrze wody. Lubią lekki prąd wody. Optymalne pH w granicach 6,2-6,7, zaś twardość 5-10°n.

Rozmnażanie

W okresie tarła stają się bardziej kłótliwe i agresywne. W tym czasie również często kopią w podłożu. Oboje rodzice wychowują młode, ale samiec podejmuje się obowiązków po wykluciu młodych Ogólnie możemy stwierdzić, że rozmnażanie tego gatunku nie jest trudne.

26 komentarzy

 1. Martinkwak1:

  witam. Mam kilka barwniaków wtym parkę: duży samiec czerwonobrzuchy i niecomniejsza samica szmaragdowa. Dobrały się wparę bardzo dawno samica jest czerwona a tarły się już kilkanaście razy. nie ma zaczerwienionego pyszczkaale chciałabym się dowiedzieć czy jest szansa ze bede miałamłode? PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ NA EMAIL: mmsnn@op.pl . baaaardzo potrzebna .mi pomoc!!!

 2. GABRYŚ:

  gdzie je można kupić?

 3. oliwia222:

  barwniak czerwonobrzuchy ma bardziej czerwony brzuch!!!

 4. oliwia222:

  OD 10 DO 20 ZŁ W KAKADU NIE GRYZĄ

 5. oliwia222:

  mam problem mój barwniak ma strasznie dziwną płetwe i cały czas się chowa i jak podpłynął drugi to ten pierwszy tak się wystraszył że mało co nie zwariował i szybko popłynął do drugiej rośliny.

 6. Rybeczka10:

  Czy dobre będzie dla nich oświetlenie o mocy 24W ?

 7. akwarystamalawi0982:

  Czy barwniaki szmaragdowe mogą być z barwniakami czerwonobrzuchymi?

 8. grzegorzzwielunia:

  Witajcie!!!Cieszę się z hodowli barwniaka czerwonobrzuchego,jednakże szmaragdowy śni mi się po nocach:-)Czy ma ktoś może do odstapienia po rozsądnej cenie maluchy tego barwniaka???

 9. d23:

  Świetne ryby! Mam ich kuzyna Pelvicachromis signatus - wygląda jak barwniak, tylko że piękniej ubarwiony, bardziej łagodny. Jak ktoś jest zainteresowany to prosze o kontakt na meil ddandy@onet.pl Dobrane pary, ryby z odłowu! Nowość w Polsce!

 10. Monia:

  Czy mogą zagryźć inne ryby podczas tarła (np.neony czy gupiki) i Czy jeśli maja kamieniste podłoże, to będą się rozmnażać?? Proszę o pilną odpowiedź :).

 11. baca1231:

  witam w mojej miejscowości koło 3 zł za sztukę u mnie 4 raz się wytarły dużo płaskich kamieni (łupek , piaskowiec i roślin) a bedzie ok choc w czasie tarła gonią wszystko od sajic po 20 cm skalary co do pokarmu to wszystko żywe , mrożone , suche oprócz dafni . zdrów.

 12. pika:

  Chciałabym kupić parkę. Ile kosztują? Czy wogóle nadają się do 120 l z platkami?

 13. daro:

  moje barwniaki calwaly sie czy bede mial mlode.mam 2 samce i 1 samice czy musze kupic jeszcze jedna samice.prosze o rade

 14. daro:

  mam pytanie czy moge trzymac 2 samce razem w akwa 200l

 15. dszaroma:

  Barwniaki są pięknymi rybami o żywych kolorach. Najlepiej czują się w ciemnych grotach, gdzie eksponują swoje barwy.....

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter