Barwniak czerwonobrzuchy

Opis

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher. Jest gatunkiem niezwykle pięknym, który nadaje się dla początkującego akwarysty. Większość dostępnych w sprzedaży ryb pochodzi z hodowli i przez to jest dobrze przystosowana do przeciętnych warunków panujących w akwarium. Występuje wiele odmian barwnych. Barwniak czerwonobrzuchy jest ozdobą każdego wystawowego akwarium. Zmienne ubarwienie, zwykle ciało jest brunatne z szerokim , ciemniejszym pasem wzdłuż boków i dużą purpurową plamą na brzuchu. Płetwa grzbietowa ma srebrnozłocisty, błyszczący pas, u samicy zanikający przed brzegiem płetwy lub przerywany. Na końcu płetwy grzbietowej i płetwie ogonowej samca występują ciemne, jasnoobrzeżone plamy. Samice są intensywniej ubarwione, samce są większe i smuklejsze. Barwniak czerwonobrzuchy jest rybą bardzo okazałą i dość spokojną. Tylko w czasie tarła wykazuje pewną agresywność w stosunku do ryb własnego gatunku, natomiast wobec innych jest obojętna. Są rybami monogamicznymi i tworzą stałe pary. Większość czasu spędza w przydennej do środkowej partii wody.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Występuje w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Zachodniej Afryki, również strefie przypływów w wodzie morskiej.

Długość

Samica ok. 7 cm, zaś samiec ok. 9 cm.

Odżywianie

Najchętniej jada pokarm żywy. W czasie tarła tylko taki jest przyjmowany, ale nie gardzi pokarmem suchym. Ogólnie żywienie nie sprawia większych problemów.

Temperatura

Temperatura wody z zakresu 22-28ºC.

Warunki hodowlane

Może być hodowany w akwarium towarzyskim, o długości co najmniej 80 cm. Wymaga dość dużych, dobrze zarośniętych i nieco zacienionych zbiorników. Chętnie kryje się w grotach. Najłatwiej takie groty jest zrobić z wypełnionych piaskiem pustych łupin orzechów kokosowych z wywierconymi otworami umożliwiającymi wejście rybom. Woda w akwarium powinna być miękka (3-6ºN), lekko kwaśna o pH 7. Źle się czuje w wodzie starej, dlatego należy okresowo wymieniać 1/4- 1/5 części wody.

Rozmnażanie

Tarło zależy od doboru pary, samica jest aktywniejsza. Przed tarłem umieszczamy kilka doniczek bez dna, z których najodpowiedniejszą ryby sobie same dobiorą. W takiej doniczce samica składa ikrę i przejmuje nad nią opiekę, a samiec chroni gniazdo w dalszej odległości. Młode wylęgają się po 3 dniach, a po 6 opuszczają swoje miejsce wylęgu. Wtedy samiec i samica sami opiekują się narybkiem, który dość długo pływa gromadnie z rodzicami. Pierwszym pokarmem młodych są larwy solowca. Przy racjonalnym rozmnażaniu wykorzystuje się sztuczną inkubację ikry i wychów narybku.

208 komentarzy

  1. Kamila :) :

    Pomocy! Chciałabym pozbyć się tych małych potworków :D! Są to piękne ryby ale gdy już mają rok (mam je od początku ich życia) są okropne! Mam ich około 20szt + matka. Od kąd pływają już w akwarium po prostu sterroryzowały mi je! Nie będę wymieniała wszystkich ryb bo to bez sensu... Ale najbardziej szkoda mi było 4letniego \\\"glonojada\\\" miał około 15/20 cm, Czarnego skalara też miał z 15cm i 3 moje kochane kakadu! To jest straszne po prostu co zrobiły mi w akwa! Chciałam się ich już pozbyć poł roku temu bo mówię za mało miejsca mam w akwarium (było ich około może 30) miałam zaprzyjaźnionego akwarystę i miałam mu przekazać wszystkie te rybki :) niestety się spóźniłam bo sklep został przeniesiony do innej miejscowości ;/ No ale cóż... Macie może pomysł co z nimi zrobić? Już do nich cierpliwości nie mam a jeśli zjedzą mi ostatnie 2 skalary (para [samiec 4lata samica około 2,5)Już pływają jak kaleki ;/ Myślałam też nad ostatecznym wyjściem. Ale nie wiem czy przejdzie :D U nas jest sklep zoologiczny w Auchanie i chciałam poprostu zapakować małe terrorysty do woreczka z wodą i wlać je w tym sklepie do akwarium z roślinami(zazwyczaj jest ono otwarte) :D Czy to dobry pomysł? :D Wiem, pewnie się zachowuję niepoważnie, ale cóż mogę zrobić? Chyba, że ktoś z Was jest zainteresowany przygarnięciem około 20szt. Barwniaczków Czerwonobrzuchych? :D

  2. bebok40:

    Ryby ładne i bardzo łatwe w hodowli oraz rozmnażaniu. Jedzą wszystko, szczególnie lubią pokarm żywy lub mrożony, suchym też nie gardzą. Polecam ;)

  3. paula44:

    Mam parkę i samic złożyła ikrę ,ale inne ryby zjedli narybek,wczoraj złożyła jeszcze raz.Może macie jakiś pomysł aby nie doszło to tego samego zdarzenia ?

  4. damiano:

    cześć!!!niedawno kupiłem sobie takich parkę,są spokojne nie ganiają innych ryb ,po kilku dniach złożyły ikre, teraz małe pływają po akwa z samicą jes ich z 15 sztuk .... polecam!!! super rybki :-)

  5. manta:

    Agresory!Ale mój się uspokoił gdy kupiłam mu kokosa i samice!

  6. kolo:

    Po miesiącu separacji wszystko wróciło do normy :)

  7. Artur:

    Czy mogę w 200litrach trzymać:2 barwniaki czerwonobrzuche,12-15 neonów innesa,2 skalary i 2zbrojniki niebieskie.

  8. kolo:

    Mam pytanie od 4 miesięcy mam parkę tych rybek była to dobrana para cały czas były razem nawet kilka razy prawie doszło do tarła.Ostatnio przenosiłem akwarium w inne miejsce po włożeniu rybek do akwarium samiec nie poznaje samicy samiczka jak tylko wypłynie z roślin jest przez samca od razu przeganiana może ma ktoś jakiś sposób żeby było jak wcześniej ???może musze odłowić samca na kilka dni?? prosze o pomoc.

  9. ktoś:

    Czy mogę trzymać w 2-secie :4skalary,2prętniki karłowate,6zwinnikow blehera/6danio lamparcich,2zbrojniki niebieskie i 2barwniaki czerwonobrzuche? Bardzo proszę o odpowiedź.

  10. ktos:

    Czy taka obsada może być- 2 prętniki karłowate,6 zwinników blehera,4 skalary,2 zbrojniki niebieskie i 2 barwniaki czerwonobrzuche.

  11. ktos:

    Czy w akwa 200 litrów mogę trzymać 4xskalary,2xzbrojniki niebieskie,2xprętniki karłowate,6xzwinnik blehera i 2xbarwniaki?

  12. leszczyk:

    Facio nie ma takiej potrzeby narybkiem opiekuja sie rodzice

  13. facio:

    witam! czy jezeli rybki juz się urodzą to moge je przenies do kotnika???

  14. leszczyk:

    do szczupak Twoje rybki moga byc blade z powodu zbyt niskiej temperatury zbyt duzej obsady ryb(stres) albo sa zbyt młode poczekaj jak dojrzeją powinny sie wybarwiac

  15. szczupak:

    mam pare barwniaków,problem w tym ,ze w porównaniu do tych na oglądanych zdjęciach i w sklepach moje są zupełnie blade,(brak czerwieni).Czy to oznacza ,że mogą byc z kilku pokoleń niudolnie rozmnażanych przez co straciły barwy.Widziałem pare F1" i byłem w szoku jak jest ubarwiona

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter