Zwinnik ogonopręgi

Opis

Zwinnik ogonopręgi – Hemigrammus caudovittatus. Zwinnik ogonopręgi jest gatunkiem stosunkowo łatwym w hodowli, toteż bardzo często polecany jest dla początkowych akwarystów. Do Europy został sprowadzony w 1922 roku. Samice posiadają bardziej krągłą budowę ciała oraz są mnie barwne w porównaniu z samcami. Spotykana jest również odmiana z bardziej żółtą płetwą ogonową. Zwinnik ogonopręgi bardzo dobrze prezentuje się na tle kamieni i korzeni. Jest rybą żywą i bardzo ruchliwą. Generalnie można uznać że nadaję się do akwarium towarzyskiego.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Brazylia, Argentyna i Paragwaj

Długość

Około 7-10 cm.

Odżywianie

Większość pokarmów dostępnych w handlu. Należy pamiętać o podawaniu również pokarmów roślinnych.

Temperatura

Od 20 do 25 C.

Warunki hodowlane

Akwarium duże, gęsto porośnięte roślinami z dużą przestrzenią do pływania. Zwinniki wykazują tendencję do obgryzania delikatniejszych roślin. Jest typową rybą stadna, osobniki trzymane pojedynczo są bardzo płochliwe. Woda powinna być mocno napowietrzana o pH 6,5-8. Niekiedy większe osobniki wykazują tendencje do bycia agresywnym w stosunku do mniejszych.

Rozmnażanie

Zwinnik ogonopręgi składa bardzo dużą liczbę jaj ikry. Na około 2 tygodnie przez tarłem oddzielamy samca od samicy. Tarło wysypuje się z samicy przy pomocy uderzeń samca w bok. Po tarle powinniśmy oddzielić ryby od ikry, ponieważ jest ona chętnie zjadana. Największą ilość ikry uzyskujemy od młodych samic. Wylęg narybku następuje po około 24 godzinach. Narybek karmimy pokarmem pyłowym.

24 komentarzy

  1. dominik:

    heh spokojne stadne rybki posiadam 12 sztuk w akwarium wraz z 6 paletkami

  2. Aro:

    ja mam 2 zwinniki ogonoperęgie i powybijały mi 6 neonów czerwonych i 2 hokejki

  3. FishMann:

    mi sie zwinnik ogonopregi zmieszał z jakims takim zwinnikiem co ma czerwone oczy i niewiem co z tego wyjdzie ??? prosze o rade co robić !!!

  4. Casper2201:

    Ja trzymam zwinniki ze skalarami,jak dotąd spokój :)

  5. Kom366:

    Ha Ha a u mnie pływają już z rok ze skalarami i innymi rybami i nie obgryzają ryb. Ofszem mają terytorium ale płetw rybom nie obgruzają!!!

  6. adams2000:

    zalatwily mi skalary ! to niezle zbuje

  7. kl:

    Bywa agresywny gdy wyznaczy swoje terytorium, w akwarium mojej znajomej podgryzal płetwy innym rybom np Danio Malabarskiemu.

  8. Kiki:

    Czy można je trzymać z Molinezjami ?

  9. Miłosz:

    Kiedyś udało mi się rozmnożyć zwinniki ogonopręgie. Jest to bardzo łatwe. W sklepach można czasami spotkać samice z ikrą w brzuchu. W trakcie tarła samce uderzają w brzuch samicy i wypada wtedy ikra. Młodych jest bardzo dużo.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter